fbpx
Таг: експропријација

таг: експропријација

Скопската пречистителна станица не се гради, се чека Градот Скопје да си ги заврши обврските

Изградбата на пречистителната станица за отпадни води во Скопје веќе требаше да започне, рокот е веќе изминат, но за да се случи ова, Градот Скопје треба да си ги исполни своите обврски, вели за Мета.мк министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова во интервјуто што ќе го емитуваме утре. „Треба да се завршат уште две активности за да...

Контраспин: Два спин наратива околу европското знаменце на законите за Договорот со Бехтел и Енка

Два наратива се градат во моментов околу измените на законските решенија поврзани со договорот со Бехтел и Енка за изградба на автопатите од Коридорите 8 и 10-д. Првиот е дека е нужно усвојувањето на предложените законски измени за да се изграделе пократко за две години, т.е побрзо и поевтино за 150 милиони евра и тој го форсираат СДСМ и...

Со кавги започна комисиската расправа за петте предлог-закони со ЕУ знаменце

Започна расправата во собраниската Комисија за европски прашања за петте предлог-закони кои Владата ги достави до Собранието со „европско знаменце“. Пратениците од власта и опозицијата уште на првата точка, во однос на предложените измени и дополнувања на Законот за работни односи, жестоко се искараа. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Миле Лефков во своето обраќање пред комисијата рече дека измените и дополнувања на...

Владата до Собранието достави пет предлог закони со европско знаменце за Коридорите 8 и 10д

Владата на денешната седница усвои пет предлог закони со европско знаменце кои ќе ги достави до пратениците во Собранието, а кои се однесуваат на изградбата на инфраструктурни проекти од национален и јавен стратешки интерес, вклучувајќи ги и автопатите од Коридорите 8 и 10д. За ова денеска информираше вицепремиерот Артан Груби на прес-конференција, на која потенцираше дека со промените на...

Обвинителството не соопштува детали за тужбите на Општина Тетово против Теута Арифи

Со оглед на фазата во која е постапката, не можеме да споделиме повеќе детали. Вака се изјаснија за Порталб.мк од Јавното обвинителство во врска со двете тужби на Општина Тетово на чело со актуелниот градоначалник Билал Касами против поранешната градоначалничка на општината Теута Арифи за договорите на дело и за предметот за експропријацијата. „Предметите се доставени на понатамошна постапка до...

Собранието во прва фаза ги усвои законските измени за изградба на автопатите

Предложените измени и дополнувања на осум закони денеска ја поминаа првата фаза на читање во Собранието. Предложените законски измени во прво читање се најдоа пред пратениците по скратена постапка и беа експедитивно усвоени во текот на денешниот ден, но без присуство на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Станува збор за Предлог на закон за дополнување на Законот за земјоделско земјиште, како и...

Порталб: 5 месеци пред изборите, од Општината велат дека ќе се отвори булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово

По скоро осум години непроменета состојба, шест месеци пред изборите, Општина Тетово се активира за да ги заврши работите на булеварот „Благоја Тоска“. Од општината вчера соопштија дека експропријацијата на сите имоти е завршена додека на сопствениците им е врачена одлуката за уривање на објектите и дека овој булевар ќе биде отворен за време на овој мандат. Новинарот на...

По веста на Порталб, се деблокираше комисијата за булеварот „Благоја Тоска“ на Општина Тетово

Четири дена по веста на Порталб.мк дека Општина Тетово ја „блокирала“ комисијата за булеварот „Благоја Тоска“, со покана од претседателот на општинскиот совет, Беким Мемети, денес оваа комисија излезе на терен за прв пат. Градоначалничката Арифи истакна дека се работи за случај за кој се води судска постапка, a после тоа ќе започнат активностите за отворање на трасата, пишува Порталб.мк. Седумгодишното...

Порталб: Општина Тетово ја „блокираше“ комисијата за булеварот „Благоја Тоска“

Иако помина повеќе од 1 месец откако беше формирана Комисијата за булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово, која е предвидено да понуди решение за имотно-правните прашања на жителите чиишто домови треба да се урнат, oваа комисија сѐ уште не излегла на терен и е нефункционална. Од општина Тетово одбиваат да дадат одговор за ова, пишува Порталб.мк. Седумгодишното ветување на градоначалничката на Општина Тетово,...

Порталб: Се очекува рушење на објектите за да се гради булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово

Најголемиот дел од сопствениците на објектите што треба да се урнат за изградба на булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово се согласија на ова. Но, во моментов има три лица со коишто сè уште нема договор. За нив, оформена е посебна комисија составена од општински советници. Од друга страна, тетовската градоначалничка Теута Арифи очекува во текот на пролетта да се...

Заев: Булеварот „Благоја Тоска“ ќе се заврши во 2021 година, општината треба да ги оправда владините средства

Премиерот Зоран Заев во текот на неговата посета во Тетово рече дека општината ќе треба да ги оправда сите средства што Владата на РСМ ѝ ги доделила за булеварот „Благоја Тоска“, бидејќи, како што рече тој, се работи за владини средства. Заев додаде дека работите во овој булевар треба да започнат во февруари - март и ќе завршат во...

Завршени 50 отсто од експропријацијата на земјиштето на трасата на автопатот Скопје-Блаце

Поради состојбата со ковид-19, изградбата на првата фаза од автопатот Скопје-Блаце заглави на експропријацијата на 68 имоти низ кои треба да минува трасата. Од Јавното претпријатие за државни патишта за „Мета.мк“ информираат дека експропријацијата на земјиштето досега е реализирана во над 50 отсто од трасата. - Поради состојбата со ковид-19, Министерството за финансии, односно Управата за имотно-правни работи Чаир, не...

Корона вирусот ја забави изградбата на првата фаза од автопатот Скопје – Блаце

Епидемијата со корона вирусот во земјава ја забави изградбата на првата фаза од автопатот Скопје - Блаце. Јавното претпријатие за државни патишта во моментов ја средува експропријацијата на земјиштето низ кое ќе минува идниот автопат, додека на самиот терен се одвиваат подготвителни работи за изведба на трасата долга 2 километри. Од вкупно 68 имоти низ кои минува трасата на првата...

Стопанствениците бараат да се забрза изградбата на автопатот Скопје – Блаце

Доколку не може да се забрзаат подготовките и процесот на изградба на автопатот Скопје - Блаце, тогаш барем да се испочитува ветениот рок од 2023 година за пуштање во употреба на делницата долга 12,5 километри. Ваков е ставот на Стопанската комора на Северо-Западна Македонија во однос на актуелните рокови за изградба на овој автопат до крајот на 2024 година. -...

Автопат Скопје – Блаце: Две децении ветувања за 12,5 километри дупки и нерамнини (видео)

Македонскиот главен град го делат околу 20 километри пат до границата со Косово. Јадранската магистрала денес е преполна со дупки и нерамнини има застарена сообраќајна сигнализација и заштитни огради на патот, како и неосветлен тунел што се наоѓа на трасата. Максималната брзина на движење на возилата е од 60 до 80 километри на час, па требаат 30 минути да...

Повторно доцни изградбата на булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово

Паркирани возила, кал и искористени шприцови се само дел од работите што може да се видат на местото каде што е предвидена изградбата на булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово. И покрај тоа што отворањето на булеварот се ветува од 2014 година, изградбата на оваа важна тетовска сообраќајница не е завршена, ниту пак може да се види градежна машинерија на...

Договор за првата фаза од автопатот кон Косово, експропријацијата допрва ќе се решава

Околу 12,2 милиони евра, без вклучен ДДВ, ќе чини изградбата на првите два километра од автопатот Скопје - Блаце. Во просториите на владата денеска беше потпишан договорот со „Гранит“ за изведба на првата фаза од проектот, којшто ќе овозможи наредното лето да се стави во функција оваа секција од автопатот. Првите два километра се градат со средства од буџетот на...

Годинава ќе се инвестираат над 31,7 милиони евра во железничката инфраструктура

Почеток на изградбата на пругата Бељаковце - Крива Паланка, завршување на изведбата на железничката делница Куманово - Бељаковце и почеток на реконструкцијата на железничките станици на Коридорот 8 се трите главни проекти што планира да ги реализира Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на РСМ во 2020 година. Во изградба, реконструкција и надградба на железничката инфраструктура за годинава се...

Општина Штип ќе внимава да нема проблеми со експропријација при гасификацијата

Општина Штип има план како ќе го реши проблемот со експропријација за потребите за изградба на гасоводот, информираат од таму за „Мета“. Од Општината додаваат дека, откако ќе биде прецизно утврдена трасата на гасоводот со Основниот проект, ќе се утврди дали има потреба од експропријација или не. „Општината при проектирање на трасата на гасоводот ќе внимава трасата да се движи...

Сугарески: Годинава ќе се изградат нови 80 километри госовод

Годинава ќе се изградат нови 80 километри гасовод, за што обезбедивме околу 40 милиони евра. Приоритет за владата е да се обезбеди дотур на гас до секоја општина, објави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, по средбата со директорот на Македонски енергетски ресурси (МЕР) Благојче Котески. На средбата директорот го информирал министерот за динамиката на изградба на делниците Неготино...

ЕБР и „Волците” реализираа заедничка вежба за летна алпинистика и јазење (Галерија)

Припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) на МВР реализираа вежба од областа на летна алпинистика и јазење заедно со припадници на Баталјонот за специјални сили „Волци” при Армијата...