fbpx
Таг: ЕВН Македонија

таг: ЕВН Македонија

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови за потрошувачка на електрична енергија

Штедењето на електрична енергија е добро за околината, но и за џебот на граѓаните, а особено во услови на енергетска и финансиска криза кога секој заштеден киловатчас е значаен. Не секој човек размислува за придобивките од енергетската ефикасност, што води кон тоа луѓето да не се добро информирани кога во прашање е потрошувачката на струја. Изминативе години се појавија бројни...

Сончевата енергија недоволно ја користат домаќинствата, потребни се повеќе субвенции за фотоволтаици

Со околу 280 сончеви денови во текот на годината во земјава, домаќинствата сѐ уште малку ја искористуваат бесплатната, чиста енергија од сонцето за добивање на електрична енергија во домовите, со што сметките за струја можат да се намалaт и до 50 отсто, особено во зимските месеци. Иако има интерес кај граѓаните за поставување на фотоволтаични панели на покривите на домовите,...

Увозот на електрични автомобили во последните четири години во земјава рамен на статистичка грешка [инфографик]

Сите зборуваат за електрични автомобили во земјава, но ретко кој вози еден таков автомобил по македонските патишта. Според податоците до кои дојде „Мета.мк“ од Царинската управа, во Македонија досега биле увезени 3.345 хибридни автомобили и само 134 електрични автомобили. Учеството на новите и половните електрични автомобили што се увезени во земјава од 2017 до 2020 година е само 0,1...

ЕВН Македонија ја инсталираше првата фотонапонска централа од двострани панели

ЕВН Македонија во Неготино ја инсталираше првата фотонапонска централа во земјата која истовремено произведува електрична енергија од сонцето и од одблесокот на светлината. Таа е дел од современите светски технологии и е направена од т.н. бифацијални панели кои во горниот дел ја акумулираат директната сончева светлина, додека во долниот дел го акумулираат одблесокот на светлината од рефлектирачкиот материјал дополнително...

Охрид доби два полначи за електрични и хибридни возила

Два „Волби“ полначи за електрични и хибридни возила се деновиве поставени на локации во строгиот центар на градот и се очекува наскоро да бидат ставени во функција. Со тоа, проектот „Е-мобилност“ пристигна и во Охрид, со заложби на Општина Охрид и ЕВН Македонија. Сега се врши брендирање на станиците и нивно одбележување по што ќе бидат ставени  во функција. Полнењето со...

„ЕВН Македонија“ доби кривична пријава за предизвикување пожар

Снабдувачот со струја „ЕВН Македонија“ доби кривична пријава за предизвикување пожар во куќа, кој настанал поради краток спој на каблите на бандера во сопственост на компанијата. Како што извести Министерството за внатрешни работи, Надворешната канцеларија за криминалистички  работи (НККР) Крушево поднела кривична пријава против „ЕВН Македонија“ АД - Скопје за предизвикување општа опасност. Според полицијата, на 31 август годинава, на дрвена бандера...

ЕВН Македонија апелира да се внимава при земјоделски работи под далноводите

ЕВН Македонија ги повикува земјоделците внимателно да ракуваат со земјоделската механизација и опрема во близина на далноводите, а посебно да внимаваат при ракување со опремата за наводнување. Mеталната опрема како што се цевки за наводнување и разни видови на прскалки, во никој случај не смее да дојде во директен допир или да се приближува до каблите. Не смее да се...

МОН информираше дека ДСЦ „Скопје“ има долг од 4,5 милиони евра

Министерството за образование и наука информираше дека Државниот студентски центар „Скопје“, под чија закрила функционираат студентските домови „Стив Наумов“, „Гоце Делчев“ и „Кузман Јосифовски – Питу“, има долгови од 4,5 милиони евра. Од нив, за комунални услуги, греење, комуникации и транспорт долгот е 1,6 милиони евра. „Доколку раководството на ДСЦ „Скопје“ навреме ги намируваше долговите и обврските, немаше да се доведат...

БЕСА на средба во ЕВН за протестите во Тетово

Висока делегација на Движењето Беса денеска ќе ја посети компанијата за дистрибуција на електрична енергија ЕВН Македонија поради поплаките на граѓаните за високите сметки, соопштија од партијата. „Заинтересирана за доброто на сите граѓани во државата, БЕСА е длабоко загрижена за проблемите што ги изразуваат граѓаните во врска со снабдувањето и плаќањето на електричната енергија, особено за цената која граѓаните се...

ЕВН: Сметки за струја на албански јазик воведовме уште пред 5 години

До корисничкиот „Енерго центар“ на ЕВН во Тетово вчера биле доставени барањата на здружението на албански електричари „Дрита“, кои, како што соопштуваат од компанијата, ќе ги разгледаат и ќе одговорат на оние кои се во нивна надлежност. „Барањата ќе бидат разгледани од наша страна и соодветно постапено во деловите што се однесуваат на работата и надлежноста на ЕВН Македонија“, стои...

ЕВН Македонија на сопствен трошок ја санира мрежата во поплавените подрачја

Екипите на ЕВН Македонија со сите расположливи капацитети работат на терен за што побрзо да се санираат штетите и да се обезбеди електрична енергија до сите корисници од поплавените подрачја, информираат од компанијата. - ЕВН Македонија не само што не ги наплатува новите броила, туку во интерес на безбедно и навремено снабдување со електрична енергија нашите екипи ја санираат и...

ЕВН го нормализира снабдувањето со струја во 2.000 домови погодени од поплавите

Екипите на ЕВН Македонија го нормализираа снабдувањето со електрична енергија во уште 2.000 домови во најпогодениот регион од поплавите во Скопје и околината. Од вкупно 110 трафостаници кои беа во прекин од големото невреме скорo сите се под напон, а сè уште се работи на отстранување на дефектите на десетина трафостаници кои се под вода, соопштија од компанијата. Се работи...

ЕВН Македонија: Се санираат дефектите од големото невреме

Екипите на ЕВН Македонија интензивно работат на санирање на дефектите во дистрибутивната мрежа настанати од големото невреме кое го зафати викендов северозападниот дел на Македонија, соопштија од компанијата. „Сите дефекти на среден и висок напон во тетовскиот, кичевскиот, велешкиот, битолскиот, охридскиот, кумановскиот и прилепскиот регион се санирани. Екипите сега работат на помали дефекти во нисконапонската мрежа“, стои во соопштението. Од ЕВН...

Украл броило и го монтирал во својата викендичка

Секторот за внатрешни работи Куманово поднел кривична пријава против А.А. (20), осомничен дека пред три години украл електрично броило од станбена зграда во Куманово, кое потоа го монтирал во својата викендичка. Во врска со случајот, пријава е поднесена и против И.И. (48) од селото Лојане, инаку, вработен во „ЕВН Македонија“, кој се товари за кривичните дела помагање, злоупотреба на службената положба...

ЕВН ја доби Националната награда за безбедност и заштита при работа

„ЕВН Македонија“ ја доби Национланата награда за добра практика на безбедност и на заштита при работа за 2014 година, која по повод Светскиот ден за безбедност и здравје при работа, кој се одбележува денеска, 28 април, ја доделува Македонското здружение за заштита. - Оваа награда ја сметаме за потврда на нашите заложби, но и за доказ дека сме во вистинската насока...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...