fbpx
Таг: евроамбасадор

таг: евроамбасадор

Евроамбасадорот Жбогар за 30 дена го завршува мандатот, за збогум секој ден ќе објавува по една фотографија

Евроамбасадорот во Северна Македонија, Самуел Жбогар на официјалниот Твитер-профил вчера потсети дека за 31 ден заминува од земјава бидејќи му завршува должноста. Рече дека е возбуден што се враќа дома, но и полн со емоции поради времето што го поминал во земјава. Од неа ќе се прости со 30 фотографии, секој ден по една, со кои ќе ги претстави...

Жбогар: Јазикот на Конески и Матевски ќе биде официјален јазик на ЕУ

Нашата цел е да слушаме и да ги разбереме вашите грижи во врска со процесот на ЕУ. Сакаме да ги споделиме придобивките од тоа да се биде земја-членка, да се биде еднаков дел на поширокото семејство, а со тоа јазикот на Блаже Коневски, Матеја Матевски и Лидија Димковска, да стане официјален јазик на Европската унија преведен како никогаш порано....

Жбогар: Политичките лидери и партиите да ги спроведат изборите без заплашувања и насилство

Амбасадорот на Европската Унија во земјава, Самуел Жбогар, денеска преку видео-обраќање по повод локалните избори в недела ги повика граѓаните да го исполнат своето право на глас, а политичките лидери и партиите да ги спроведат изборите без „заплашувања и насилство“. Жбогар порака ја испрати на македонски јазик. - Локалните избори на 15 октовмри се можност за вас граѓаните да ги изразите...

Заев – Жбогар: Постои голем оптимизам во Брисел дека Македонија оди напред

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со евроамбасадорот Самуел Жбогар, а на средбата Заев порачал дека владата е решена да гради квалитетен живот за сите граѓани. Евроамбасадорот, како што извести Владата, рекол дека во Брисел постои оптимизам за идните чекори на Македонија и дека земјата ја има досега најголемата шанса за напредок во евроинтеграциите. - Постои голем оптимизам во Брисел...

Шекеринска и Бартол го честитаа Денот на независноста од врвот Мусица кај Крушево

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и морнаричкиот капетан Горазд Бартол, шеф на Канцеларијата за врски на НАТО, денеска од врвот Мусица на Бушева Планина им го честитаа 8 Септември, Денот на независноста, на сите граѓани на Република Македонија. Придружувани од амбасадорите на ЕУ, Самуел Жбогар, на Обединетото Кралство, Чарлс Герет, одбранбени атаеши во Македонија, членовите на планинарското друштво „Ристо Карпуш“,...

Заев и Жбогар разговарале за реформите во правосудството и во медиумите

Македонскиот премиер Зоран Заев и амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел Жбогар, денеска имале средба на која се разговарало за претстојните реформи во правосудниот систем, медиумите и за воспоставувањето професионални државни институции, извести Владата. „На состанокот е реафиримирана поддршката на Брисел за реформската Влада во Македонија, која изрази подготвеност за суштински промени во државата за подигнување на квалитетот на животот на...

Жбогар и Вангеловски разговарале за назадувањето на судството

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска имал средба со претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, на која било разговарано за состојбите во македонското судство. Детали од средбата нема, но Жбогар на социјалната мрежа „Твитер“ кратко соопшти дека: „Со претседателот на Врховниот суд разговаравме што сè треба да се направи за да се запре назадувањето во судството. Правото треба да важи за сите...

Иванов го известил Жбогар дека ќе почне консултации со партиите за состав на влада

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска имал средба со амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Семуел Жбогар, на која било разговарано за актуелната политичка состојба, по неуспешниот обид на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, да формира нова влада. Амбасадорот Жбогар, како што информираат од кабинетот на Иванов, ги пренел ставовите на Европската Унија во врска со ова прашање. Иванов на средбата...

Незири: Евроамбасадорот Жбогар бара партиите да се воздржат од националистичка реторика

Според задничката оценка на шефот на изборниот штаб на ДУИ, Беким Незири, и на евроамбасадорот Самуел Жбогар, кои денеска се сретнаа во седиштето на ДУИ во Мала Речица, Тетовско, изборната кампања поминува во мирна и фер атмосфера. - Неговиот став беше дека се исполнети сите услови за веродостојни и фер избори. Но, до 11 декември има уште време, се надеваме дека и...

Жбогар: Очекувам фер кампања и веродостојни избори

Амбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар, очекува фер предизборна кампања, која треба да почне в понеделник, на 21 ноември. Тој денеска од Тетово, каде се сретна со градоначалничката Теута Арифи, апелираше институциите веднаш да реагираат доколку се случи и најмал проблем за време на предизборието. - Очекувам фер кампања, очекувам политичките партии да ги престават своите визии во врска со иднината...

Експертите од ЕУ почнаа со проценка на штетите од невремето

Експертскиот тим на Европската Унија почна да ги врши проценките на штетите од невремето кое во саботата вечерта го погоди Скопје и околината, информираше денеска евроамбасадорот на ЕУ во земјава, Аиво Орав. Експертите беа испратени, откако Македонија вчера го активираше Механизмот на ЕУ за цивилна заштита. https://twitter.com/AmbassadorEU/status/763000063480193024 Тимот покрај проценка на штетите, треба да им даде препораки на властите за цивилна заштита...

Орав: Збогум и помагајте му на СЈО

Евроамбасадорот Аиво Орав преку порака на својот твитер-профил и официјално се збогува од функцијата шеф на Мисијата на Европската Унија во Македонија. Тој попладнево твитна „збогум“ (bye) со негова фотографија пред резиденцијата на ЕУ во Пржино. Орав на функцијата амбасадор на ЕУ во Македонија беше именуван во 2012 година, а сега е делегиран за шеф на мисијата во Црна Гора.   За време...

Попоски го испрати Орав: Македонија ќе се приклучи на унија поинаква од денешната

„Идното членство на Македонија во Европската Унија е добар канал за насочување на долгорочните реформи. Ние ќе се приклучиме на унија што ќе биде многу поинаква од денешната“, истакнал вицепремиерот и шеф на македонската дипломатија, Никола Попоски, на прошталната средба со евроамбасадорот во заминување, Аиво Орав. „Амбасадорот Орав беше целосно ангажиран во нашата соработка, било на полето на реформите, политиките на ЕУ...

Жбогар и официјално го замени Орав

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, синоќа назначи 17 нови евроамбасадори, вклучувајќи го и Самуел Жбогар, кој е нов шеф на Делегацијата на ЕУ во Македонија. Жбогар ќе го замени евроамбасадорот Аиво Орав, кој се сели во делегацијата на ЕУ во Црна Гора. Словенечкиот дипломат во моментов раководи со мисијата на ЕУ на Косово и се смета за...

Орав на средба со Неделкова за реформите во судството

Реформите во судскиот систем, донесените закони и нивната имплементација, како и ИПА-проектите за судството, биле тема на разговор на средбата меѓу претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, и евроамбасадорот Аиво Орав, која се одржала во средата неделава. Неделкова, како што информираат од Врховниот суд, на средбата ја изразила својата благодарност за досегашната соработка и за помошта од Европската Унија за...

Орав: Политичките партии да се вратат на преговарачка маса

Политичките партии да почнат да се подготвуваат за избори и насилството да запре, порача евроамбасадорот Аиво Орав на промоцијата на проектот финансиран од ЕУ за зајакнување на владеењето на право. Тој се надева дека политичките лидери ќе преземат целосна одговорност и конечно ќе почнат да ја решаваат оваа длабока политичка криза. - Сакам да ги повикам сите страни да избегнат понатамошна...

Состојбата со слободата на говорот и со медиумите не е добра, смета Орав

Состојбата со слободата на говорот и со слободата на изразувањето во Македонија не е добра. Ова го изјави амбасадорот на Европската Унија (ЕУ) во земјава, Аиво Орав, на конференцијата „Поддршка од ЕУ за слободата на говорот и за слободата на изразувањето“ која се одржа денеска во Скопје, пренесува порталот „Нова ТВ“. – Слободата на изразување и медиумското опкружување и понатаму...

Орав твитна: Утре е последна шанса партиите да постигнат договор

Евроамбасадорот Аиво Орав, преку својот официјален твитер-профил, им порача на политичките партии дека утре заедно со европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан треба да постигнат конечно решение за предвремените парламентарни избори. „Амбасадорите на земјите-членки на ЕУ разговараа за ситуацијата. Партиите треба да најдат решение; утре е последна шанса со европратениците Вајгл, Ховит и Кукан“, твитна Орав. https://twitter.com/AmbassadorEU/status/701798556068409344 Орав, инаку, последната недела е во...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...