fbpx
Таг: ЕнтониБлинкен

таг: ЕнтониБлинкен

Британија и Германија ги повикаа граѓаните да ја напуштат Украина, Русија од Киев повлекува дипломати

Велика Британија и Германија ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Украина поради стравувањата од можна руска инвазија на земјата, јави германската новинска агенција ДПА. Покрај овие две големи европски земји, САД излегоа со истата препорака и за американските граѓани во Украина, а вакви повици упатија и балтичките земји, Холандија, Саудиска Арабија и други држави, вклучувајќи ја и Северна...

Американските власти му забранија влез во САД на поранешниот албански премиер Сали Бериша

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска јавно преку Твитер објави дека на поранешниот албански премиер и претседател Сали Бериша му е забранет влез во САД. Блинкен како причина за прогласување на персона нон-грата на Бериша ги наведува коруптивните постапки во минатото и поткопувањето на демократијата во Албанија. „Коруптивните постапки на поранешниот претседател на Албанија Сали Бериша ја поткопаа демократијата во...

Средба на Заев со Мишел: Да се спроведе едногласната одлука на членките на ЕУ од март 2020 за почеток на пристапните преговори

Премиерот Зоран Заев денеска во Брисел се сретна со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. Двајцата соговорници на средбата се согласија дека иднината на Западен Балкан е во полноправното членство во ЕУ, и дека за Северна Македонија и Албанија треба да се спроведе едногласната одлука на земјите членки на Унијата од март минатата година за почеток на пристапните преговори...

Во Ирак и во Сирија се убиени повеќе од 10.000 милитанти

Заменикот на американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека од почетокот на воздушните напади против екстремистичката Исламска држава се убиени повеќе од 10.000 милитанти во Ирак и во Сирија. Во интервју за француско радио, Блинкен предупреди дека без разлика на напредокот во борбата против милитантите, групата и понатаму е „многу прилагодлива и може да преземе иницијатива“. - На почетокот на кампањата...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...