fbpx
Таг: епидемиолози

таг: епидемиолози

Филипче: Не е зголемен бројот на хоспитализирани деца во болницата во Козле

Пред еден месец, во Институтот за белодробни заболувања во Козле имаше 20 деца кои беа хоспитализирани поради ковид-19, а таа бројка е и сега иста, што значи дека зголемување нема, информира министерот за здравство Венко Филипче. Дали и што ќе се препорача во однос на моделот на спроведување на наставата во идниот период, тој кажа дека ќе зависи од...

Зголемен е бројот на термини за вакцинација против сезонски грип, велат од Министерство за здравство

Министерството за здравство информира дека од денеска се зголемува бројот на термини за вакцинација против сезонски грип. Со новите термини, вакцинацијата започна денеска во 14 часот во Здравствен дом Скопје, односно се одвива во шест поликлиники на територија на Скопје и тоа во поликлиниките: Ѓорче Петров, Букурешт, Чаир, Бит Пазар, Ченто и Јане Сандански. Имунизацијата е со упатување од...

Студентите по медицина се вклучија во „војната“ со ковид-19, Велиу: Нашата хумана професија го бара тоа

Студентите по медицина се вклучија во „војната“ со ковид-19. „Имаме хумана професија, ова е она што го правиме секој ден, ѝ помагаме на заедницата“, вели Ревије Велиу, една од студентките од шеста година по општа медицина, која ќе се приклучи во поддршката на своите колеги на фронтот за соочување со корона вирусот во земјата, пишува Порталб.мк. Велиу истакна дека таа...

Студентите од шеста година по медицина ќе им помагаат на колегите во процесот на справување со ковид-19

Студентите од шеста година по општа медицина ќе им дадат поддршка на своите колеги, епидемиолози, во напорите за справување со пандемијата со корона вирусот, информираат од Министерството за здравство. За таа цел, денеска Министерот за здравство Венко Филипче и деканката на Медицинскиот Факултет во Скопје, Соња Топузовска, имаа средба со студентите од шестта година на која се разговараше за...

Епидемиолозите предупредуваат дека на есен случаите на ковид ќе бидат многу побројни од сега

Собирањето на повеќе луѓе на едно место, како што последно се случи вечерта по изборите или сите други приватни собири на кои секојдневно сме сведоци, можат да го зголемат бројот на новозаразени лица со ковид-19, предупредуваат епидемиолозите, кои нагласуваат дека ако не се почитуваат препораките за лична заштита, бројот на нови случаи на ниво на држава, нема да се...

Нема позитивни епидемиолози на ковид-19 во Институтот за јавно здравје

Текстот „ Двајца епидемиолози од Институт за јавно здравје позитивни на Ковид 19“ уште во насловот дезинформира дека: „двајца епидемиолози од Институтот за јавно здравје се позитивни на корона вирусот“, пишува „КриТинк“. Од Институтот за јавно здравје ги демантираа ваквите тврдења. Текстот изнесува непроверени информации за наводно заболени епидемиолози, што е непрофесионално, а дополнително ја компромитира и работата на Институтот...

Филипче: Cвадби ќе има, гостите ќе седат на растојание од два метри

Комисијата за заразни веќе има подготвено протоколи за одржување на различни курсеви, едукации во затворени простори, за јавниот превоз исто така, а во подготовка се и протоколите за работата на ресторани. Освен тоа, во овој период се подготвуваат и протоколи за однесување во училиштата и во градинките, информира министерот за здравство Венко Филипче. - Овие протоколи досега не се финализирани,...

Засега не се регистрирани лица заразени со корона вирусот во нашата земја

Во земјава засега нема регистрирано ниту еден случај на лице заразено со корона вирусот, а државните власти прават напори за максимална контрола на лицата кои патувале во Кина и пристигнуваат на скопскиот аеродром. Министерот за здравство, Венко Филипче, денес го посети медицинскиот тим на Меѓународниот аеродром Скопје, кој со употреба на термална камера успешно ја спроведува постапката за идентификација...

Филипче: Термокамерата и епидемолози на аеродромот „ловат“ заразени со коронавирусот

Термокамерата на скопскиот аеродром е веќе во функција, таму дежураат епидемиолози од Центарот за јавно здравје, а доколку некој од патниците е сомнителен за коронавирусот, со специјално возило на Брза помош ќе биде пренесен на Клиниката за инфективни болести во Скопје, рече министерот за здравство Венко Филипче денеска одговарајќи на новинарско прашање за состојбата со коронавирусот во Кина и...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...