fbpx
Таг: Економист

таг: Економист

Македонската демократија меѓу „хибриден режим“ и „нецелосна демократија“

Едно место напредок, на 72 место од 167 земји, но сепак на дното од списокот земји со „нецелосна демократија“. Вака е рангирана Северна Македонија во најновиот „Индекс на демократијата“ за 2022 година, што секоја година го објавува британската компанија за деловни истражувања, The Economist Intelligence Unit (EIU) , пишува „Вистиномер“ во својот напис. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   И натаму главен...

Економист: Македонија од хибриден режим напредуваше во земја со нецелосна демократија

Угледното списание Економист во нивниот Индекс на демократија за 2021 година ја рангираше Северна Македонија во групата на „демократски земји со недостатоци“ или „нецелосна демократија“, што претставува искачување за едно скалило погоре во однос на досегашното рангирање на земјава како „хибриден режим“. Инаку, нашата земја со години наназад спаѓаше во категоријата „хибриден режим“. Економист ја рангирал состојбата со демократијата во...

Димитров: Софија да преземе одговорност, крајно време е за почеток на пристапните преговори

Доколку проширувањето се изземе од односите меѓу Европската Унија и регионот, тогаш на сцена доаѓаат други алтернативи какви што имавме во 90тите години, кои не носат мир, просперитет и стабилност, рече вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров кој вчера беше говорник на панелот „Визија за Европската Унија и Западниот Балкан - Проширувањето на ЕУ на Западен Балкан: зошто...

Кризата е можност нашите компании да се вклучуваат во глобалните синџири на набавки, вели Битиќи

Владата ги поттикна процесите на дигитализација и ние ќе продолжиме да одиме по тој пат, во насока на поедноставување на процедурите, подигнување на ефикасноста, ефективноста, продуктивноста и конкурентноста на домашната економија, истакна вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи кој учествуваше на панелот „Трасирање на патот за раст и развој во пост-ковид периодот“,...

Иако економијата заздравува можен е понатамошен раст на цените, предупреди Заев

И покрај видливите знаци за оптимизам за блиска иднина, во последно време Европа, а и целиот свет ги зафаќа страв од инфлација, којашто е резултат на структурни и слични поместувања во пост-ковид периодот, но и високата и нестабилна цена на електричната енергија, истакна во своето обраќање премиерот Зоран Заев на отворањето на Самитот на Западен Балкан во организација на...

Македонија на 78 место на Глобалниот индекс на демократија на „Економист“

Пред Босна и Херцеговина и Црна Гора, а позади Србија и Албанија се наоѓа Македонија на Глобалниот индекс на демократија за 2020 година, што го објави списанието „Економист“. Земјава на најновото рангирање се најде на 78-то место со скор од 5,89, што ја вбројува земјава во групата на т.н. хибридни режими. Позади нас, Босна и Херцеговина е рангирана на...

Средба Заев – Мицотакис: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја во преговорите со ЕУ

Премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев во рамките на својата дводневна посета на Грција, денеска во Атина имаше работна средба со премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис. Како што соопштија од владиниот кабинет, на неа меѓу другото, било истакнато дека со Договорот од Преспа, РСМ и Грција создадоа модел за успешно решавање на отворените прашања меѓу соседите. Заев нагласил дека...

Премиерот Зоран Заев на 15 и 16 септември на работна посета во Грција

Премиерот на Владата на Северна Македонија, Зоран Заев со владина делегација на 15 и 16 септември ќе оствари работна посета на Грција. Како што соопштуваат од владиниот кабинет, Заев ќе учествува на „24-та тркалезна маса со грчката Влада”, во организација на угледниот магазин „Економист“, а ќе оствари средби и со премиерот Кирјакос Мицотакис и претседателката на Република Грција, Катерина...

Македонија со благо подобрување од лани на индексот на демократијата на „Економист“

Според „Индекс на демократијата 2019“ (Democracy Index 2019) на „Economist Intelligence Unit - EIU“, која е сестринска организација на магазинот „Економист“, Македонија во изминатата година направила благо придвижување кон подобро во однос на годината пред неа, односно во 2018, но сè уште е во категоријата на „земји со хибридни режими“. Рангирањето по категории е од Целосна демократија, преку Нарушена...

Заев: Ако не добиеме датум за преговори, ЕУ ќе го казни најдобриот пример во Европа

Доколку Европскиот совет не одлучи позитивно и не даде почеток на преговори со Северна Македонија ќе го казни најдобриот пример од државите во регионот, рече премиерот Зоран Заев на дискусијата на Самитот за Западен Балкан во организација на угледниот магазин „Економист“, што се одржува во Скопје. Претходно во своето обраќање на конференцијата, тој рече дека Македонија очекува добра вест за...

Арсовска на Самитот на „Економист“: Услов за инвестиции е владеење на правото

Бизнис-делегација на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), предводена од претседателката Данела Арсовска е во Белград, на дводневниот 7. Самит: ЕУ и Југоисточна Европа - Одржлива обнова на Балканот, кој е во организација на реномираниот лондонски магазин „Економист“ (The Economist). Самитот го отворија премиерката на Србија, Ана Брнабиќ и вицепремиерот Ивица Дачиќ, додека претставници на НАТО, Европската комисија, влади...

„Економист“: Виена е најдобриот град за живеење во светот

Главниот град на Австрија, Виена, е најдобар за живот, покажа анализата на „Економист интелиџенс јунит“ (дел од групацијата „Економист“). Ова е првпат европски град да биде на врвот на оваа листа, на која седум години по ред „владееше“ Мелбурн. За листата од 140 градови во светот биле анализирани повеќе фактори, како политичката и социјалната стабилност, стапката на криминал, образованието и здравствената...

Путин на насловната страница на „Економист“ претставен како цар

Следниот број на влијателниот британски магазин „Економист“, чија што главна тема е стогодишнината од Октомвриската револуција, ќе излезе со Владимир Путин на насловната страница. https://twitter.com/TheEconomist/status/923542903007440896 Еден век по падот на царството и поставувањето на темелите за формирање на Советскиот Сојуз, „Економист“ го претставува рускиот претседател како цар. „Додека светот ја одбележува стогодишнина од Октомвриската револуција, Русија повторно е под владеење на цар“,...

СДСМ: И „Економист“ предупредува дека Македонија е на пат кон авторитарен режим

„Македонија е на пат да стане авторитарен режим со власта во заминување на Никола Груевски, од каде што почнале проблемите. По организацијата „Фридом хаус“, ваква оценка стига и од светски почитуваниот медиум „Економист интелеџенс јунит“ (Economist Intelligence Unit)“, се вели во соопштението на СДСМ. Од партијата додаваат дека „во 2006 година кога Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ дојдоа на власт, Македонија била...

„Економист – Светот во 2016“ излезе на македонски јазик

Специјалното издание на британскиот економиски магазин „Економист - Светот во 2016“, излезе на македонски јазик. Изданието е испечатено во 16.000 примероци, а дел од нив ќе се продаваат по 150 денари во следните шест месеци. Од издавачката куќа „Колор медија“, која го испечати ова издание, изјавија дека преведена е само оваа специјална едиција и нема да ги преведуваат нивните неделни...

Груевски не го чита „Економист“: Најсиромашните најбрзо напредуваат на листата „Дуинг бизнис“

Премиерот Никола Груевски, на прес-конференција, извештајот „Дуинг бизнис“ го нарече „нов и значаен успех за државата“ и рече дека тој „потврдува дека сме лидери за водење бизнис во регионот, во Европа и во светот“. Според премиерот, успехот на Македонија во извештајот „се должи на спроведување на реформите за подобри услови за работа на приватниот сектор, за подобрување на бизнис-климата,...

„Економист“: Рангирањето на „Дуинг бизнис“ е нереално и нецелосно!

Угледниот меѓународен неделник „Економист“ со седиште во Лондон, со неделен тираж од 1,5 милиони примероци на седум континенти, дава сериозни забелешки во однос на рангирањето на земјите во извештајот „Дуинг бизнис“ (Doing Business) на Светската банка, изразувајќи загриженост поради одредени негови недостатоци. Имено, поголем број земји кои високо котираат или, пак, имаат брз подем на листата „Дуинг бизнис“, во суштина се...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...