fbpx
Таг: електронски отпад

таг: електронски отпад

ЕУ ја усвои регулативата за универзализација на полначите за мобилни телефони

Европската Унија ја усвои новата законска регулатива, која што бара од производителите на мобилни телефони да овозможат универзализација на полначите за овие и други помали електронски уреди, пренесува „Политико“. Ова би значело дека „Епл“ во иднина ќе мора да ги стандардизира полначите за „Ајфонот“ со полначите за мобилни телефони од другите производители. Сите компании ќе мора да ги променат полначите...

Google овозможи оперативниот систем Chrome OS Flex да биде достапен за постарите компјутери

Google од денеска им овозможува на корисниците на постари PC или Mac компјутери да го користат новиот оперативен систем Chrome OS Flex, пишува The Verge. Ваквата можност ќе биде добредојдена за школите и за дел од компаниите коишто користат постар хардвер. Компанијата најпрво на почетокот од годинава започна со тестирање на нивниот оперативен систем, по што успеаја да пронајдат 600...

Една трансакција со биткоин произведува е-отпад колку справувањето со два фрлени Ајфони

Трансакцијата на секој биткоин создава количество на електронски отпад коешто е еднакво на фрлањето во канта на два Ајфони, покажува истражувањето на Централната банка на Холандија и Институтот за технологија во Масачусетс. Британскиот весник Гардијан пишува дека веќе се познати некои од негативните ефекти од „копањето“ биткоини, но ова најново истражување го сврти вниманието кон огромното количество на харвер којшто...

Еко-акција во општина Аеродром за собирање на опасен отпад

Општина Аеродром во соработка со Друштвото за управување со отпад „Нула отпад“, в сабота, во периодот од 12 до 14 часот, ќе реализира еко-акција за собирање електронски и електричен отпад, во урбаната заедница „Лисиче“. Еко-акцијата ќе се одржи кај старата продавница на „Славија“ во трговскиот центар, каде граѓаните од населбата Лисиче можат да се ослободат од опасниот отпад од...

Забрана за вршење на лекарска дејност за гинекологот Асани, бара Платформата за родова еднаквост

Платформата за родова еднаквост реагираше на пресудата на струшкиот Основен суд со која му се изрекува условна казна на гинекологот Мухамед Асани кој во периодот меѓу 2015 и 2020...