fbpx
Таг: експлозив

таг: експлозив

Торба со експлозив пронајдена во џамија во Косово

Поголемо количество експлозив било пронајдено во двор во џамија во Глоговац, потврдила портпаролката на косовската полиција, Фљора Ахмети, а јавуваат косовските медиуми. Имамот на џамијата, Осман Мусљиу, изјавил дека торбата со експлозив била пронајдена кога во дворот имало околу 500 верници, кои дошле на пладневна молитва, а меѓу нив имало и деца. Мусљиу додал дека во последно време имало повеќе закани...

Евакуиран аеродром кај Стокхолм поради сомнителни траги од експлозив

Делови од шведскиот аеродром „Скавста“, кој се наоѓа во близина на главниот град Стокхолм, утрово биле евакуирани откако при безбедносна контрола на една патна торба бил пронајден сомнителен прав, кој е можно да е од експлозив, јавуваат светските медиуми. Според информациите, евакуирани биле излезните терминали и делот каде што се предава багажот. Кон аеродромот, кој се наоѓа на околу 100 километри...

Српската полиција заплени големо количество оружје во акција во Нови Сад

Српската полиција во вторникот вечерта, во Нови Сад, имала акција во која билo запленетo поголемо количество експлозив и оружје и со тоа пресекла синџир за шверц на оружје. Српските медиуми јавуваат дека во акцијата биле уапсени двајца мажи на кои им бил одреден 48-часовен притвор. Оружјето било пронајдено во автомобил марка „мазда“. Во возилото имало околу три килограми пластичен експлозив со...

Во Париз пронајден појас со експлозив

Француската полиција во предградие на Париз пронашла појас, кој најверојатно е со експлозив и без детонатор. Полицијата го анализира појасот за да утврди дали бил користен во нападите во Париз. Појасот го пронашол уличен чистач во канта за отпадоци, во предградието Мунруж, 10 дена по нападите во Париз во кои беа убиени 130 лица. Се верува дека Салах Абдеслам, главниот осомничен за...

Се самоуби напаѓачот кој уби двајца војници во Сараево

Енес Омерагиќ, кој синоќа во сараевската населба Рајловац уби двајца војници и рани неколку други лица, се самоубил во својата куќа, која била опколена од полицијата. Според босанската полиција, Омерагиќ го сторил тоа со активирање експлозив. Претходно, Омерагиќ пукајќи од автоматско оружје, убил двајца припадници на вооружените сили на Босна и Херцеговина и ранил уште еден војник, како и жената што работела...

Чавков: Имаме сознанија за типот на експлозивот користен во случајот во Куманово

Полицијата има сознанија за видот и типот на експлозивот кој во саботата викендов беше детониран во Куманово, потврди денеска министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, кој присуствуваше на уништувањето на запленети оружје и дрога во погоните на фабриката „Југохром“ во Јагуновце. „По подигнатите материјали за вештачење, веќе имаме ориентација за видот и за типот на експлозивот и други траги и...

Вооружен напад на седиштето на полицијата во Далас

Седиштето на полицијата во градот Далас, во сојузната американска држава Тексас, утрово бил цел на вооружен напад од засега непознат број лица, кои отвориле оган на полициските службеници, пренесуваат свестките медиуми. Еден од напаѓачите, според првичните извештаи, избегал од местото во оклопно комбе, кое било користено во нападот. Во близина на седиштето на полицијата биле пронајдени неколку торби, од кои најмалку...

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...