fbpx
Таг: евроинтеграции

таг: евроинтеграции

Борисов: Ставот на Бугарија за евроатланските интеграции на Македонија е непроменет

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја потврди поддршката за Македонија во евроатланските интеграции. Одговарајќи на прашање на поранешниот министер за надворешни работи, Кристијан Вегенин, Борисов истакна дека политиката на бугарската влада кон Македонија останува непроменета. - Изразивме подготвеност да учествуваме во разговорите и да понудиме експертска помош за конкретни работи поврзани со нашето искуство од процесот на интегрирање во ЕУ и...

Бесими во посета на Брисел

Во работна посета на Брисел, денеска престојува вицепремиерот за евроинтеграции, Фатмир Бесими. За време на  посетата, тој ќе оствари средба со високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европска Унија, Федерика Могерини, и со Жан-Ерик Паке, новиот директор на секторот „Б“ во новиот Директорат за проширување на Европската комисија.  

Груевски и Вајгл разговараа за евроинтеграциите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл. Соговорниците размениле мислења на повеќе теми од областа на европските интеграции на нашата земја и за реформите и за чекорите што се реализираат во насока на остварување на оваа стратегиска цел на државата. Премиерот Груевски му посакал успех на Вајгл во...

Евроинтеграцијата на Балканот не значи и проблем

Ќе треба да се работи на подигнување на довербата во земјите членки на ЕУ
Евроинтеграцијата на Балканот не значи повеќе проблеми и во следните пет години ќе треба да се работи на подигнување на довербата во земјите-членки на ЕУ, е пораката од учесниците на Шестата конференција на министрите за надворешни работи од Југоисточна Европа, во организација на реномираниот германско-американски институт „Аспен“, во Берлин, на која учествуваше и шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски. Учесниците на...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...