fbpx
Таг: Елбасан

таг: Елбасан

Во Албанија рециклирани старите ветувања за далновод кон Македонија, кај нас молк

Албанија и Северна Македонија беа посветени на изградбата на 400-киловолтен интерконективен далновод во 2015 година и спроведувањето на проектот требаше да заврши во 2018 година. Проектот не само што не е реализиран, туку како ветување е повторено од сегашната албанска министерка за енергетика, Белинда Балуку, пишува „Фактоје.ал“, пренесува „Порталб.мк“. На 11 декември 2015 година министерот за енергетика и индустрија Дамијан...

Дебрца, нова дестинација за зимски туристички авантури

Започнува реализација на проектот „Нови можности за безбедни зимски авантури“, кој во рамките на Програмата на ЕУ за прекугранична соработка меѓу Македонија и Албанија ќе се финансира со средства од Европската унија. Носител на проектот е Црвениот Крст на Македонија, Општинска организација Охрид, а партнери се општина Дебрца и Алпинистичкиот клуб „Патагонија” од Охрид од македонска страна и општина Грамш,...

Мрежата СТЕП оформи четири заеднички туристички пакети за Полог и Елбасан

На дводневна работилница што се одржа во Грамш, во регионот Елбасан во Албанија, минатата седмица, „СТЕП – проектот за зајакнување на иновативен туризам" оформи четири туристички пакети што ќе се реализираат заеднички во регионите Полог во Македонија и во Елбасан. Во втората работилница од овој тип учествуваа повеќе од 50 субјекти што се занимаваат со туристички дејности: туристички агенции, хотели, хостели,...

Онлајн платформа “iTop” за лесен пристап до туристички пакети во мрежата на СТЕП

Проектот за зајакнување на иновативен туризам во регионот Полог и Елбасан СТЕП , промоција на туризмот ќе креира платформа наречена „iTop“, која ќе им овозможи на туристите лесен пристап до туристичките пакети кои се нудат од мрежата на СТЕП во двата региона во Македонија и Албанија. Флорент Бајрами, координатор на СТЕП за „Порталб“ вели дека онлајн-платформата ќе се реализира по...

СТЕП: Туристички пакети за природните и културни вредности на Македонија и Албанија

На заеднички состанок во селото Јанче, партнерите во Проектот за зајакнување на иновативен туризам (СТЕП) ги договараа туристичките пакети што ќе се нудат заеднички во северозападна Македонија и во регионот Елбасан во Албанија. Учесниците од Албанија на средбата во комплексот „Туто“ во живописното село во општина Маврово - Ростуше, кој исто така е член на мрежата на СТЕП, претставија неколку...

Втор дел од средбите за иновативни туристички пакети во мрежата на СТЕП

Во Тетово се одржа вториот дел од заедничките состаноци за идентификување на потенцијална рамка за остатокот од пакетите за делот во Македонија, со учество на бизнисмени, невладини организации и институции кои се занимаваат со туризам во Македонија, На средбата учествуваа и гости од регионот Елбасан, Албанија, да ја видат поврзаноста на потенцијалните заеднички производи. - Успехот може да биде само...

Во Елбасан почна подготовката за заеднички туристички производи на членките на СТЕП

Минатата недела на 13 и 14 декември во Елбасан во Албанија се одржа првиот состанок за подготовка на рамка за заеднички туристички производи на членките на мрежата СТЕП (Проект за зајакнување на иновативен туризам) со учесници од Албанија, кои ги претставуваат бизнисот, академските институции, невладини организации, локални и регионални власти и проектниот персонал. Во работните сесии се дискутираше одредени географски региони...

СТЕП ќе развива заеднички туристички пакети за Полог и Елбасан

Проектот за зајакнување на иновативен туризам (СТЕП) почнувајќи од четврток, почнува со процесот на подготовка на туристички пакети кои би се реализирале во Полошкиот регион во Македонија и во регионот Елбасан во Албанија. Во рамките на програмата на подготвителни состаноци за прекугранични пакети на услуги и искуства, првиот ќе се одржи в четврток и петок во Елбасан. Се очекува учесниците...

Онлајн апликација за членство во проектот за иновативен туризам (СТЕП)

Заинтересираните туристички капацитети кои сакаат да станат дел од мрежата на Проектот за зајакнување на иновативен туризам (СТЕП), отсега тоа ќе може да го направат и електронски. Тоа може да се стори со пополнување на овој електронски формулар, по што од СТЕП ќе контактираат со апликантот. Целта на СТЕП е промовирање на енергичен туристички сектор кој ефикасно се прилагодува на потребите...

Заврши потпишувањето меморандуми за туристичка соработка на општините во Полог

Со потпишувањето на меморандумот за соработка меѓу Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ и општина Врапчиште се затвори поглавјето на потпишување на меморандуми за соработка со девет општини вклучени во Полошкиот плански регион (Тетово, Гостивар, Желино, Боговиње, Теарце, Јегуновце, Врапчиште, Брвеница и Маврово - Ростуше). Во согласност со меморандумот, Фондацијата „Метаморфозис“ се обврзува да ги промовира вредностите на сите потенцијални...

Се формира мрежа за иновативен туризам

Во рамките на проектот за зајакнување на иновативен туризам (СТЕП) денеска се одржа првата конститутивна седница на мрежата за проширување и унапредување на стратешкиот и координиран пристап до нови и стратешки пазари за извоз на туризам за туристички бизниси и за подобрена комуникација и соработка. Учесници беа претставници мали и средни претпријатија, владини агенции на централно и на локално ниво,...

Општина Гостивар и „Метаморфозис“ потпишаа Меморандум за соработка за Проектот за зајакнување на иновативен туризам

Општина Гостивар и Фондацијата за интернет о и општество „Метаморфозис“, денеска потпишаа Меморандум за соработка за Проектот за зајакнување на иновативен туризам (СТЕП). Меморандумот го потпишаа градоначалникот Арбен Таравари и извршниот директор на Фондацијата „Метаморфозис“, Бардил Јашари. На свеченоста на потпишувањето присуствуваше и шефот на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар. Целта на проектот е да се промовира енергичен туристички...

Продолжен притворот на таткото на детето кое изврши масакр во белградското училиште

Вишиот суд во Белград му го продолжи за 30 дена притворот на таткото на момчето кое го изврши масакрот на 3 мај во белградското училиште „Владислав Рибникар“, во кое...