fbpx
Таг: Ентони Блинкен

таг: Ентони Блинкен

Блинкен: Руската блокада врз извозот на жито од Украина придонесе за немирите во Шри Ланка

Руската блокада на извозот на украинското жито можеби придонесе за немирите во Шри Ланка, рече денеска американскиот државен секретар Ентони Блинкен за време на посетата на тајланскиот главен град Бангкок. Тој изрази загриженост дека руската блокада може да доведе до слични кризни ситуации и во други земји низ светот, пренесува Радио Слободна Европа на англиски јазик. Блинкен го повтори повикот...

Борел и Блинкен го поздравија францускиот предлог: Духот на конструктивен компромис треба да инспирира

Жозеп Борел, потпретседателот на Европската комисија (ЕК) и висок претставник на ЕК за надворешни работи и безбедносна политика и Ентони Блинкен, државниот секретар на САД во заедничка изјава го поддржаа францускиот предлог. „Го поздравуваме компромисниот предлог којшто ги зема предвид интересите и загриженоста и на Северна Македонија и Бугарија, засновајќи се на взаемна почит, доверба и разбирање. Суверената одлука на...

Пендаровски се сретна со американскиот државен секретар, Ентони Блинкен

Претседателот Стево Пендаровски, на маргините на НАТО Самитот оствари кратка средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, соопштија од кабинетот на претседателот. Претседателот Пендаровски ја истакна важноста на американската поддршка за македонските европски аспирации, како и помошта во конкретни области, вклучувајќи го унапредувањето на демократијата, владеењето на правото и борбата против корупцијата. На средбата беа реафирмирани одличните билатерални односи меѓу...

Стратешкиот дијалог С.Македонија-САД: Силно сме фокусирани на продлабочување на билатералното партнерство

Владите на Северна Македонија и на САД објавија заедничка изјава по повод првиот состанок од процесот за Стратешки дијалог меѓу двете земји, што се одржа вчера во Вашингтон во која истакнаа дека дијалогот е фокусиран на продлабочување на билатералното партнерство. Како што соопштија од владината служба за информирање на јавноста, во заедничката изјава се потврдуваат силните односи меѓу двете земји...

Блинкен: Северна Македонија има силна поддршка од САД за експедитивен влез во ЕУ

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен | Фото: Стејт департмент на САД, јавен домејн, Викимедија комонс
Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен во телефонски разговор со македонскиот премиер Димитар Ковачевски посочил дека земјава има силна поддршка од САД за експедитивен влез во Европската унија. Како што се вели во изјавата на портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс, Блинкен му честитал на премиерот Ковачевски за новата функција и формирањето на новиот Кабинет. Државниот секретар Блинкен, исто така, се...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...