fbpx
Таг: Еуромакс

таг: Еуромакс

Тужбата од Еуромакс била од итен карактер па Управниот суд одлучувал за време на вонредна состојба

Управниот суд во Скопје смета дека тужбата на поранешниот концесионер за рудниците за злато и бакар во Иловица и Штука, „Еуромакс Рисоурсес“ била „од итен карактер“ па затоа по тој предмет требало да се решава за време на вондредна состојба. Иако судот вели дека ваквата одлука е уредно доставена до сите странки, од Министерството за економија велат дека сè...

Случајот Иловица сè уште без целосен епилог – рокот за жалба на „Еуромакс“ истекува утре

Прашањето на иднината на рудникот Иловица сè уште официјално не е затворено иако изминаа повеќе од две недели откако владата донесе решение за одбивање на барањето на компанијата „Еуромакс Рисорсис“ да им биде дадена дозвола за експлоатација на бакар и злато од рудникот Иловица. Официјално, рокот за жалба на концесионерот истекува утре, 15 дена по приемот на решението на...

Владата денеска без одлука за Иловица, блокадите против рудникот продолжуваат

Владата денеска нема да одлучува за судбината на рудникот Иловица. Редовната седница ќе се одржи во четврток, информираат од Владината прес-служба. На претходната владина седница, пред една недела, Владата го задолжи Министерството за економија да ја испита правната исполнетост на барањето за добивање дозвола за  експлоатација на минерална суровина - бакар и злато, на „Еуромакс рисорсис“, на локалитетот „Иловица“, Општина...

Од „Еуромакс“ внимателни, а жителите и екологистите скептични за судбината на рудникот Иловица

Жителите на струмичките села Штука и Иловица веќе десетти ден го блокираат влезот во концесискиот простор на рудникот за бакар и злато Иловица, иако Владата одлучи да го задолжи Министерството за економија да утврди дали има правен основ за укинување на концесијата за рудникот, а извори од Илинденска бр.2 велат дека практично одлуката е донесена. Жителите и екологистите сè...

Втор ден блокади за „Еуромакс“ и за археолозите кон рудникот Иловица

Група жители од струмичките села Штука и Иловица и денес од 5 часот изутрина повторно го блокираа приодот кон просторот на рудникот Иловица за да ги спречат работниците ангажирани од страна на концесионерот  „Еуромакс Рисорсис“, како и археолозите од Археолошкиот музеј од Струмица да продолжат со ископувањата на теренот. Блокадата се одвива веќе втор ден и, според најавите на...

„Еуромакс Рисорсис“ уверува дека над Штука и Иловица копаат само археолози

„Еуромакс Рисорсис“, концесионерот на рудникот Иловица – Штука, ќе плати над 100 илјади евра за археолошките истражувања на неколку локации кои се наоѓаат на просторот каде што е планиран идниот рудник за бакар, соопштија од компанијата. - Локалитетите беа идентификувани во текот на активностите за подготовка на Студијата за влијанието врз животната средина, реализирани од Еуромакс, се вели во одговорот...

Жителите на Иловица и во археолошките ископувања гледаат обид за старт на рудникот

Повторно тензии околу рудникот Иловица-Штука откако на концесискиот простор во ридовите над струмичките села Иловица и Штука пред два дена започнаа археолошки ископувања. Според информациите кои ги добивме од локалното население, постои вознемиреност кај жителите на селата кои гравитираат кон реонот на кој се предвидува отворање на рудникот за бакар и злато, чиј концесионер е фирмата „Еуромакс рисорсис“ бидејќи...

„Еуромакс рисорсис“ смета дека доставила сè што можело за Иловица

„Еуромакс рисорсис“, компанијата со инвеститори од Канада, САД и Велика Британија, денеска се огласи со реакција за одлуката на Владата на нејзината 63, седница, со која го задолжи Министерството за економија да ја продолжи постапката со која од компанијата - концесионер на рудникот за бакар и и злато на локалитетот Иловица, треба цда ја докомплетира документацијата. Компанијата смета дека доставила...

Владата бара комплетирање на документацијата за рудникот Иловица

Владата на 63. седница ја разгледа и усвои информацијата во врска со потпишувањето на Меморандумот за разбирање меѓу Министерството за економија на Македонија и Министерството за енергетика на Бугарија во областа на енергетиката и го прифати усогласениот текст на овој меморандум. „Една од целите на оваа иницијатива е нашата земја да се приклучи на внатрешниот пазар на електрична енергија во...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, сега мора да се штеди струја

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи...