fbpx
Таг: екологија

таг: екологија

Од викендот следната седмица, Водно ќе биде без автомобили

Најавената забрана за движење возила на патот до Средно Водно ќе се воведе од наредниот викенд, односно 25 и 26 ноември 2017 година, извести Град Скопје. Според планот, оваа забрана ќе важи во еден правец, од клучката за Сопиште до Средно Водно и од паркиралиштето кај манастирот „Свети Пантелејмон“ до Средно Водно. Ќе биде на сила во викендите и на државните...

Коце Трајановски вети 20 електрични автобуси

Актуелниот градоначалник на град Скопје и кандидат за оваа функција на престојаните локални избори, Коце Трајановски, денеска на прес-конференција најави дека доколку повторно ја добие функцијата, ќе набави 20 нови двојни електрични автобуси што не го загадуваат воздухот. - Предвидуваме неколку мерки за модернизација на возилата на сите кои учествуваат во системот на јавниот сообраќаен превоз во Скопје. Првата мерка е...

Скопјани денеска ќе протестираат за чист воздух

Коалицијата О2 за чист воздух и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ денеска ќе го одбележат светскиот ден на мирот (21 септември) со мирен марш за право на чист воздух. Маршот, како што е најавено, ќе почне пред Владата во 17 часот, по што ќе продолжи по булеварот Илинден, а на булеварот 8 Септември, граѓаните ќе се спојат со здруженијата...

Светскиот ден на мирот утре граѓаните ќе го одбележат со протест за чист воздух

Светскиот ден на мирот (21 септември), Коалицијата О2 за чист воздух и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ ќе го одбележат со мирен марш за право на чист воздух. Маршот ќе почне пред Владата со почеток во 17 часот, ќе продолжи по булеварот Илинденска и на булеварот 8 Септември, граѓаните ќе се спојат со здруженијата од Карпош, кои претходно ќе...

На владина седница ќе се расправа за дислокацијата на тетовската депонија

Се работи на решение за дислокација на депонијата во Тетово и тоа прашање наскоро ќе се најде на владина седница. Што се однесува до комбинатот „Југохром“,  прашањето ќе се решава со писмени гаранции за преземени обврски од сите засегнати страни. Тоа премиерот Зоран Заев на денешната средба, на која биле и вицепремиерот Кочо Анѓушев и министерот за животна средина и просторно...

Активистите собраа 2.213 потписи за референдум во Валандово, се закануваат со блокади

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ извести дека ги собрала потребните потписи за распишување на референдум на локално ниво во општина Валандово и денеска, во име на сите 2.213 потпишани граѓани на Општина Валандово, до Советот на општина Валандово ќе поднесе предлог за распишување референдум. На ова изјаснување, граѓаните ќе треба да кажат дали се за или против продолжување со...

Еколозите бараат Шар Планина да стане национален парк за да се спаси од уништување

Шар Планина што поскоро да се прогласи за национален парк, зашто само на тој начин ова подрачје ќе се заштити од уништувањето на биодиверзитетот, истакнаа учесниците на завршната конференција на проектот „Предизвици за заштита на природата на Шара во идното прекугранично заштитено подрачје Шара, Кораб, Шари“. - Сведоци сме дека има неконтролиран незаконски лов, а најопасно е неконтролираното градење на...

Денот на реката Дрим се одбележува со повеќе активности во Струга и во Охрид

Денот на реката Дрим се одбележува со низа активности, во Охрид и во Струга. Еко-караванот ќе посети неколку села каде што со жителите ќе се разговара за добрите земјоделски практики за да се зачува сливот на реката Дрим, за тој да биде во добра еколошка состојба. Еко-активистите, но и претставници од надлежните институции ќе ја посетат станицата за пречистување комунални отпадни води,...

„Чист Охрид“ бара итно отстранување на отпадот од Галичица

Граѓанската организација „Чист Охрид“ спроведува низа акции за чистење, а иницира и други граѓански иницијативи да организираат слични акции низ Охрид и во околината. Младите активисти од ова здружение сметаат дека и понатаму треба да се мобилизира населението со слични потфати. – Граѓаните мора да станат многу посвесни во однос на темата за отпадот, чистата животна средина и како тоа влијае...

Груевски – лидер и експерт за електрични автомобили, двоседи, акумулатори и полначи

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, објави нови мерки од областа на автомобилизмот и на заштита на животна средина и во детали говореше за карактеристиките на електричните автомобили. Груевски за автомобилите: - Постојат различни видови на електрични автомобили, а тенденцијата е зголемување на нивниот капацитет, односно капацитетот на батериите кои се главниот сегмент...

„Охрид СОС“ на „Д-фестивал“ со документарци за заштитените зони

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“, заедно со еколошкото здружение „Еко свест“, денеска е дел од програмата на „Д-фестивал“ во Дојран. Од „Охрид СОС“ ќе презентираат кратки документарни филмови за последиците од инфраструктурни објекти во заштитени зони. Исто така, ќе го презентираат „Смарт Охрид“ - концептот за одржлив транспорт во Охрид и галерија од фотографии со еколошки катастрофи низ светот предизвикани од...

Денеска се чистеше Македонија

Волонтери на различна возраст, денеска учествуваа во повеќе акции за чистење низ целата земја по повод Светскиот ден на животната средина. Дел од нив, денеска го чистеа Средно Водно, под мотото на проектот „В џеб, ако нема каде друго!“. Младите волонтери собраа значително количество отпад фрлен по патот, а помош добија и од вработени во секторот за зачувување на животната средина на Град...

Министрите од ЈИЕ се обврзаа на соработка околу климата и околината

Министрите за екологија од земјите на Југоисточна Европа (ЈИЕ) се обврзаа на заедничка соработка околу климатските промени и еколошките предизвици, како на билатерално, така и на регионално ниво. Оваа обврска се наведува во Декларацијата за соработка наречена „Иницијатива Подгорица“, која произлезе по денешниот прв панел на оваа тема што се одржа во главниот град на Црна Гора, во организација на...

Tркалезна маса: Еколошките политики се нереални

Во Македонија државните политики од областа на екологијата се спроведуваат бавно, смета универзитетскиот професор Зоран Шапуруќ, учесник на тркалезната маса „Како се трошат народните пари и колку се инвестира во животната средина“ што се одржа во Тетово. Тој смета дека еколошките политики се нерални и во практика многу малку се остварува од сето она што е планирано во поглед на заштита на...

Почнува имплементациската фаза на Проектот за прекугранично управување со Дримскиот басен

В среда, на 16 декември, со организирање на почетниот состанок во Тирана, почнува имплементациската фаза на Проектот за прекугранично управување со Дримскиот басен, финансики поддржан од Глобалниот еколошки фонд (ГЕФ). На состанокот, од македонска страна, ќе се обрати заменик-министерот за животна средина и за просторно планирање, Стево Темелковски, а презентација за проектот ќе одржи  Дејан Пановски, еден од иницијаторите на...

Трибина на МОСТ за еколошките прашања во Струга

Во рамките на проектот „Мобилен парламент“, граѓанската асоцијација МОСТ, денеска во 18 часот, во хотелот „Дрим“ во Струга, организира јавна средба на тема „Пратениците и граѓаните отворено за еколошките прашања во Струга“. Проектот „Мобилен парламент“ е реализиран од граѓанската асоцијација МОСТ, а е поддржан од Европската унија (ЕУ), преку Европскиот инструмент за демократија и човекови права. Целта е, како што соопштија...

СДСМ: Имаме конкретни мерки за здрава средина и за здрав живот

Според извештајот „Зелен пораст“ на Светска банка за 2014 година, Македонија е на прво место на листата за изложеност на граѓаните на загаден воздух со цврсти честички. Дополнително, Светка банка наведува дека Македонија е на петто место според годишните смртни случаи предизвикани од загаден воздух, односно од честичките ПМ10, соопштија од СДСМ. „Сознанијата на Светска банка упатуваат на тоа дека...

Еколозите го поздравуваат потегот на Албанија за рушење на објектите на охриското крајбрежје

Потегот на Република Албанија да не се дозволува изградба на никакви објекти на брегот на Охридско Езеро на растојание од 30 до 50 метри од брегот, претставува голем и одговорен чекор во еколошката заштита на Охридско Езеро, заедно со неговата флора и фауна, вели екологот од Охрид, Лазо Наумоски. Истовремено, предупредува дека климатските промени придонесуваат за изчезнување на слатката...

Незири против ограничувањата за стари возила

Министерот за економија Беким Незири e против ограничување на користењето стари возила кои не ги исполнуваат еколошките стандарди или забрана за нивно регистирање, и очекува дека во наредните неколку години нема да се воведува оваа мерка. - Како ресорен министер, дадов негативно мислење за ова барање и реков дека ќе направам детална анализа. Ценам дека таквата мерка ќе има големи...
Спајдермен Мајлс Моралес слика од Clutchpoints

Квалитетни нови игри беа најавени на настанот PlayStation Showcase 2023

Пред неколку дена излегоа голем број трејлери за нови добри игри на настанот Playstation Showcase 2023. Решивме да ги издвоиме најинтересните игри и да ви ги презентираме:    Immortals of Avenum  Оваа...