fbpx
Таг: епидемија

таг: епидемија

Јанша: Лажните вести и заблудите се одговорни за ширењето на корона вирусот и заострувањето на мерките

Лажните вести со кои се негира опасноста од коронавирусот, кои во Европа се шират главно преку социјалните мрежи, а во Словенија, за жал, и преку традиционални медиуми, ја принудуваат Европа и одделни земји да преземат поостри мерки отколку што е потребно, изјави денеска во Брисел словенечкиот премиер Јанез Јанша. Пред вториот ден од Самитот на ЕУ, Јанша рече дека вчера...

Вистиномер: Фотографија од концерт во Британија не е никаков доказ за „нов светски поредок“

Со фотографија од музички концерт во Британија и друга фотографија од трла со овци, манипулативно поставени една над друга за да доловуваат сличност на состојбата во која се наоѓаат луѓето на концертот и овците во трлата, Фејсбук постот тврди дека тоа е доказ за „новиот светски поредок“ и дека мора да се даде отпор. Тој има дури 212 споделувања...

Вистиномер: Исмевање и невистини за маските искористени за кампања против нивната употреба

Невистина, составена од неточни податоци поврзани со носењето маски и од фотографија/плакат или „меме“, кое има основна намена да се исмева со заштитните маски, но во случајот на овој пост, се разбира, како вистина, е објавен неодамна на македонски јазик и е искористен како дел од кампања што се разви против носењето и корисноста на маските во борбата против...

Вистиномер: Бил Гејтс пред 5 години зборувал за опасност од нови пандемии, а не конкретно за коронавирусот

На Фејсбук се шири објава со која се наметнува мислење дека основачот на „Мајкрософт“, бизнисменот и филантроп, Бил Гејтс, уште пред пет години предвидел оти токму годинава ќе има пандемија на ковид-19. Во случајот се манипулира со негово излагање на TED конференција за ебола, каде тој укажува дека светот не сторил доволно за да ја запре болеста и говори...

Вистиномер: Ем невистини, ем антисемитизам во теорија на заговор за Ковид-19

Обвинувањето дека зад ковид-19 пандемијата стои еврејско-болшевичка револуција со крајна цел воведување тоталитарен режим, претставува уште една теорија на заговор што се шири по социјалните мрежи, а е со ништо поткрепена. Таа лага носи подеднакво две опасности – ем сее неверување за коронавирусот, ем сее говор на омраза, , пишува „Вистиномер.мк“. Пост објава на Фејсбук со лажна содржина внесува забуна и опасен...

Епидемијата ќе пламне поради славите и забавите, а не поради градинките и училиштата

Расте бројот на новозаразени пациенти, а се намалува бројот на пациенти кои се хоспитализираат. Додека секаде во светот смртноста од ковид-19 опаѓа, кај нас расте, а доказ за тоа е 23 починати за последниве три дена. На што се должи ова? Што да очекуваме во периодот кој следува, со оглед на фактот дека градинките се веќе отворени, а училиштата ќе...

Нови 159 случаи на ковид 19, оздравени се 212 пациенти, а починале 5 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.018 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-26, Дебар-9, Штип-10, Прилеп-12, Тетово-5, Струга-4, Велес-4, Битола-2, Охрид-2, Кавадарци-7, Гостивар-6, Гевгелија-3, Струмица-4, Крива Паланка-6, Кочани-2, Пробиштип-2, Пехчево-3, Берово-1, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-1 Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 212 оздравени пациенти од: Скопје-35, Куманово-42, Штип-49,...

Откриени 159 нови случаи на ковид-19, шестмина починале, а 75 оздравеле

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.733 тестирања за ковид-19, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19, и тоа: Во Скопје 32, Куманово 25, Дебар 1, Штип 8, Прилеп 7, Тетово 9, Струга 15, Велес 2, Битола 1, Охрид 4, Кавадарци 5, Гостивар 22, Гевгелија 5, Струмица 1, Радовиш 1, Кочани 2, Пехчево...

Српскиот министер Лончар погрешно прогнозираше дека до 10 јули Србија ќе ја победи епидемијата

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Истиномер: Никој ништо не знае вистински за корона вирусот, ама сите мудруваат

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Дарко Омерагиќ, новинар од Сараево: Пандемијата го промени животот на сите, посебно на новинарите

 „Навистина не знам зошто некои медиуми отпуштаа новинари, посебно ми е нејасно зошто беа отпуштани добри новинари. Една од причините која ја слушнав беше намалениот приход од маркетингот, но сепак тоа не би требало да биде причина, ако се земе предвид фактот дека медиумите одамна се присутни и со дигитални платформи, кои од своја страна, им овозможуваат приходи од...

Реџепи: Пандемијата може да влијае врз финансиите, но не и директно врз квалитетот на новинарството

Пандемијата го извади на виделина потенцијалот за практикување новинарство со придобивките од технологијата, вели Брикенда Реџепи, одговорен уредник во косовскиот весник „Коха Диторе“ и автор на емисијата „Деску“ на КТВ, во интервју за Portalb.mk.   Како COVID-19 го трансформира новинарството во Косово? -За време на пандемијата, начинот на работа претрпе големи измени во однос на земање на изјавитe, покривање на настаните, зголеменатa...

Кина со Бела книга се пофали себеси за справувањето со ковид-19, но фактите говорат друго

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот сервис за проверка на фактите polygraph.info анализираше тврдења изнесени од кинеската...

Предупредувачка акција во Штип – неодговорното однесување има своја цена

Штип-арт активистите денескаa спроведоа уште една акција поврзана со неодговорното однесување на работодавачите, превозниците, работниците и институциите во поглед на препорачаните мерки од Светската здравствена организација и Кризниот штаб, поради што градот под Исарот стана уште едно жариште на ковид-19. „Сакаме да пренесеме порака дека неодговорното однесување си има своја цена и истото е претставено преку банерот кој е поврзан...

Втората вонредната состојба од Пендаровски за уставните судии не е спорна

Уставниот суд на денешната седница одлучи да не поведе постапка за оценување на уставноста на Одлуката за утврдување на постоење на вонредна состојба, се наведува во соопштението на Уставниот суд. Станува збор за втората по ред вонредна состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски во април, а која што сè уште трае. Уставните судии со мнозинство гласови одлучија дека одлуката...

Вистиномер: Шпанскиот грип и други зарази ја пустошеле Македонија на крајот на Првата светска војна

Фото: Болница во Битола -1916; Принтскрин -eprints.ugd.edu.mk
Крајот на Првата светска војна на просторот на јужен Балкан и на територијата на денешната македонска држава, освен големите воени разорувања и жртви од воените дејствија, кај локалното население бил одбележан и со појавата на епидемијата на шпанскиот грип. Болеста, предизвикана од Х1Н1 вирус на грип со необична јачина, бргу се раширила не само помеѓу војниците и завојуваните страни,...

Српскиот министер Златибор Лончар се фали со транспарентност, а локалните власти молчат

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Српски функционер лажел за тестовите за Ковид-19, а портал дека Сорос е уапсен

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Се чини дека повеќето земји го поминаа најлошото со корона вирусот

Според одредени бројки, изгледа дека во некои земји во светот кои беа најтешко погодени од корона вирусот најлошото е поминато. Бројот на починати во некои од најтешко погодените држави мирува, а во некои почнува да опаѓа. Овој тренд го открива анализата на податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на болестите, пренесе британската телевизија Скај њуз. Поради различните методи...

Во Србија од вторник забраната за движење ќе трае еден час помалку

Од вторник во Србија полицискиот час ќе трае еден час пократко, односно наместо од 17 часот во работни денови, ќе трае од 18 часот па до 5 часот следното утро, најави српскиот претседател Александар Вучиќ во гостување на телевизијата „Пинк“ вчера. На постарите лица ќе им биде овозможено по половина час прошетка во периодот од 18 до 1 часот по...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...