fbpx
Таг: Еулекс

таг: Еулекс

ЕУЛЕКС го зголемува присуството на северот на Косово, на барикадите забележани руски воени симболи

Мисијата на ЕУЛЕКС во Косово соопшти дека ја следи ситуацијата на северот во земјата и дека го зголемиле присуството на терен поради безбедносната ситуација таму. „Внимателно ја следиме безбедносната ситуација во северниот дел на Косово преку нашето засилено присуство на теренот. Полските припадници на нашата специјализирана полициска единица и италијанските и литванските припадници на нашата резервна специјализирана полициска единица од...

Четврти ден северот на Косово е блокиран, граничните премини Јариње и Берњак се затворени, не работат и училиштата

Северниот дел на Косово е блокиран веќе четврти ден, граничните пунктови Јариње и Берњак се затворени, а не работат и училиштата. Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Приштина и таа во Белград во заедничко соопштение повикаа на отстранување на барикадите поставени во тие области. По САД, реагираше и Велика Британија, која исто така соопшти дека очекува отстранување на дивите барикади поставени...

Утврдено потеклото на возилото користено во убиството на Оливер Ивановиќ

Истражните органи на Косово потврдија дека со помош не меѓународните организации го утврдиле потеклото на возилото кое било користено во убиството на Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на Србите на Косово. Заменик-директорот на регионалната полиција „Север“ на Косово, Бесим Хоти за „Радио Слободна Европа“ изјавил дека преку меѓународните организации, кои на барање на косовската полиција излегле во пресрет, е...

На Косово поведено обвинение против експратеник и неговата криминална група

Меѓународниот обвинител на Еулекс обвини група косовски Албанци и Срби, вклучувајќи и еден поранешен пратеник, за организирање криминална група што се занимавала со перење пари, мито, измами, злоупотреба на овластувања и со даночно затајување. Европската мисија за спроведување на владеењето на правото и законот, Еулекс, денеска поведе обвинение против групата. Во соопштението на Еулекс се наведува дека 39-те обвинети ги предводел пратеникот...

ЕУЛЕКС нуди награда од 82.000 евра за информација за убиецот на нивни вработен

За информација која би довела до убиецот на нивниот цариник Аудриус Шеневичиус, ЕУЛЕКС денеска понуди награда од 82.000 евра. Шеневичиус беше убиен од заседа на денешен ден пред три години, во северниот дел на Косово. Шеневичиус е убиен на 19 септември 2013 година по вооружениот напад врз две возила на ЕУЛЕКС кои се движеле кон преминот Јариње.

Директорот на БЈБ, Савовски, се сретна со својот колега од ЕУЛЕКС на Косово

Директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) при Министерството за внатрешни работи, Горанче Савовски, денеска се сретна со директорот на ЕУЛЕКС во Косово, Оливер Хофман. На средбата, како што соопштуваат од МВР, било разговарано за размена на информации за организирани криминални групи, кои функционираат од двете страни на границата, како и за подобрување и за продлабочување на соработката меѓу двете...

На Косово пукано во автомобил со чешки полицајци

Чешката полиција денеска соопшти дека во текот на викендот непознати луѓе на северот на Косово пукале на автомобили во кои имало чешки и германски полицајци и дека сè завршило без ниеден повреден и само со скршени ветробрани. Непознатите напаѓачи во неделата попладне отвориле оган на два автомобили на ЕУЛЕКС во кои имало четворица чешки и еден германски полицаец и еден прведувач. - Двата...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...