fbpx
Таг: енергетска ефикасност

таг: енергетска ефикасност

МОН: Со европски грант 25 училишта ќе добијат соларни фотоволтаични системи

Со инсталирање на соларни фотоволтаични системи, Министерството за образование и наука (МОН) ќе ја подобрува енергетската ефикасност на основните и средните училишта преку проект со грант од 1,1 милион евра обезбеден од Банката за развој на Советот на Европа. Од МОН велат дека Европскиот фонд за зелени општествени инвестиции, наменет за јакнење на инклузивните климатски мерки, овозможил инвестирање во енергетската...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови за потрошувачка на електрична енергија

Штедењето на електрична енергија е добро за околината, но и за џебот на граѓаните, а особено во услови на енергетска и финансиска криза кога секој заштеден киловатчас е значаен. Не секој човек размислува за придобивките од енергетската ефикасност, што води кон тоа луѓето да не се добро информирани кога во прашање е потрошувачката на струја. Изминативе години се појавија бројни...

Општините повеќе планираат, а помалку инвестираат во штедење енергија

Теарце има три фотоволтаични централи на јавни објекти, исто колку и Крива Паланка, а Струмица само една. За разлика од нив Куманово, Свети Николе, Велес и Маврово и Ростуше, немаат ниедна инвестиција во користење на соларната енергија на општинските згради. Овие податоци се дел од анализата која ја направи НВО Инфоцентарот, во соработка со локални граѓански организации од седум општини...

Над 130 домаќинства во Лисиче преку УНДП добија еколошки уреди за греење и енергетско ефикасни фасади

Мерките преземени за подобрување на енергетската ефикасност на домовите и замената на старите грејни тела и шпорети со нови во над 120 домаќинства во населбата Лисиче, дадоа резултат и покажаа намалување на загадувањето на воздухот внатре во домовите и во околината каде што беа направени интервенциите. Овие анализи беа презентирани на завршниот настан на проектот „Справување со загадувањето во...

Далеку сме од енергетска ефикасност, некои граѓани немаат бања и кујна во домовите [инфографик]

Енергетската ефикасност и производството на електрична енергија од сончеви колектори се неостварлива реалност за најголем дел од македонските домови, а дел од граѓаните во земјава се соочуваат со проблем за задоволување на најосновните животни потреби од минатиот век - вода за пиење, канализација и струја. Државниот завод за статистика (ДЗС) го објави најновиот сет на податоци добиени од пописот...

Часот на планетата Земја годинава ќе се одбележи само на неколку знаменитости во светот

Часот на планетата Земја, како најголема светска еколошка акција која обединува  милиони луѓе ширум светот во момент на солидарност за луѓето и за планетата Земја испраќајќи порака за посигурна, позелена и почиста иднина за нас и за идните генерации, оваа година ќе се одржи со повеќе светло, во сенка на војната во Украина. „Целиот регион, Србија, Бугарија, Албанија и скоро...

Земјава доби 7,9 милиони долари за справување со аерозагадувањето и климатските промени

Со средства од глобалниот Заеднички фонд за Целите за одржлив развој (ЦОР) преку Обединетите Нации, земјава доби 7,9 милиони долари за да создаде нов финансиски инструмент за поевтино финансирање на мали и средни претпријатија, физички лица и домаќинства за инвестиции во обновливи извори на енергија и решенија за енергетска ефикасност, информираат од Владата на РСМ. Северна Македонија е една од...

Во понеделник започнува 9-тата Студенска конференција за енергетска ефикасност и одржлив развој

Деветтото издание на Студентската конференција за енергетска ефикасност и одржлив развој (СКЕЕОР 2021) ќе се одржи во периодот од 13 до 16 декември. Станува збор за единствена конференција во регионот организирана од студентите за студентите, во која младите го ставаат фокусот на теми од енергетската ефикасност и одржливото работење. Конференцијата на која студентите ќе дадат лични предлози и решенија за...

The Climate Herald: Црвените зони на енергетската сиромаштија во Европа

Енергетската сиромаштија е значително поприсутна во централна, источна и југоисточна Европа, покажува ново истражување. Преку Renovation Wave програмата (во превод: Реновациски бран), ЕУ има можност да се справи со овој проблем што во моментов влијае на 150 милиони луѓе низ целиот континент. Преку оваа програма ЕУ има за цел да вложи во обнова на стари згради за подобрување на...

Османи ја промовираше иницијативата „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на денешната прес конфeренција во Градскиот парк во Скопје, ја лансираше иницијативата „Зелена дипломатија – новото нормално“ и ги информираше новинарите за конкретните чекори и проекти преку кои ќе се спроведува. Ќе биде назначен климатски амбасадор чии надлeжности ќе бидат промовирање на домашните и меѓународните политиките за зачувување на животната средина. Зелената надворешна политика...

Вистиномер: Основното училиште во Групчин доби енергетска фасада и соларни панели

Ветување: Реновирање на основното училиште во село Групчин ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот на Општина Желино, Блерим Сејдиу, во кампањата за локалните избори, меѓу другото, вети и реновирање на основното училиште во село Групчин. Ова ветувaње на Сејдиу, дадено во неговата изборна програма, во делот „Образование“ – во рамки на проектот за реновирање на основните училишта во Општина Желино (стр.3), е исполнето, пишува Вистиномер.мк. Основното училиште во...

За енергетски ефикасни градби, на градежниот сектор му треба дигитализација и повеќе вештини

Градежниот сектор во државата треба да се издигне на повисоко ниво и во него да се креираат дигитални алатки кои ќе поттикнат нови знаења и вештини за сите профили на кадри. Тоа е посебно важно за енергетски ефикасните градби и примената на еколошките материјали, па токму затоа градежните компании треба да развијат современи еколошки технологии и зелени проекти, што...

Битиќи: Се засилуваат активностите на проекти за енергетска ефикасност

Северна Македонија во изминатитот период направи голем исчекор во носење на многу значајни документи, стратегии и политики, во кои се вградени ЕУ директивите од енергетскиот сектор. Сите активности, поврзани со реформите во енергетиката и енергетската ефикасност, условија носење на нов Закон за енергетика и Закон за енергетска ефикасност, како и Стратегија за развој на енергетика до 2040, а во...

Во Прилеп прв пат по 40 години почнува изградба на детска градинка

На површина од 5.030 метри квадратни во населбата „Точила“ во Прилеп, денеска е ставен камен темелник на новата детска градинка, која што ќе се гради во Прилеп по 40 години. Објектот ќе биде со капацитет за згрижување на 252 деца, и ќе значи трајно решение на проблемот со недостигот на детски градинки во Прилеп, изразен последните 10-ина години. Според најавите...

Ќе се делат субвенции од 1,3 милиони евра за зголемување на енергетската ефикасност на домаќинствата

Крешник Бектеши фото Влада на РСМ
Владата преку буџетот на Министерството за економија, во рамки на Програмата за промоција на обновливи извори на енергија и зголемување на енергетската ефикасност на домаќинствата, обезбеди вкупно 82 милиона денари (1,3 милиони евра) за субвенции на домаќинствата за 2021 година, кои ќе се реализираат преку веќе објавените четири јавни повици. Тие се однесуваат на надоместување на дел од трошоците...

Воздухот ќе биде полн со ПМ-10 честички, најголем број од домовите се затоплуваат со цврсти горива

Поголема ангажираност на надлежните институции во смисла на јакнење на инспекциските контроли и поставување на повеќе мерни станици за испитување на квалитетот на воздухот, поголем број и повисоки субвенции за домаќинствата за вградување на системи за затоплување од чиста енергија, како и издвојување на поголеми буџетски средства за енергетска сиромаштија, но и јакнење на свеста кај граѓаните од штетноста...

Проектот за енергетска ефикасност на студентските домови ќе чини 24 милиони евра

Проектот „Енергетски ефикасна рехабилитација на студентските домови во Република Северна Македонија“, ќе чини околу 24 милиони евра, а рокот за реализација на овој проект е 2025 година, соопшти денеска владиниот портпарол Мухамет Хоџа на новинарско прашање на Мета.мк. „Средствата за овој проект за 2021 година се предвидени во предлог буџетот за 2021 година на Министерството за образование и наука“ изјави...

Владата ја усвои информацијата за проект за енергетска ефикасност на студентските домови

Усвоена е информацијата за проектот „Енергетски ефикасна рехабилитација на студентските домови во Република Северна Македонија“, кој се однесува на унапредување на енергетски-ефикасна реконструкција и модернизација на студентски домови во државна сопственост, соопштија од Владата по одржаната седница. Со овој проект, предвидено е зголемување на енергетската ефикасност, структурниот интегритет и основната удобност. Програмата ќе се фокусира на студентски домови во државна...

Порталб: Општина Чаир планира да преземе мерки за енергетска ефикасност, но не се знае кога

Општина Чаир ги разгледува можностите за преземање на понатамошни чекори во врска со проектот за енергетска ефикасност, односно реновирање на фасадите на зградите на територијата на оваа општина. Ова за „Порталб.мк“ го потврдија од општината. „Во процес сме, разговараме околу ова прашање. Сè уште нема ништо ново. Ќе ве информираме благовремено“, велат од Општина Чаир. Енергетската ефикасност беше едно од најистакнатите...

Кампања „Обединет Балкан за чист воздух“: Живееме во отровен облак

Со цел подигнување на свеста за последиците од загадениот воздух, еко организации од сите балкански земји ја започнуваат кампањата „Обединет Балкан за чист воздух". Како што велат тие, земјите од Западен Балкан имаат најлош квалитет на воздух во Европа, поради што ги повикуваат надлежните државни институции и граѓаните во регионот, да спречат до 13.500 предвремени смртни случаи секоја година...

Курти со услови за формирање на Заедницата на српски општини, во Белград турканици во парламентот

Косовскиот премиер Албин Курти презентираше услови кои ќе овозможат да се разгледа формирањето на Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО), а опозициските партии тоа го нарекоа промена во...