fbpx
Таг: екстернотестирање

таг: екстернотестирање

Битолските средношколци со едноминутно молчење за „мртвото образование“

Едноминутно молчење за „мртвото образование“ посветија битолските средношколци на денешниот марш против реформите на Владата во образованието. Се молчеше токму пред вратите на Општината, каде средношколците ги пречека полицијата. Стотина средношколци маршираа по Широк сокак и бараа да се врати стариот начин на полагање матура и да се укине екстерното тестирање. На Широк сокак ги повикуваа битолчани да го остават...

Средношколци испратиле претставки до Народниот правобранител

Средношколци анонимно се жалеле до Народниот правобранител за притисоци и за закани од раководствата на училиштата, објави „24 Вести“. Како што велат од канцеларијата на омбудсманот, претставките од средношколците се затоа што децата биле попречени да одат на протест. Правобранителот Иџет Мемети вели дека ќе ги разгледа претставките и ќе отвори постапки. „Новите законски решенија во образованието мора да се носат заедно...

Средношколците до Адеми: Од Вас зависи дали повторно ќе ги испразниме училишните клупи

„Се вративме на улиците затоа што Вие не сакавте да се вратите на преговорачката маса. Од Вас зависи дали повторно ќе ги испразниме училишните клупи и дали повторно ќе се вратиме во паркот отспротива“, му порачаа средношколците на министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, на протестот против лошите реформи во образованието кој заврши пред Министерството. - Министре, видете нè,...

Денеска средношколски протест под мотото „Борбата продолжува“

„Средношколски пленум“ под мотото „Борбата продолжува“ денеска ќе одржи протест против, како што велат тие, лошите реформи во образованието. Протестот ќе започне во 12.30 часот пред фонтаната во Градски Парк по што средношколците ќе се упатат кон Министерството за образование и наука. Средношколците бара укинување на екстерното тестирање, државната матура да се полага следните четири години по стариот концепт, а за новиот...

Средношколците в среда на протест

„Средношколски пленум“ за среда најави протест бидејќи, како што велат, надлежните не ги слушаат нивните барања за промени што ќе го подобрат образованието. Средношколците бараат нов концепт за полагање државна матура и укинување на екстерното тестирање. Протестот ќе почне во 12.30 часот пред фонатата во Градски парк, по што средношколците ќе се упатат кон Министерството за образование и наука. „Летото помина, учебната...

Не поминаа предлог-законите на опозицијата за укинување на екстерното тестирање

Пратениците од власта денеска не ги поддржаа предлог-законите на опозцијата за изменување на законите за основно и за средно образование со кои опозицијата бараше да се укине екстерното тестирање. Според опозициските пратеници, со досегашното спроведување на екстерното тестирање наместо да се подобри квалитетот на образованието, состојбите се влошиле. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, пак, истакнаа дека екстерното е дел од реформите што се...

Богоев: Ако не сега, екстерното ќе се укине во април

Денеска на дневен ред во Собранието беше предлогот на опозицијата за измена на Законот за основно образование, поднесен од пратеничката група на опозицискиот СДСМ, со кој се бара укинување на екстерното тестирање. Пратеникот на СДСМ и претседателот на социјалдемократската младина, Стефан Богоев, рече дека власта се плаши од студените и цел месец не одговара на нивните барања. - Се плашите од нив,...

Сугарески: Зошто ВМРО-ДПМНЕ се плаши да го каже мислењето за екстерното и за минималната плата

Предлозите на СДСМ за екстерното тестирање, минималната плата, буџетските измени со кои граѓаните треба да знаат колку и на што се трошат нивните пари, се ставени како последни точки на дневниот ред на собраниската седница. - Нашите предлози беа доставени во Собранието на 3 септември, а Владата своите прелози кои се на дневен ред на денешната седница ги поднесе по...

Жестока комисиска дебата за укинување на екстерното тестирање

Владејачкото мнозинство не го прифати предлогот на опозицијата за укинување на екстерното тестирање. По долга дебата, членовите на Комисијата за образование не ги приближија ставовите за измените на Законите за основно и за средно образование. Рената Дескоска од СДСМ смета дека екстерното тестирање треба целосно да се укине поради штетните последици што ги предизвика во изминатите неколку години. - Екстерното е компатибилно...

Просечната оцена од екстерното тестирање е 3,26

Просечната оцена од екстерното тестрање е 3,26, а учениците ќе можат да поднесуваат приговори до училишната комисија од утре, 26 јуни, па сè до 30 јуни, кога ќе имаат право на увид во тестот, соопшти Државниот испитен центар. Минатата година просечната оцена на постигнување беше 3,6. Најдобри постигнувања на екстерното тестирање имаат општините Центар, со резултат 4,59, Вевчани, со 4,58, Аеродром,...

Екстерното заврши, следува период на приговори

Со завршување на школската година и со почетокот на летниот распуст, завршува и долго оспоруваниот процес на екстерно тестирање во основните и во средните училишта. Во процесот беа опфатени вкупно 183.280 ученици и 17.803 наставници од четврто одделение до трета година средно. - Процесот, како и во изминатите години, е полн со нелогичности, технички пропусти во тестовите, но и со немање...

„Средношколски пленум“ ги прозва Адеми и МОН за грешките на екстреното тестирање

„Средношколски пленум“ јавува дека за време на годинешново екстерно тестирање се забележани бројни нерегуларности, нелогичности и технички пропусти. Пленумот вели дека во неколку случаи, прашањата од екстерното тестирање се поставени на албански, а одговорите на македонски, а во еден случај и на англиски. Од пленумот велат дека добиле бројни поплаки, поради што го прашаа министерот за образование Абдилаќим Адеми дали...

„Средношколски пленум“: Екстерното тестирање има голем број нерегуларности

Екстерното тестирање има голем број нерегуларности и технички пропусти, а поради тоа учениците ќе бидат оштетени и деградирани, велат од „Средношколски пленум“. - Четврти ден како една од најлошите реформи во образованието во Македонија се спроведува и оваа година. Голем број нерегуларности, нелогичности, технички пропусти го следат овој процес и оваа година, за што до „Средношколски пленум“ се пристигнати поплаки...

Екстерното тестирање почна денеска и ќе трае до 10 јуни

Денеска почна екстерното тестирање на учениците од четврто одделение во основно образование до трета година во средно образование, кое ќе трае до 10 јуни. Учениците за наставните предмети се информирани три дена пред датумот на полагање преку интернет-страницата prasanjaeksterno.dic.edu.mk, каде се истакнати и распоредите за полагањето. На страницата има вкупно 445.700 прашања на македонски, албански, турски и на српски јазик. - Денеска...

Екстерно: Истокот комплетно се тестира, западот делумно бојкотира

Генералниот штрајк на просветните работници трае, а членовите на СОНК не учествуваат во екстерното тестирање, вели Јаким Неделков, претседател на СОНК. - Штрајк има во цела Македонија. Ние одиме на работа, но не ги извршуваме работните обврски. Колегите кои се членови на СОНК се во штрајк и тие, аналогно на тоа, нема да учествуваат во екстерното тестирање. Се знае чии...

Во техничкото во Битола, само пет ученици се тестирале

Заменски наставници кои не се избрани на наставнички совет го вршат екстерното тестирање во дел од училиштата во Битола, обвинуваат од регионалнта канцеларија на СОНК. Директори на повеќе училишта во градот, отакако увиделе дека стапиле во штрајк професорите кои се избрани на наставнички совети да го вршат тестирањето, веднаш нашле други лица да го спороведуваат екстерниот тест, вели Фанче...

МОН: Дополнителни термини за тестирање на дел од учениците

Министерството за образование и наука и Државниот испитен центар информираат дека процесот на екстерното тестирање е целосен и успешен во училиштата во Скопје, Македонски Брод, Богданци, Валандово, Берово, Виница, Делчево, Кавадарци, Пробиштип, Радовиш, Ресен, Демир Хисар, Маврово – Ростуше, Липково, Штип, Свети Николе, Врапчиште, Гевгелија, Неготино, Прилеп, Охрид, Кочани, Велес, Струга, Битола, Крушево, Кратово, Центар Жупа, Македонска Каменица и во...

Екстерното делумно се бојкотира, штрајкот делумно продолжува

Денеска почна екстерното тестирање на ученциите од трета и од четврта година во средните училишта. Поради штрајкот на СОНК, кој трае речиси една недела, во некои училишта екстерно воопшто не се спроведува, а во други го спроведуваат заменски наставници. - Во средните училишта „Зеф Љуш Марку“ и „Арсени Јовков“ има бојкот од страна на учениците кои не се појавија на...

И средношколците формираат свој пленум

Сплотено против реформите кои нè направија експериментални глувци. Да се изјасниме гласно затоа што тишината не е решение! Поттикнати од идејата за основање младинско тело кое на едно место ќе ги обедини сите средношколци од Република Македонија, членовите на Иницијативата за основање Средношколски пленум ја информираат јавноста, средношколците, граѓаните, дека во тек се подготовки за основање „Средношколски пленум“, пишува на...

„Студентски пленум“: Министрe, го слушнавте ли гласот на 10.000 студенти?

Студентите од неформалната студентска организација „Студентски пленум“ си заминаа по два часа чекање пред Министерството за образование, каде зад затворени врати министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, и заменик-министерот, Спиро Ристовски, имаа работна средба со деканите на педагошките факултети. Средбата беше префрлена во последен момент, па наместо најавената јавна дебата по повод предложените предлог-закони која беше првично закажана на Педагошкиот...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...