fbpx
Таг: електронски услуги

таг: електронски услуги

Користењето на некои електронски услуги е зголемено, но е далеку од посакуваното ниво [инфографик]

Употребата на одредени електронски услуги во текот на 2021 година, во однос на периодот 2019/20 година бележи благ пораст. Ова го покажуваат податоците што ги обезбеди ИЦЕДА (ICEDA) во соработка со Порталб.мк, споредувајќи ги со податоците од прелиминарното истражување, кога истите електронски услуги се користеле помалку. Сепак, зголемувањето е сé уште далеку од нивото на кое граѓаните треба да...

Порталб: Реформи на јавната администрација во текот на 2021 година, многу ветувања и малку работа

Не е направено доволно во текот на 2021 година на областа на реформите во јавната администрација. Ова е оценката на експертите, кои препорачуваат департизиција на администрацијата за да се обезбедат квалитетни, ефикасни и брзи услуги. Во 2022 година, по реконструкцијата на Владата, со Министерството за информатичко општество и администрација се очекува да раководи нов министер, пишува Порталб.мк. Универзитетскиот професор Борче...

Вистиномер: Нови 135 услуги наскоро ќе го збогатат Националниот портал за електронски услуги

Дигитализацијата на услугите тековно и динамично се остварува, иако севкупниот број на услуги засега е нешто помалку од една третина од сите услуги што се каталогизирани уште пред две години. Наскоро ќе бидат воведени нови услуги на националниот портал, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Националниот портал за електронски услуги наскоро ќе добие нови 135 нови услуги, кои ќе...

Промовирана Националната платформа за електронски упис на првачиња во учебната 2021/2022 година

Денеска во ООУ „Вера Циривири – Трена“ во Општина Карпош беше промовирана Националната платформа за електронски упис на првачиња за новата учебна 2021/2022 година. Од идната година, родителите ќе имаат избор дали да ги запишат своите деца преку електронскиот упис или тоа да го направат директно во училиштата преку хартиена форма. „Родителите ќе можат тоа да го направат и онлајн...

МОН: Процесот на признавање странски дипломи и образовни квалификации отсега ќе се спроведува и електронски

Процесот на дигитализација на образованието како една од приоритетните цели во програмските определби на Владата и Министерството за образование и наука (МОН) со цел модернизација и интеграција на националниот образовен систем во европскиот образовен простор, меѓу другото подразбира и дигитализација на услугите кои им се нудат граѓаните, информираат од МОН. „Во таа насока, МОН подготви акциски план кој предвидува промена...

Аспектите за кои треба да се има многу внимание: Безбедноста и приватноста на електронските услуги во РСМ (IV)

Безбедноста на интернет е еден од најголемите предизвици со кои се соочува современиот дигитален свет. Напредокот на технологијата и нејзиното вклучување во секој сегмент на функционирање на општеството и државните системи, го носела со себе и ризикот да преку сајбер напади, одредени структури или групи да стигнат до податоците или информациите, кои се суперсилна артилерија за да се придобие/...

„Не ни треба државјанство, имаме лична карта“, електронските услуги можат да отстранат од употреба низа документи (III)

Електронските услуги во РСМ би овозможиле некои документи, кои не треба да постојат, да бидат повлечени од употреба, бидејќи истите ги зголемуваат трошоците на граѓаните и преставуваат губење време при аплицирање и чекање за нивно добивање. „Идејата за дигитализација на регистрите во институциите е да се укинат некои документи, тие меѓусебно да разменуваат податоци, а ние граѓаните да нема потреба...

Порталот на РСМ за електронски услуги е полуфункционален, граѓаните имаат опрема, но не добиваат информации (II)

„Потребна е поголема посветеност од сите државни институции за искористување на целосниот потенцијал на е-порталот. Кризата со КОВИД-19 ја докажа важноста на дигитализацијата на јавната администрација и зајакнувањето на обезбедувањето онлајн услуги за граѓаните и бизнисите преку е-порталот“ - беше пораката во Извештајот на Европската комисија објавен на 6 октомври 2020 година, во врска со употребата на националната платформа...

Истражување: Граѓаните талкаат по шалтерите, С. Македонија е 10 години зад Европа во областа на дигитализацијата (I)

Граѓаните на Северна Македонија тешко можат да добијат документи „со само едно кликнување“ на Интернет. Ова се случува затоа што државата обезбедува ограничени електронски услуги, потенцијалот на е-порталот не се користи целосно, а граѓаните, иако имаат опрема, немаат доволно информации за електронските услуги. Според истражувањето што го направи „Порталб.мк“, произлегува дека дури не е познато колку граѓани ги користеле...

Манчевски: На електронскиот портал се регистрирани 9.000 граѓани и секојдневно користат 128 услуги

По само два месеци од пуштањето на употреба на порталот за електронски услуги uslugi.gov.mk, речиси 9.000 граѓани се регистрирани и секојдневно користат, 128 електронски услуги, рече министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешната прес-конференција посветена на проектите реализирани од 2017 година до денес, во насока на дигитална трансформација на нашата држава. „Дополнително, на порталот во Каталогот на...

Владата го утврди текстот на предлог-законот за електронски услуги за граѓаните

На предлог на Министерство за информатичко општество и администрација Владата на 123. седница го утврди текстот на предлог - законот за електронско управување и електронски услуги што ќе биде доставен до Собранието. „Со овој закон се уредува работата на органите на државната управа и единиците на локалната самоуправа при размена на податоци и документи во електронска форма, односно остварување на...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...