fbpx
Таг: епидемиолог

таг: епидемиолог

Кризниот штаб на Србија не е формиран пред сите на Балканот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Јусуфи Балажи: Kога сте фокусирани на здравјето на пациентот, заборавате на стравот

За време на кризата со корона вирусот речиси секој ден ја читаме реченицата „остани дома“, ова е многу важно, но не важи за оние во првите редови на фронтот, за медицинскиот персонал. За епидемиологот Ларгиме Јусуфи Балажи зборовите како страв, замор или стрес повеќе немаат исто значење, затоа што таа живее со истите од почетокот на пандемијата, пренесува „Порталб.мк“. Стравот е...

Д-р Даниловски: Нема друго чаре освен радикален lock-down

Владата започна со примена на уште порестриктивните мерки кои беа најавени пред два дена. Од денеска, во работните денови забраната за движење започнува во 16 часот и трае до пет часот следниот ден, а следниов викенд, за прв пат ќе биде забрането движењето во периодот од петок во 16 часот, до понеделник во пет часот утрото. Не смееме да дозволиме...

Медиуми во регионот пренесуваат невтемелени тврдења на македонскиот професор

Вирусот Ковид 19 не е нов, ниту е во прашање карантинска болест, а луѓето премногу лесно се ставаат на респиратори. Ова се дел од тврдењата кои ги изнесе македонскиот инфектолог, професорот Вело Марковски, во емисија на македонската телевизија „Алфа“. За да ја провери вистинитоста на ваквите тврдења, тимот на српскиот сервис за проверка на факти „Истиномер“ се обрати на...

Филипче: Пикот ќе биде на крајот на април со околу 2.000 пациенти, најголем проблем се заразените без симптоми

Сѐ уште нема случај кога пациент кој бил на респиратор, а му се подобрила здравствената состојба и бил симнат од машина, рече денеска на брифинг со новинарите, директорката на Клиниката за инфективни болести, Милена Стевановиќ. Таа, заедно со министрите Венко Филипче и Дамјан Манчевски, директорот на Клиниката за пулмологија Дејан Докиќ, директорката на КАРИЛ Маја Мојсова, епидемиологот Жарко Караџоски, и...

Проф. д-р Драган Даниловски: Ниедна инхалација не спасува од корона вирусот

Деновиве јавноста имаше можност да слушне излагања на врвни доктори кои не се епидемиолози или инфектолози, а кои им препорачуваа на граѓаните меѓудругото, како превентива од вирусот ковид-19, да се инхалираат со било што, па и со алкохолни пијалоци зашто така се намалувала можноста за развој на вирусот во белите дробови. По ваквите советувања наменети за граѓаните, „Мета.мк“ побара одговори...

Струга: Психолошката штета е потешка од онаа од корона вирусот

„Доколку не сте имале контакт со некое заразено лице или којшто допатувал од земјите со висок ризик, нема потреба ниту да се тестирате, а уште помалку да правите паника, доволно е да се почитуваат мерките на владата“, вели епидемиологот од Струга Јованка Стурлакова, известува „Порталб.мк“. Стурлакова, епидемиолог со големо работно искуство во оваа насока, сега се грижи за струшкиот регион....

Дебар не остана без епидемиолог

Насловот „Дебар остана без епидемиолог, градоначалникот Дука бара итно да се зголеми медицинскиот персонал“ дезинформира, иако, извор на информацијата дека болницата во Дебар останала без епидемиолог, е градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, пишува „КриТинк“. Информацијата ја демантираше и Министерството за здравство, од каде што беше посочено дека во дебарска болница има епидемиолог и не недостасува персонал. Текстот е објавен на...

Епидемија на дезинформации за корона вирусот во Србија и во Грција

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Катерина Ставридис: Имунизацијата е едно од најголемите достигнувања на медицината

Вакцинацијата директно придонесува за намалување на бројот на заболени и смртноста од вакцино-превентабилните заболувања. Според СЗО со вакцинирањето се спасуваат два до три милиони деца во светот, секоја година, вели епидемиологот д-р Катерина Ставридис. - Последен случај на дифтерија во Македонија е регистриран во 1976 година, неонатален тетанус не е регистриран од 1993 година, а последен случај на детска парализа...

Израелски тенкови влегле во Рафах

Израелските сили вчеравечер влегле во Рафах со тенкови. Во градот во јужна Газа биле забележани напади од тенкови, артилерија, хеликоптери и дронови, пренесува Гардијан. Нападите врз Рафах изминатиот месец принудија...