fbpx
Таг: економски мерки

таг: економски мерки

Анализа на Порталб: Ценовен притисок – поскапи горива, метали, увозни производи, НБРСМ засега нема да интервенира

Инфлацијата ќе се зголемува, но просечната стапка нема да надмине 3 отсто. Ова се очекувањата на аналитичарите наведени во новото анкетно истражување на Народната банка. Јасно е дека и Македонија не е поштедена од ценовното цунами – поскапи горива, метали, увозни производи, пишува „Порталб“. Дали овој бран е од привремен карактер и дали Владата има план за ублажување на...

Објавени се јавните повици од шестиот пакет на економски мерки во износ од 17,8 милиони евра

Владата, Министерството за економија, Генералниот секретаријат почнаа со објавата на мерките кои произлегуваат од шестиот сет на државна финансиска помош, наменета за едни од најпогодените сектори од ковид-кризата. Министерот за економија, Крешник Бектеши на прес-конференција истакна дека приоритетен сектор во овие шест мерки до сега се туризмот и угостителството кои до сега беа поддржани преку плати за вработените, бескаматни кредитни...

Бесими: Антикризните мерки го амортизираа падот на економијата за 2 процентни поена

Фатмир Бесими фото: Министерство за финансии
Четирите владини пакети на антикризни мерки го намалија падот на економската активност во 2020 за околу 2 процентни поена, а ефектите од спроведените мерки се гледаат и преку стапката на невработеност која во третото тримесечје се намали, како и просечната плата која лани во континуитет растеше. Како што соопшти Министерство за финансии, ова го изјавил во интервју за „Капитал“...

ССКМ: Петтиот пакет на економски мерки да се донесе во јануари

Од Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ) апелираат Владата да го донесе петтиот пакет на економски мерки во јануари, со цел да се обезбеди предвидливост и сигурност што е важно за планирање на активностите на економските субјекти во претстојниот период. Според ССКМ, неопходно е и да се подобри динамиката на имплементација на мерките од четвртиот пакет, бидејќи некои од...

Арсовска: Институциите в година да се посветат на владеење на правото и сузбивање на сивата економија

Во следната година државата треба да се стреми кон систем кој ќе гарантира сигурност и стабилност на работните места и на економијата, воопшто, а и важно е да се инсистира на овозможување на подобро деловно опкружување, каде секој ќе има еднаква шанса за успех и напредок, посочува во својата изјава претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ),...

Преку Националниот контакт центар граѓаните ќе се информираат за економските мерки на Владата во корона кризата

На иницијатива на Фатмир Бетиќи, вицепремиерот за економски прашања, Владата донесе одлука за возобновување на Националниот контакт центар, на кој преку бесплатната телефонска линија 0800 00 207, граѓаните во директна комуникација со операторите, професионалци од соодветните институции, ќе може да добијат информации за економските мерки кои ги носи Владата за справување со кризата предизвикана од ковид-19, информираат од Владата. „Националниот...

Бесими: Економијата годинава ќе отиде во минус од 4,4 проценти

Вториот ребаланс на буџетот годинава е со цел да им се помогне на институциите за спроведување на четвртиот пакет антикризни мерки, донесени за одржливост на домашната економија и на работните места, за кога кризата ќе заврши, да се продолжи со позитивните трендови на новата развојна македонска економија. Тоа го посочи министерот за финансии Фатмир Бесими, презентирајќи го вториот ребаланс на...

Спасовски најави економски мерки и професионализација на полицијата

Техничкиот премиер во заминување Оливер Спасовски на денешната прес-конференција оцени дека преодната влада во овој деветмесечен мандат успешно одговорила на предизвиците. На тој начин, додаде Спасовски, таа направила пат за новата влада со полн мандат да ги води државата и граѓаните напред. „Јас сум уверен дека во личностите кои се предложени за министри постои сериозен капацитет за општествено одговорни лица,...

Угостители, туристички работници и транспортери бараат продолжување на помошта

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска и владин економски тим се сретнаа со претставници од угостителската и туристичката дејност и лица од компании кои се занимаваат со превоз на патници, информираат од Владата. „На работната средба беше истакнато дека овие неколку сектори трпат најголеми штети од пандемијата предизвикана од коронавирусот Ковид-19, но со навремено креирање на мерки и протоколи од...

Преку веб страница граѓаните ќе може да проверат дали им следува домашна платежна картичка

Граѓаните нема да аплицираат за домашната платежна картичка, туку преку веб страницата www.kupuvamdomasno.gov.mk ќе може да проверат дали им следува, односно дали се корисници на некоја од платежните картички и која е нивната банка издавач, соопштија од Владата. Оттаму информираат дека страната ќе биде достапна наскоро. Листата на граѓани корисници ја изготвуваат Управата за јавни приходи, Министерството за образование и...

Бизнисот бара транспарентни, дневни информации од спроведувањето на економските мерки

Компаниите, членки на Стопанската комора на Македонија, бараат од Владата, на истиот начин како што секој ден се известува за бројот на новозаболени, починати или оздравени лица од корона вирусот, да се известува и за тоа кои економски мерки се расположливи во моментот и како се користат. Од СКМ порачаа дека на тој начин со поголема транспарентност ќе се...

За една недела 1.589 граѓани прашувале за плати, откази и кредити во кол-центарот на владата

Во контакт центарот за економски мерки граѓаните од Владата најмногу барале одговор, односно поставувале прашања за финансиска поддршка за компаниите, невработеноста, кредитирањето и дозволите за движење во полициски час. На телефонскиот број 02/324-8040, што функционира од минатиот понеделник како контакт (телефонски) центар на владата, наменет за поддршка на бизнисот и граѓаните во врска со економските мерки за справување со кризата...

Помали фирмарини, поволни комуналии и кирии, Луна паркот за догодина: Кризни мерки на Град Скопје

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница под ведро небо усвои неколку одлуки како сет на мерки за олеснување на економската состојба на граѓаните во време на епидемијата на корона-вирусот. Без дискусија и во рекордно време, Советот усвои повеќе одлуки меѓу кои и одлуката со која комуналната такса за закуп на јавен простор се намалува од 15 на...

Владата донесе сет економски мерки: 5,7 милиони евра за бескаматни кредити и 50 отсто пониски давачки за придонеси

Економскиот тим на Владата, според досегашните анализи на можните последици состојбата од корона вирусот, а со цел тие да се ублажат, донесе сет од мерки за компаниите кои ќе се и ќе бидат најпогодени од кризата. Мерките ги презентираа на заедничка прес конференција, Мила Царовска, министерката за за економски прашања и за координација со економските ресори, министерот за економија...

Одложено плаќање на даноците и субвенции се дел од економските мерки на државите поради корона вирусот

Институтот за економски истражувања и политики „Фајненс тинк“ ги претстави дел од фискалните мерки на голем број на држави, за справување со економските последици предизвикани од состојбата со корона вирусот. Најголем дел од мерките се однесуваат на одложено плаќање на даноците и субвенции за скратеното работно време. Одложено плаќање на данокот на додадена вредност (ДДВ) има во Данска на 30...

Повеќе инвестиции во помалку развиените региони, бараат од СКСЗМ

Зголемување на прагот за инвестирање во помалку развиените региони од еден процент од домашниот бруто-производ (БДП) на најмалку 2 до 2,5 проценти од БДП е едно од барањата на Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) на денешната средба со Алијансата за Албанците. Тие оваа мерка ја предлагаат како итна за наредните пет години, земајќи го предвид сегашното ниво на инвестирање, кое изнесува...

СДСМ: Економските мерки на Груевски донесоа добивка само за „фамилијата“

„Обвинетот Никола Груевски со своите врвни криминални економски политики затвори 10.000 домашни фирми. Секоја трета домашна фирма е со блокирана сметка. Македонија го допре дното во Европа и во регионот по странски директни инвестиции по жител“, се вели во соопштението на СДСМ, како реакција на извештајот „Дуинг бизнис“ што го објави Светска банка. Во него се додава дека јавниот долг...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема кредибилитет да зборува за плати и за работнички права

СДСМ одамна го изгуби кредибилитетот да говори за минималната плата и за работничките права, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Драган Тевдовски, претседател на комисијата за економија и член на извршниот одбор на СДСМ. „СДСМ затвори 684 фабрики и остави на улица повеќе од 200.000 работници. Лагите на СДСМ и лицемерната грижа за работниците веќе не поминуваат. СДСМ...

Инстант гласање во грчкиот парламент за ново зголемување даноци

Две недели по изгласување на пакетот мерки од 5,4 милијарди евра, грчката влада пред собранието викендов ќе донесе нов помал пакет мерки и закони што треба да бидат усвоени пред состанокот на еврогрупата на 24 мај. В сабота и в недела во собранието ќе се дискутира и ќе се гласа за мерки со кои ќе се зацементираат новите зголемени даночни стапки и ќе се...

Економските најави на Груевски од Куманово

Премиерот Никола Груевски, по неговиот реизбор за претседател на ВМРО-ДПМНЕ на Конгресот на партијата, ги најави следните чекори што ќе ги преземат како Влада за подобрување на економската состојба: Ќе продолжат со напорите за отворање нови работни места и за намалување на невработеноста; Работат и стојат зад ветувањето за отворање на 64.000 нови работни места за време на мандатот; Од новиот проект „Македонија...

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна...