fbpx
Таг: ЕПП

таг: ЕПП

ЕПП со резолуција побара што побрзо почнување на преговорите на Македонија за членство во ЕУ

Европската народна партија (ЕПП) на конгресот во Загреб вчера изгласа итна резолуција со која побара од Советот на ЕУ и земјите-членки на ЕУ да донесат позитивна одлука за отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија што е можно поскоро. Истовремено, на конгресот за нов претседател на ЕПП е избран доскорешниот претседател на Европскиот Совет, Доналд Туск....

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски на дводневен самит на ЕПП во Загреб

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,  Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на Александар Николоски, членот на ИК и секретар за меѓународна соработка Влатко Ѓорчев и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и претседателката на комисијата за надворешни работи Христина Рунчева-Тасев ќе присуствуваат на дводневниот самит на Европската народна партија (ЕПП) кој денеска и утре се одржува во Загреб. „Мицкоски во рамки на самитот ќе оствари...

Претседателот на ЕП, Тајани, против предлогот за Нобелова награда за Ципрас и Заев

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани и заменик - претседател на Европскaта народна партија (ЕПП) во која членуваат партиите на европската десница -  не ја поддржува кандидатурата на Алексис Ципрас и Зоран Заев за Нобелова награда за мир, јави грчка „иЕфимерида“. Тој на седница на Бирото на ЕПП во Атина објасни дека како заменик - претседател на ЕПП не може...

Тодоров: Со Хан зборував за потребата од демократизација во ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, кој беше исклучен од ВМРО-ДПМНЕ, се сретна со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан на маргините на самитот на Европската народна партија кој се случува во Хелсинки. Тодоров на неговиот профил на „Фејсбук“ објави фотографии од средбата со Хан и напиша дека двајцата разговарале за евро-перспективите на Македонија и ВМРО-ДПМНЕ, како и...

Хан: На Мицкоски му кажав дека Договорот од Преспа мора да се реализира

Еврокомесарот Јоханес Хан вчера на конгресот на Европските народни партии (ЕПП) во Хелсинки се сретнал со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, а по средбата на „Твитер“ напиша дека му нагласил на Мицкоски дека Договорот од Преспа мора да се реализира. Тој рече и дека Мицкоски ветил дека нема да ја попречува постапката во Собранието. „Корисен разговор со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ...

Советот на честа реагира на барањата на ВМРО-ДПМНЕ агенцијата МИА да го открие изворот

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) остро реагира на барањата на ВМРО-ДПМНЕ, државната агенција МИА да ги открие своите извори, во однос на текстот дека Европската народна партија (ЕПП) сака да ги исклучи од своите редови. „СЕММ потсетува дека едно од основните права, а понекогаш дури и обврска на новинарот е да го заштити својот извор. Упатуваме на...

Мицкоски на средба со Борисов и Дол: Владата не го исполнува планот 3-6-9

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на покана на бугарскиот премиер Бојко Борисов во Софија се сретнал и со претседателот на Европската народна партија, Жозеф Дол, информираат од партијата. На средбата се разговарало за европската агенда на регионот и за зајакнување на соработката во рамките на Европската народна партија, чиј составен дел е и ВМРО-ДПМНЕ. Мицкоски нагласил дека стратешки приоритет преставува членството...

Кукан: Ратификацијата на Договорот со Бугарија е позитивен чекор напред

Европратеникот Едвард Кукан денеска ја поздрави ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија оценувајќи ја како позитивен чекор напред во регионалната соработка. „Добри вести од македонското Собрание каде е ратификуван Договорот за пријателство со Бугарија. Позитивен чекор напред, кој се надевам дополнително ќе ја зајакне регионалната соработка“, напиша Кукан на „Твитер“. https://twitter.com/EduardKukan/status/953193239284199426 Инаку, Кукан е дел од европратеничката тројка, заедно со Иво...

ЕПП му го честиташе на Мицкоски изборот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Европската народна партија (ЕПП) на својот официјален „Твитер“ профил му го честиташе изборот на Христијан Мицкоски за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. „Честитки до Христијан Мицкоски за неговиот избор за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. На Македонија и треба силна опозицијата во парламентот за заеднички да се преземат неопходните реформи и да се решат проблемите кон евроатлантскиот пат“, велат од ЕПП. https://twitter.com/EPP/status/944626700142497792 Мицкоски вчера на партискиот...

Груевски – Волер: 150 лица по различни основи се под директен атак на политички прогон

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, заедно со членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев и Александар Николоски денеска со меѓународниот секретар на Европската народна партија (ЕПП), Патрик Волер разговараа за за соработката на партијата со семејството на Европската народна партија како и за актуелните случувања во државата. Груевски на средбата истакнал дека ВМРО-ДПМНЕ е за продлабочена соработка со Европската...

Груевски во Брисел на самит на ЕПП

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со пратениците Никола Попоски и Владимир Ѓорчев од денеска ќе присуствува во тридневна работна посета на Брисел, каде се предвидени средби со претставници на Европската Унија како и учество на Самитот на Европската народна партија (ЕПП). Груевски попладнево треба да оствари билатерална средба со претседателот на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент Дејвид...

Карл Билт денеска е во Скопје

Поранешниот шеф на шведската дипломатија, Карл Билт, преку својот твитер-профил најави дека денеска ќе дојде во Скопје. Иако нема објавено детали за посетата, тој на својот твитер-профил исто така напиша: „Нема изгледи за крај на уставната криза во Скопје. Разликите во ставовите помеѓу политичките партии се се подлабоки. Ситуацијата е мошне сериозна.“ https://twitter.com/carlbildt/status/853921883351379968 Неофицијално, Билт ќе се сретне со лидерите на политичките партии...

СДСМ: Граѓаните и меѓународната заедница го осудуваат неодговорното однесување на Груевски

Неодговорното однесување на Никола Груевски и на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, кои со денови си зборуваат сами со себе, доби осуда и од демократскиот свет, велат од СДСМ. „На Груевски, преку резолуцијата усвоена од Европската народна партија, јасно му беше ставено на знаење дека нема толеранција за корумпирани политичари и за корупциски скандали. ЕПП ги осуди и провокациите и агресивното однесување кое претставува...

ВМРО-ДПМНЕ: Нервоза во СДСМ бидејќи ЕПП и понатаму ги поддржува сестринските партии

Најновото обраќање до јавноста на СДСМ во врска со пораките од ЕПП и од германскиот Бундестаг, ВМРО-ДПМНЕ го нарече нервозна реакција поради успесите што оваа партија ги постигнала на конгресот на Европската народна партија и „ги запознала функционерите со криминалите на раководството на СДСМ“. „Цела Европа е свесна за неодамна објавениот податок дека општина Струмица е најкорумпираната општина во Европа,...

ЕПП: Обидите за ново исцртување на границите на Западен Балкан се неприфатливи

Најголемата и највлијателна Европска народна партија (ЕПП) на дводневниот конгрес на Малта треба да ја усвои нацрт-резолуцијата со која се дава едногласна поддршка за евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан и се истакнува дека иднината на овој регион е во Европската Унија. „Евроинтеграцискиот процес беше најуспешна и најмоќна европска политика и се потврди како атрактивна алатка на европскиот модел и...

ЕПП е длабоко загрижена за ситуацијата во Македонија

Европската народна партија (ЕПП) денеска изрази длабока загриженост за ситуацијата во Македонија и ги осуди провокациите кои ги нарушуваат меѓуетничките односи, јавува телевизијата „Алсат М“. Во резолуција за Западен Балкан, која треба да биде усвоена на дводневниот конгрес на ЕПП на Малта, на кој присуствува и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, се повикуваат политичките лидери да ги избегнуваат радикалната реторика...

ВМРО-ДПМНЕ (ФИРОМ): Вака сестринските партии го најавија Груевски во Малта

На конгресот на Европската народна партија (ЕПП), кој се одржува в среда и в четврток на Малта, делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од партискиот претседател Никола Груевски, е најавена како партија „од ФИРОМ“. Тоа стои во списокот на партиите-учеснички објавен на веб-страницата за годишниот конгрес на ЕПП. Во него, на листата на придружни членки на ЕПП, е наведена и ВМРО-ДПМНЕ со...

Билт се интересира дали ЕПП ќе реагира на кризата во Македонија

Поранешниот шеф на шведската дипломатија, Карл Билт, преку својот твитер-профил праша дали Европската народна партија (ЕПП) ќе реагира на политичката криза во Македонија, споделувајќи анализа за политичката ситуација во државата. „Македонската владејачка партија си игра со оган во регион со сè поголема нестабилност. Дали ЕПП ќе реагира?“, праша Билт. https://twitter.com/carlbildt/status/839748448295473153 Денеска во Брисел се одржува самит на Европската народна партија пред одржувањето на...

Груевски во Брисел на средби со лидери на народни партии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска, придружуван од претставници од партијата, е во дводневна работна посета на Брисел. За време на посетата, како што соопштуваат од партијата, Груевски ќе се сретне со високи претставници на матичната европска партија, Европската народна партија (ЕПП), како и со други европски политичари. Груевски, кој е придружуван од министрите за надворешни работи и за здравство, Никола...

Груевски: Ние сме Европејци и нашето место е во Европа

Премиерот Никола Груевски во рамките на учеството на Конгресот на Европската народна партија што се одржува денеска и утре во Мадрид имаше обраќање пред присутните политички лидери членови на партијата. Тој во обраќањето истакна дека Република Македонија ги живее и работи за европските вредности. - Ние сме Европејци и нашето место е во Европа. ЕПП во целиот овој период...

Нова дојава за бомба во училиштата, по проверките учениците се вратиле на настава

Повеќе училишта во Скопје утрово на своите адреси за електронска пошта добиле нова дојава за поставена бомба. Ова е дванаесетта по ред дојава за поставен експлозив која се испраќа...