fbpx
Таг: ЕУобсервер

таг: ЕУобсервер

Професор по неврологија во „ЕУобсервер“ пишува за стравовите околу „АстраЗенека“ вакцината

Колумната на професорот Најеф Ал-Родан, во врска со вакцината „Оксфорд/АстраЗенека“ објавена во ЕУобсервер ја пренесуваме во целост: На почетокот на овој месец, воведувањето на вакцинациите во ЕУ претрпе силен пресврт, кога 13 европски земји накратко го прекинаа користењето на вакцината против ковид-19, „Оксфорд/АстраЗенека“. Ова се случи откако десетици луѓе по нивната вакцинација претрпеа животно-загрозувачко згрутчување на крвта. И покрај тоа што...

ЕУобсервер: Германија се извини на Скопје за бугарското фијаско

Под насловот „Германија се извини на Скопје за бугарското фијаско“ влијателниот ЕУобсервер, објави текст во кој го претставува македонско-бугарскиот спор и блокадата од страна на Бугарија на македонските евро-интеграциски процеси. Текстот на ЕУобсервер ги изнесува реакциите на Германија и на ЕУ по потегот на Бугарија да не ја прифати преговарачката рамка за Северна Македонија. „Станува збор за една земја, само една...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...