fbpx
Таг: Елем турс

таг: Елем турс

И министерот Нуредини во потрага по инвеститори, развојот на Попова Шапка засега останува само ветување

За развој на Попова Шапка има потенцијален инвеститор, и централната власти се во преговори со него. Ова го соопшти и министерот за животна средина и просторно планирање одговарајќи на прашање на Порталб за развојот на Попова Шапка. Сепак, засега нема конкретни детали, барем не такви што се споделени со јавноста, пишува Порталб. Врз основа на направената студија за Попова Шапка,...

Надлежните ветуваат дека пред да се потпише договор за Попова Шапка, истиот ќе биде прво споделен со граѓаните

Засега не се знае каква ќе биде судбината на зимско-рекреативниот центар Попова Шапка, дали компанијата што управува со центарот (ЕЛЕМ Турс) ќе инвестира, дали ќе оди со јавно - приватно партнерство или ќе се продава. Ова ќе се дефинира дури откако ЕЛЕМ Турс ќе се одвои од ЕСМ, постапка која е започната пред повеќе од година и пол и...

Попова Шапка ја чека уште една тмурна зима, нема ниту европски инвеститори ниту нов концесионер

Попова Шапка ја чека уште една тмурна зима со вообичаените проблеми. Ова природно богатство, кое не се одржува соодветно, сè уште нема ниту инвеститор, ниту концесионер. Инвестициите остануваат само изјави на функционери, кои овој туристички центар го користат за фотографирање и нивна промоција, но кога станува збор за преземање одговорност или отчетност, истите креваат раменици и си ја префрлаат...

Порталб: Попова Шапка оставена на милост и немилост, Владата молчи за инвестициите

Сè уште не се знае што се случи со инвестициите во Попова Шапка, и кој ќе биде инвеститорот, како и кому ќе биде даден под концесија овој ски центар во наредните 99 години. Владата молчи и покрај тоа што премиерот во заминување Зоран Заев пред околу пет месеци изјави дека инвеститорот работи на подготовка на проект, без да го...

Порталб.мк: Ски центарот „Попова Шапка“ чека нов инвеститор чие име не се открива

Останува нејасно кој ќе биде инвеститорот кој, според најавите на премиерот Зоран Заев од пред два месецa, ќе ја добие концесијата за следните 99 години за ски-центарот „Попова Шапка“. Инвеститорот е засега непознат и не се знае ниту дали има потпишано договор со застапник од Северна Македонија. Од извршната власт велат дека тој работи на подготовка на проектот, но...

„Елем Турс“ сè уште не е одвоена од ЕСМ, се одолговлекува и приватизацијата на „Попова Шапка“

Иако поминаа два месеца откако Владата на РСМ донесе одлука за одвојување на Елем Турс од акционерското друштво „Електрани на РСМ“ (ЕСМ), тоа не е сторено, а заостанува и постапката за делумна приватизација на „Попова Шапка“. Од Владата за Порталб.мк истакнале дека се во контакт со сите надлежни институции за приватизација на Попова Шапка, пишува Порталб.мк. Чекорот за одвојување на...

Порталб: Зимскиот центар „Попова Шапка“ ќе биде делумно приватизиран преку јавно-приватно партнерство

На својата 51-та седница, Владата на Северна Македонија вчера одлучи компанијата што управува со зимскиот центар „Попова Шапка“ „ЕЛЕМ Турс“, која во моментов функционира во склоп на „АД ЕСМ“, да биде поделена и да функционира како независна компанија. Исто така, беше решено за „Попова Шапка“ да се спроведе моделот за јавно–приватно партнерство и да се објави оглас за заинтересираните...

Новиот директор на „ЕЛЕМ Турс“ во интервју за Порталб.мк се жали дека претпријатието е во долгови

Директорот на „ЕЛЕМ Турс“, Адем Авзиу, којшто управува со туристичкиот центар „Попова Шапка“ во интервју за Порталб.мк говори за неговата визија како нов раководител со овој туристички центар. Меѓу другото, разговаравме за жичарата Тетово-Попова Шапка, вештачкиот снег, недостигот од паркинзи, отпадоците, (не)функционирањето на ски-лифтовите и сè друго во врска со Попова Шапка, пишува Порталб.мк. Како нов директор, Адем Авзиу истакна...

На Попова Шапка конечно е пуштена во употреба новата шестосед жичница „Лајтнер“

Денеска на Попова Шапка се стави во функција жичницата со шест седишта, „Лајтнер“, која беше завршена минатата година, после седум години градење. Станува збор за супермодерна жичница, единствена од ваков вид во земјава. Должината на трасата е 1.510 метри, со максимален капацитет за транспорт од 2.400 скијачи на час. Новата жичница се очекува да овозможи подобар и побрз проток...

Порталб.мк: Жичарата на Попова Шапка ќе се пушти во употреба в година, во текот на јануари

Првично директорот на Попова Шапка Живко Алексовски најави дека е 99 отсто сигурен дека жичарата ќе биде пуштена во функција, потоа дека ќе биде проблематично нејзиното функционирање поради мерките против ковид-19, а денес тој вети дека оваа жичара ќе се пушти во функција во текот на јануари, пишува Порталб.мк. Поминаа речиси две недели од почетокот на сезоната во Попова Шапка,...

Порталб: Во очекување на приватизација, на Попова Шапка повторно ѝ се заканува неуспешна сезона

Премиерот Зоран Заев и министерот за економија Крешник Бектеши најавија можност за целосна или делумна приватизација на Попова Шапка. Тие се убедени дека ова ќе ги донесе очекуваните резултати. Од движењето „Да ја спасиме Попова Шапка“ за Порталб.мк изјавија дека ја поздравуваат иницијативата, сепак, бараат целосна транспарентност во овој процес за, како што велат: „ЕЛЕМ 2 да не се...

„Че Тим ТВ“ ги претставува изненадувањата во „туристичкиот центар“ Попова Шапка

Младите автори од „Че Тим ТВ“ со поддршка од порталот „Portalb.mk“ направија ново видео во кое ја отсликуваат реалната ситуација во зимскиот центар „Попова Шапка“, кој пропаѓа со години, бидејќи во него не се инвестира. (За да го вклучите превод на македонски јазик, кликнете на „cc“ копчето во долниот десен агол на видеото) Со зимскиот центар управува „ЕЛЕМ Турс“. Некои од...

ЕСМ бара, а владата ќе одлучи дали Попова Шапка ќе се продаде или ќе се даде на јавно приватно партнерство

Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) бара дозвола од македонската влада за за да се воспостави јавно - приватно партнерство за развој на зимско - рекреативниот центар „Попова Шапка“, меѓутоа оваа информација беше првично обелоденета од еден вработен на оваа компанија и член на опозициската партија ВМРО - ДПМНЕ, пренесува „Порталб.мк“. Директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски, вчера конечно го објави барањето...

Попова Шапка, постапката за лиценцирање на жичарата со шест седишта е вратена од почеток

Постапката за лиценцирање на жичарата со шест седишта во Попова Шапка е покрената од почеток заради неколку грешки во претходното барање испратено од „ЕЛЕМ Турс“. Од „ЕЛЕМ Турс“ велат дека најбрзиот начин за исправање на грешките во барањето било да се изготви ново барање. А од Министерството за транспорт и врски истакнуваат дека сега веќе оформиле комисии и го...

Анализите за Попова Шапка се готови, се чека да се достават во Влада

„Елем турс“ ја примиле физибилити студијата за зимско - рекреативниот центар Попова Шапка. Тие потврдуваат дека двете анализи, “due diligence“ и физибилити студијата се испратени до Управниот Одбор на АД ЕСМ, кои пак треба да ги достават до влада. Од АД ЕСМ велат дека анализите ќе се испратат на разгледување во влада што е можно поскоро, без да определат...

Двете анализи за Попова Шапка ќе бидат доставени до Владата

Длабинската економска анализа за Попова Шапка, е доставена до „Елем турс“, а ќе биде предадена и на Влада заедно со физибилити студијата кога и таа ќе пристигне - според „Елем турс“ тоа ќе биде најдоцна до 20 октомври. Од „Елем Турс“ велат дека двете анализи се нарачани во еден пакет па затоа така и ќе бидат предадени на Владата,...

Бектеши и „Елем турс“ велат дека жичарата на Шапка со шест седишта ќе биде готова за идната сезона

За жичарата со шест седишта, што се очекува да се изгради веќе пет години, министерот за економија Крешник Бектеши вели дека ќе биде готова за идната туристичка сезона. Според него останале неколку технички прашања, пред да се издаде дозволата и жичарата да се пушти во употреба, пишува „Порталб.мк“. Првиот договор за изградба на жичарата е од 10 март 2014 година,...

Физибилити студијата за Попова Шапка сè уште не е доставена до „ЕЛЕМ турс“, роковите течат

Длабинската финансиска анализа и физибилити студијата со модел на приватно-јавно партнерство, како и предлог модел за продажба за Попова Шапка, сè уште не се доставени од страна на компанијата „Прајсвотерхаус Куперс“ (Pricewaterhouse Coopers) до „ЕЛЕМ турс“. „Анализите не се доставени бидејќи се уште течат законските рокови за подготовка на Анализата, согласно потпишаниот договор меѓу „ЕЛЕМ турс“ и „PWC“. Длабинската анализа...

„ЕЛЕМ Турс“: Жичарницата со шест седишта на Попова Шапка ќе биде готова на почетокот на јули

Жичарницата со шест седишта на Попова Шапка се очекува да се пушти во функција во првата недела од јули, откако ќе ја помине на фазата на тестирање што ја спроведува градежната компанија „Леитнер“, пишува „Порталб.мк“. Оваа година навршуваат пет години, од кога почна ветувањето за изградба на новата жичарница со шест седишта на Попова Шапка, и по се изгледа по...

„Елем турс“ ја избра компанијата која ќе ја подготви анализата за Попова Шапка

„Прајс Вотерхаус Куперс“ (Pricewaterhouse Coopers) е компанијата која „Елем турс“ ја избра да изработи длабинска финансиска анализа и физибилити студијата со модел на приватно-јавно партнерство, како и предлог модел за продажба за Попова Шапка, пишува „Порталб.мк“. Директорот на „Елем турс“, Џемаил Јусуфи, објави дека компанијата „Прајс Вотерхаус Куперс“ е избрана да ја подготви финансиската анализа и физибилити студијата. "По потпишување на...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...