fbpx
Таг: екран

таг: екран

Боки 13, Крлеуша: Kога „Rest In Peace (RIP)“ стана „Одморете се во мир“…

Порталот „ Екран“ денеска (13.08.2019) објави текст со наслов: „(ВИДЕО+ФОТО) БОКИ 13 „РЕКЕТИРАЛ“ ПОРАДИ ЈЕЛЕНА КАРЛЕУША: „Курир“ открива што плус се крие зад аферата „Рекет““,  комплетно преземен од српски „Курир“ заедно со фотографиите и без никаква јазична, лекторска интервенција.   Освен што во споменатиот напис не е направена никаква проверка на искажаните тврдења во „Курир“ барем кај уште еден извор, туку е пласиран како да се работи за стопроцентна вистина, има проблеми и со преводот.  Уште...

ЕВН заврши со имплементација на дневната евтина тарифа за сите достапни броила

ЕВН го спроведе планот за прилагодување на броилата, односно заврши со имплементација на дневната евтина тарифа за сите достапни броила. „Согласно планот, прилагодувањето на броилата се спроведуваше во период од четири отчитувачки недели, почнувајќи од 25 септември до 24 октомври. На екранот на секое прилагодено броило се покажува Т2-индикатор во периодот од 14 до 16 часот секој работен ден и...

Најмногу очекуваните паметни телефони годинава

Познавачите на пазарот на паметни телефони типуваат кои ќе бидат моделите што ќе предизвикаат најголемо внимание во светот годинава. Откако ќе се појави на пазарот, осмата генерација ќе биде јаготката на шлагот за прославата на десеттиот роденден на „ајфон“. „Ајфон 8“ ќе биде комплетно редизајниран во однос на претходниците. „Мек ворлд“ најавува можно враќање на дизајнот со нерѓосувачки челик со...

Паметен телефон свитлив како хартија

Јужнокорејската компанија „Ел-Џи“ (LG) се подготвува во јули да лансира производ со свитлив екран, базиран на ОЛЕД-технологија, а кој може да се свитка како лист хартија. Новиот екран со дебелина од 0,88 милиметри, меѓу другото, има осветленост од 75 лумени и енергетска ефикасност од 60 лумени по ват. Ова би требало да овозможи оптимален приказ на содржините, како на паметните...

Новиот телефон „galaxy S6“ ќе има екран од 5,5 инчи

Веќе извесно време се зборува дека новиот телефон „galaxy S6“ ќе пристигне со поголем екран и со поголема резолуција од својот претходник. Ваквите информации ги потврдува и „скриншотот“ кој се појави на кинескиот портал CNMO. Доколку информациите се точни, новиот телефон „galaxy S6“ на компанијата „Самсунг“ ќе поседува екран од 5,5 инчи, со резолуција од 1.440×2.560 пиксели, а во него...

Иран ја распушта моралната полиција поради протестите, соопшти главниот обвинител во земјата

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински...