fbpx
Таг: етички кодекс

таг: етички кодекс

Косовски медиуми користат јавни пари, иако постојано го кршат Етичкиот кодекс

Со текот на годините разни државни институции се рекламираа со народни пари во медиуми кои произведуваа лажни вести или беа рецидивисти прекршители на Етичкиот кодекс на пишаните медиуми. Многу медиуми кои некогаш профитираа илјадници евра од договори со јавните претпријатија денес не се активни и престанаа да постојат како бизниси, пренесува косовскиот портал Kallxo.com во истражување направено за Центарот против дезинформации...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им вика „бегај бе“ или „сус“. Сепак и мал поглед врз членовите од собранискиот Кодекс, јасно укажуваат дека го прекршил и најмалку што треба да стори е да им се извини...

Злоупотребата на смртта на Матеј Периш: Неизбришлив срам не само за таблоидите, туку и за новинарството во целина

Таблоидите и полутаблоидите во Србија на 18 мај решија да ја разбијат секоја илузија дека во овие портали и печатени изданија останало нешто од професионалните стандарди, пристојност и емпатија, пишува српскиот медиум Цензоловка чија мисија е промоција на професионално и одговорно новинарство кое подразбира почитување на високите професионални и етички стандарди, односно почитување на Кодексот на новинарите. Мета.мк, по...

Е-општество.мк: Расте бројот на објавени дезинформации во некои медиуми

Покрај механизмите за препознавање на лажните вести и дезинформациите, тема на разговор на денешната сесија „Правни аспекти и саморегулација во борбата против дезинформациите“ во склоп на 17-то издание на конференцијата е-Општество.мк беше и известувањето на медиумите и ширењето на дезинформации на социјалните мрежи. Извршниот директор на Здружението на новинарите на Македонија, Драган Секуловски нагласи дека Македонската радио-телевизија како јавен сервис...

ГРЕКО: Слаб напредок во спречувањето корупција на пратениците, судиите и обвинителите

Најголемиот дел од 13-те препораките на Групата земји против корупцијата при Советот на Еропа (ГРЕКО) за пратениците во Собранието на Република Северна Македонија, како и за судиите и обвинителите, се или делумно спроведени или се неспроведени, додека само неколку се целосно спроведени, од што произлегува дека Северна Македонија генерално не си ги исполнила обврските дадени на 22 јуни 2018...

ГРЕКО: Македонија не напреднала во спречувањето корупција на пратениците и судиите

Во својот втор извештај за усогласеност, објавен денеска, ГРЕКО (Група на земји против корупцијата), организација што функционира во рамките на Советот на Европа порача дека „Поранешна југословенска република Македонија не направила суштински напредок во спроведување на препораките за спречување корупција меѓу пратениците, судиите и обвинителите.“ Извештајот за усогласеност е направен според Ситуацискиот извештај со дополнителни информации за спроведувањето на 19-те...

Компаниите бараат етички кодекс за работа на цариниците

Стопанските комори во соработка со УСАИД спроведуваат проект „Партнерство за подобра бизнис-регулатива“, со кој на компаниите им се помага полесно да ги имплементираат законите што се однесуваат на нивното работење. Честите законски измени изминатите години им создваа проблеми при работењето, а покрај тоа компаниите детектирале 60 проблеми при примената на одредени закони, изјави денеска Јадранка Аризанковска, виш советник во Стопанска комора на Македонија. Покрај проблемите детектирани при...

Транспаренси Интернешнл и ЦЕA бараат Собранието да скрати на патните трошоци

Собранието на Република Македонија да направи измени во Законот за пратениците и да донесе Кодекс за етика на пратениците заради отстранување на проблемот со наплатата на нереално високи надоместоци за патни трошоци на пратениците, според препораките од извештаите на Државниот завод за ревизија, побараа „Транспаренси Интернешнл – Македонија“ и Центарот за економски анализи. „Законот за пратениците предвидува право за членовите...

Аневски: Јанева и Фетаи го навредиле судот, СЈО да назначи нов обвинител за „Шамари“

Советот на јавни обвинители вчера на состанок ја разгледувал претставката на в.д. претседателката на Основниот суд Скопје 1, Татјана Михајлова, и донел заклучок дека специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, го прекршиле етичкиот кодекс на последното судско рочиште за настаните пред Општина Центар од јуни 2013 година. Ова денеска го соопшти претседателот на Советот на...

ЗНМ бара да се одложи донесувањето на Етичкиот кодекс на МРТ

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) бара од програмскиот совет на Македонската радио-телевизија да го одложи донесувањето на Етичкиот кодекс за јавниот сервис. „Предупредуваме дека ако кодексот се донесе во предложената форма, нема да го подобри известувањето на новинарите. Спротивно, ќе предизвика сериозни последици во работата на јавниот сервис. Постои реална опасност раководството на МРТ да злоупотреби одредени членови на...

Работилница за зајакнување на довербата меѓу новинарите и полицијата во Охрид

Денеска во Охрид ќе се одржи еднодневна работилница на тема „Полицијата и медиумите - зајакнување на заемната доверба и патнерство“. На собирот ќе бидат презентирани неколку теми, односно запознавање со одредбите на новинарскиот и на полицискиот кодекс и етика, улогата на полицијата и на новинарите во демократското општество и слично. На работилницата ќе се разговара и за тоа колку новинарите...