fbpx
Таг: енергетско поврзување

таг: енергетско поврзување

Скопје со три системи на парно греење што се неповрзани, граѓаните плаќаат различни сметки [инфографик]

Три системи на централно парно греење има во Скопје, кои со години наназад чекаат на меѓусебно поврзување за да се обезбеди рационалност во производството на топлинска енергија, еднакви месечни сметки за парно кај граѓаните, но и можност да се искористи целосниот инсталиран капацитет на топланите во Скопје, што во моментов не е случај. Моменталната состојба укажува дека двата системи што...

Кипар, Грција и Израел со кабел под Средоземно Море ќе се поврзат во една електроенергетска мрежа

Кипар, Грција и Израел во понеделникот потпишаа иницијален договор за поставување на најдолгиот подморски кабел на светот, кој ќе поминува под Средоземното Море и ќе ги поврзува овие држави во една заедничка електроенергетска мрежа. Според податоци од израелското министерство за енергетика, кабелот ќе има капацитет од 1.000 до 2.000 мегавати, должина од околу 1.208 километри, а на некои места...

Османи-Река: Зајакната регионална соработка е клучна за влезот на Западен Балкан во ЕУ

Убеден сум дека во вакви времиња кога ЕУ се соочува со многу предизвици, интеграцијата на Западен Балкан треба да се гледа како одговор во справувањето со овие предизвици. Целосна интеграција на сите земји од Западен Балкан во Европската Унија и во НАТО е неопходна, нагласил вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на денешната средба со амбасадорот на Република Албанија,...
Гоблин скриншот од вебсајтот на Близард

„Гоблински режим“ е збор на годината според Oксфордскиот речник

Гоблински режим (Goblin mode) е терминот којшто годинава беше избран за збор на годината од лексикографите на Оксфордскиот речникот. Фразата што во слободен превод може да гласи „како гоблин“...