fbpx
Таг: Евреи

таг: Евреи

Зеленски не е син на Сорос

Таткото на Зеленски не е Џорџ Сорос туку Олександр Зеленски, професор и компјутерски научник, претседател на одделот за кибернетика и компјутерски хардвер на Киевскиот Рих Стејт Универзитет за економија и технологија. Мајката на Зеленски е Рима Зеленска, која работела како инженер. Дедото на Володимир Зеленски, Семјон Иванович Зеленски служел во армијата за време на Втората светска војна. Таткото на...

Бугарски интелектуалци побараа Бугарија да ја признае одговорноста за прогонот и депортацијата на Евреите од окупираните територии

На крајот на минатиот месец, во пресрет на 80-годишнината од спасување на Евреите на територијата на Бугарија, но и на депортацијата на 7.144 Евреи од Македонија во нацистичкиот логор Треблинка во 1943 година, група бугарски интелектуалци побараа Бугарија да ја признае одговорноста за холокаустот на македонските Евреи и да се извини. Во нивниот „Повик“, што го објави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg...

Одбележувањето на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи продолжува вечерва

По Маршот на живите, кој тргна од старата железничка станица до Тутунскиот комбинат, некогаш „Монопол“, во чии згради биле затворени македонските Евреи пред нивната депортација во нацистичкиот логор Треблинка и положувањата венци, цвеќе и камчиња со имињата на убиените Евреи, одбележувањето на 80 годишнината од холокаустот продолжи на градските гробишта Бутел. Со пораката „11 март 1943 - Никогаш повеќе“ и...

Пендаровски на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи: Наша морална обврска е да се сеќаваме и да не забораваме

Претседателот Стево Пендаровски, на денешното одбележување на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи, праша „дали ние, денешните генерации имаме право да смируваме нечија нечиста совест околу холокаустот на македонските Евреи? Дали смееме да молчиме пред историскиот ревизионизам што ги рехабилитира злосторниците и ги слави виновниците? Дали треба да заборавиме со чии потписи македонските Евреи беа систематски лишувани од нивните...

Ковачевски по повод 80 години од депортацијата на македонските Евреи: Никогаш да не се повтори

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, по повод одбележувањето на 80 години од депортацијата на македонските Евреи во логорот на смртта во Треблинка, порача дека никогаш не смее да се повтори злото од 11 март 1943 година, кога започнува депортацијата на македонските Евреи во логорот на смртта во Треблинка. „Згаснатите животи на 7.144 деца, жени и мажи Евреи од нашата држава,...

Делегација од парламентот на Израел во посета на земјава

Премиерот Димитар Ковачевски и претседателот Стево Пендаровски денеска се сретнаа со делегација од Кнесетот (парламентот) на Израел, а на средбите била изразена заедничка определба за натамошно унапредување на билатералните односи во повеќе области, меѓу кои ИТ секторот и безбедноста, економијата, туризмот, земјоделството. Членовите на Кнесетот престојуваат во посета на земјава по повод одбележувањето на 80 годишнината од депортацијата на македонските...

Во Битола се одбележа 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи

Во Битола денеска се одржа комеморација по повод одбележувањето на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи, што се одржа во Офицерскиот дом во Битола, информираат од Министерството за култура. Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во своето обраќање истакна дека на 11 март, битолчани секогаш ја наведнуваат главата од почит кон своите 3.350 жители, македонски Евреи, за никогаш да не се...

Пендаровски: Во времиња на кризи и конфликти, популистите ги хранат луѓето со страв и гнев кон послабите

Тешко е да се замисли, а уште потешко е да се опише монструозноста на Холокаустот. Ели Визел признава дека една од најголемите пречки при пишувањето на неговите лични сведоштва за Аушвиц бил самиот јазик. Тој вели дека зборовите глад, жед, страв, транспорт, селекција и оган тогаш значеле нешто друго. И заклучува дека „една рака пепел тежи повеќе од сите...

Вистиномер: Со ковид-19 вакцините не се вршат репресии и експерименти врз луѓето

Постот што ги рецензираме изнесува неточни и манипулативни тврдења дека невакцинираните ќе бидат подложени на репресии и присилни тестирања, кои наликуваат на дехуманизираниот однос на нацистите кон Евреите за време на Холокаустот и дека вакцинацијата ќе стане задолжителна. Засега, пак, има само најави за можни рестрикции за невакцинираните лица, исклучиво заради заштита на јавниот интерес и општото здравје на...

Меѓународен ден на сеќавање на Холокаустот: Да не се повтори никому и никогаш повеќе

Холокаустот на повеќе од шест милиони Евреи во нацистичките концентрациони логори во текот на Втората светска војна денеска со тага се одбележува во светот, со различни манифестации и пораки дека треба да се преземаат сите можни мерки да не се дозволи никогаш повеќе да не се повтори не само толкав злочин, туку и ништо слично на него. Во земјава, одбележување...

Фејсбук отстранил седум милиони постови поради дезинформации за корона вирусот

Во вториот квартал на годинава, односно од почетокот на април до крајот на јуни, Фејсбук отстранил вкупно седум милиони постови, поради ширење дезинформации за корона вирусот, вклучително и оние со препораки за неправилни мерки за заштита или за некои лекарства или начини за лекување. Во соопштението од најголемата социјална мрежа на светот се појаснува и дека во истиот период, односно...

Евреите од Бугарија: Прогласувањето „соросоиди“ и од Каракачанов и од сите други е еднакво на антисемитизам

На изјавата на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, како и претседател на бугарската партија ВМРО, Красимир Каракачанов, „Соросоидни НВО-а сакаат да ја земат власта, да воведат геј бракови“, реагираше Организацијата на Евреите во Бугарија (ОЕБ) „Шалом“, која порача дека ваквата реторика е антисемитистичка во срж. Каракачанов ја даде оваа изјава на 32-от ден на протестите со кои се бара...

Бугарски историчар потсетува дека Бугарија прати во логорите на смртта 11.343 Евреи

Бугарскиот историчар Стефан Дечев, познат по своето контроверзни изјави за теми од бугарската историографија и професор на Софискиот универзитет и Југозападниот универзитет во Благоевград, денеска, повеќе од еден месец од мрачниот датум на депортацијата на македонските Евреи и на Евреите од окупираните територии на Грција, потсети дека во 1943 година по вина и во организација на тогашна Бугарија, е...

Семејството Мицотакис, сепак, нема еврејско потекло

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Меѓународен ден на сеќавање на Холокаустот: Аушвиц низ слики

Обединетите Нации го имаат прогласено 27 јануари за Меѓународен ден на сеќавање на Холокаустот, како комеморација на геноцидот извршен врз над 6 милиони евреи и 11 милиони други жртви од страна на нацистичкиот режим и нивните сојузници. На 27 јануари 1945 година, најголемиот нацистички концентрационен логор или логор на смртта Аушвиц-Биркенау бил ослободен од Црвената Армија. Пренесувајќи дел од  оригиналните фотографиите...

Израелските медиуми задоцнија 8 години со отворањето на Меморијалниот центар на Евреите во Скопје

„Еврејската телеграфска агенција“ (Jewish Telegraphic Agency) на 11 март објави текст дека во Скопје се отвори Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, иако овој центар е отворен уште во 2011 година. Во текстот исто така пишува дека премиерот Зоран Заев присуствувал на отворањето заедно со Роберт Сингер, извршен потпретседател и главен извршен директор на Светскиот еврејски конгрес. Точно е...

Попоски учествуваше на конференција во Брисел посветена на Холокаустот

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска учествуваше на меѓународна конференција на тема „Незавршена правда: реституција и сеќавање“, посветена на жртвите од Холокаустот, која се одржа во Европскиот парламент во Брисел. „Македонија веројатно е еден од најдобрите примери во регионот и во Европа, што во целост се има погрижено и за делот на враќање на имотите на Евреите, но исто...

Во Филаделфија сквернавени 500 еврејски гробови

Вандали сквернавеле повеќе од 500 гробови на еврејски гробишта во Филаделфија, јави американската телевизија „Еј-би-си“. Уривањето на надгробните плочи е последен во серијата напади на еврејски објекти во САД. Еден рабин рече дека некои од сквернавените споменици на гробиштата во Филаделфија се гробови на муслимани и на квекери. Организацијата „Лига против клевета“ понуди награда од 10.000 долари за информација што би довела до...

Антисемитизмот е грозен и мора да престане, порача Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ги осуди неодамнешните закани кон еврејските центри во САД и ги окарактеризира како „грозни и болни“. За време на посетата на националниот музеј на Афроамериканската историја и култура, Трамп рече дека заканите се „тажен потсетник“ за тоа што уште треба да се направи. Во изминатите неколку недели, 27 еврејски центри во САД добија закани за подметнување...

Еврејката Шела Шијон Алтерац третпат се врати во родниот Штип

Штипската Еврејка Шела Шијон Алтерац цели 55 години молчела пред семејството за голготата што ја поминала на десегодишна возраст, кога заедно со семјството била земена од домот и однесена во Монополот. Денеска третпат се врати од Изреал во родниот Штип, на одбележувањето на 73-годишнината од депортацијата на Евреите. Осумдесет и тригодишната Шела раскажа дека тогаш три недели поминала во валканиот...

Пендаровски нема повторно да се кандидира за претседател и не е оптимист дека ќе се изгласаат уставните измени

Претседателот на државата Стево Пендаровски изјави дека не гледа простор наредниве месеци, како што се оди кон техничка влада која треба да се оформи на 28 јануари, дека ќе...