fbpx
Таг: еврообврзница

таг: еврообврзница

(АНАЛИЗА) Јавниот долг годинава ќе се приближи до речиси 62% од БДП

Годинава вкупниот јавен долг ќе ја надмине максималната зацртана граница од 60 отсто од БДП. Од следната година „на врата ќе тропнат“ за отплата еврообврзниците. Прашањето за одржливост на јавниот долг стана актуелно и проблематично од 2020 година кога започна и трендот на пораст. Од 2018 година, според пресметката на Порталб вкупниот јавен долг е зголемен за повеќе од 2...

Новата еврообврница е, сепак, поскапа од пропаднатата од февруари

Најдобар доказ за тоа дека новата еврообврзница е поскапа од претходната во делот на каматите и дека вкупно државата ќе отплаќа повеќе е изјавата што ја даде еден од инвеститорите во повторената аукција: „Благодарам  што сега ми плаќате подобро!“, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Министерството за финансии тврди во јавноста дека со новата еврообврзница не...

Анализа на Порталб: Излегуваме од зона на „фискален комфор“ – внимателно со јавните финансии!

Парите од новото задолжување се земени, клучно е како ќе се менаџираат, односно трошат во време кога се уште постојат ризици поради здравствено-економската криза. Ова е ставот на економистите откако Владата ја издаде новата еврообврзница во вредност од 700 милиони евра – од нив 500 веќе се одлеваат за отплата на еврообврзницата од 2014-та година. Порталб.мк анализира уште колку ќе...

Бесими: Осмата еврообврзница од 700 милиони евра е издадена по најниска каматна стапка до сега

Министерот за финансии Фатмир Бесими информираше дека ја издале осмата еврообврзница, и тоа, како што истакна на денешната прес-конференција, по убедливо најниска каматна стапка од 1,625 проценти. Според него, тоа значи дека кредибилитетот на инвеститорите во нашата економија и политиките кои се спроведуваат расте, па согласно тоа се намалува каматната стапка по која би купиле еврообврзница од нас. „Доколку се направи...

Јавниот долг во второто тримесечје порасна на 59,5 отсто како резултат на ковид-19 кризата

Заклучно со вториот квартал од 2020 година, јавниот долг изнесува 59,5 отсто, додека државниот долг се искачи на 50,7 отсто, информираат од Министерството за финансии. Покачувањето на јавниот и државниот долг во второто тримесечје се должат првенствено на повлекувањата на средства преку еврообврзницата и заемот од Меѓународниот монетарен фонд, со цел обезбедување на ликвидност во време на ковид-19 кризата,...

Ангеловска: Со ребалансот на буџетот вкупните расходи изнесуваат 3,95 а приходите 3,2 милијарди евра

Министерката за финансии Нина Ангеловска информираше дека со ребалансот на буџетот вкупните буџетски расходи ќе изнесуваат 3,95 милијарди евра, што е за 1,4 отсто повеќе во однос на првичните проекции. Приходите се планирани на ниво 3,2 милијарди евра и истите се помали за 11,5 отсто или 414,6 милиони евра од планираното. Дефицитот ќе се зголеми на 6,8 проценти од домашниот бруто-производ,...

Владата ќе бара над 580 милиони евра од странски банки и фондови за справување со корона кризата

Министерката за финансии Нина Ангеловска информираше дека владата наредната недела ќе обезбеди над 580 милиони евра од странски банки, Меѓународниот монетарен фонд и од Светската банка за одржување на ликвидноста на буџетот и за гарантирање на одржувањето на работните места во земјава. Владата на вчерашната седница го усвоила планот на Министерството за финансии во делот на задолжувањето и финансирањето...

Тевдовски: Од 2019 година ќе почнеме со среднорочно буџетирање

Од 2019 година сакаме да почнеме со среднорочно буџетирање, да излеземе од рамките во кои се планира само тековната фискална година и да имаме план за следните три или четири години, најавил денеска министерот за финансии Драган Тевдовски во своето обраќање на главниот панел на конференцијата „Јуромани“, најголемата конференција од областа на финансиите во Централна и Источна Европа, која...

Тевдовски: Најновата еврообврзница е со досега најниска каматна стапка

Парите од еврообврзницата, со која Македoнија на странскиот пазар се задолжи за половина милијарда евра, ќе бидат потрошени за покривање на буџетскиот дефицит, враќање на стари долгови, реализација на капитaлни инвестиции, зголемување на средствата за одбраната и за зголемени плати во образованието и здравството, информираше денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски. Според него, историски најниската каматна стапка од 2,75 проценти...

Министерство за финансии ќе позајмува повеќе пари дома, а може да издаде и еврообврзница

Од почетокот на мандатот новата влада не се задолжи дополнително заради покривање на буџетскиот дефицит, туку преку продолжување на роковите на хартиите од вредност што достасуваат, а наскоро ќе се задолжува и на домашниот пазар, рече на денешната прес-конференција министерот за финансии, Драган Тевдовски. - Од моментот на стапување на должност на новата влада, Министерството за финансии не креираше ново задолжување,...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ немаат легитимитет да зборуваат за цената за еврообврзницата

„СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата. Поради нивната антидржавна политичка кампања што ја водеа минатата година, сега граѓаните плаќаат 20 милиони евра повисока камата“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на Министерство за финансии. Од партијата додаваат дека „пазарот на пари беше и тогаш и сега ликвиден, односно има пари, но СДС...

Финансиските пазари позитивно гледаат на политичката стабилизација во Македонија

Пазарите позитивно ја перципираат стабилизацијата на политичката состојба во Македонија и перспективите за македонската економија, информираат од Министерство за финансии. Оттаму велат дека показател за тоа е намалувањето на стапката на принос на македонските еврообврзници кои се тргуваат на меѓународните финансиски пазари. „Од средината на мај, приносите на сите три еврообврзници бележат постојано намалување.Така, стапката на принос на последната еврообврзница што доспева...

Миноски: За исплата на субвенциите, чекаме да се објави одлуката на Уставен суд

Министерот за финансии, Кирил Миноски, денеска изјави дека буџетот е ликвиден, а за исплата на земјоделските субвенции ќе се чека да се објави одлуката на Уставниот суд на официјалната веб-страница или во „Службен весник“. - Треба да ја видиме одлуката и да видиме кога ќе биде објавена. Доколку не е спорна и ако не постои законска пречка, ќе може да...

Техничката влада на Димитриев се спрема за издавање на нова еврообврзница оваа есен

Актуелната власт размислува и презема подготвителни активности за издавање на нова еврообврзница во четвртиот квартал од годинава, за да ги отплати долговите кои достасуваат за наплата идната година, извести деловниот информативен сервис „Интелињус“ (Intellinews), повикувајќи се на извори од австриската банка „Рајфајзен“. Ако новата еврообврзница биде издадена, се вели понатаму во веста, најкраток можен рок на достасување за отплата би бил...

СДСМ: Миноски побара 16,1 милиони евра, но ги задолжи граѓаните 24 милиони евра повеќе

Недозволиво е министерот за финасии во заминување, Кирил Миноски, да ги задолжи граѓаните со преку 24 милиони евра повеќе од пристигнатите обврски за плаќање, без да објасни зошто, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека Миноски побарал 16,1 милиони евра за доспеаните обврски, но ги задолжи граѓаните со 24 милиони евра повеќе. - За само 24 дена, министерот за финансии во заминување им натовари на граѓаните нов...

Јавниот долг изнесува 50,6 проценти од БДП, објави Министерство за финансии

Министерството за финансии денеска ги објави податоците за државниот и за јавниот долг, кои изнесуваат 41,9 отсто и 50,6 проценти за третиот квартал од 2016 година. Како што велат од Министерството за финансии, зголемувањето на државниот и на јавниот долг во однос на вториот квартал се должи на издавањето на еврообврзницата во јули 2016 година, која е наменета за покривање...

Наумов: Jавниот долг зголемен за нови пет милиони евра

„Министерството за финансии денеска запиша 34 милиони евра во државни хартии од вредност. Иако за враќање доспеваа 29 милиони евра, министерот Кирил Миноски одлучи да го зголеми јавниот долг за нови пет милиони евра“, се вели во реакцијата на дополнителниот заменик-министер за економија, Кире Наумов. Според Наумов, „незаконската еврообврзница од 450 милиони евра за оваа неодговорна власт не е доволна...

СДСМ: Богов призна дека јавниот долг достигнал 50 отсто од БДП

Опозициската партија СДСМ денеска излезе со соопштение во кое се наведува дека гувернерот на Народната банка, Димитар Богов, во синоќешното интервју за телевизијата „Алфа“ ги потврдил нивните тврдења дека со издавањето на еврообврзницата јавниот долг на Македонија изнесува 50 проценти од домашниот бруто-производ (БДП). „Признанието на Богов е директна потврда на тврдењата на СДСМ. Со ова Богов ги разобличи манипулациите...

Министерството за правда даде амин за еврообврзницата, парите легнаа во Народна банка

За новото задолжување од 450 милиони евра преку еврообврзница, денеска позитивно мислење дало Министерството за правда. Министерот за финансии, Кирил Миноски, на собраниската седница за ребалансот на буџетот потврди дека утринава министерот Валдет Џафери го ставил својот потпис на документ што потврдува дека еврообврзницата од 450 милиони евра е легално издадена. Миноски повтори дека ќе бидат поднесени пријави до сите...

СДСМ бара да се повлече ребалансот на буџетот додека не се расчисти случајот со обврзницата

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија бара ребалансот на буџетот да биде повлечен од дневен ред на Собранието сè додека не се расчисти законитоста на постапката за издавање на еврообврзницата од 450 милиони евра, изјави денеска пратеникот на СДСМ во Собранието, Марјанчо Николов. Николов вели дека по вчерашната изјава на министерот за правда, Валдет Џафери, дека Министерството за финансии не побарало правно...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...