fbpx
Таг: Еко герила

таг: Еко герила

Воздухот зимава ќе биде отровен, надлежните да преземат мерки, а не да апелираат, бараат екологистите

На најсиромашните да им се обезбедат доволни количини евтино и сертифицирано дрво, да се исчистат оџаците, да се намали цената на струјата, да се затворат градилиштата...Граѓанските организации од земјава предлагаат конкретни мерки за институциите кои треба да помогнат во подобрување на квалитетот на воздухот во земјава. Почетокот на грејната сезона традиционално е периодот кога сите повторно стануваме свесни во...

Порталб: По пожарот во Тетово, граѓанското општество загрижено за последиците од загадувањето, надлежните мислат поинаку

Завчерашниот пожар што избувна во претпријатието „Пофикс“ во Тетово го покри градот со црн чад. Иако податоците од Министерството за животна средина и министерот велат дека квалитетот на воздухот е во границите на нормалата, еколошките организации и активисти велат дека воздухот е загаден и дека пожарот освен што е предизвикана лоша миризба во градот, граѓаните чувствуваат главоболки и печење...

Вистиномер: Наместо стандардизирано депонирање на отпад, во полошко со децении се создаваат диви депонии

Во последниот Извештај на Европската комисија, во Поглавјето 27 – делот за управување со отпад, меѓу другото стои дека слабите административни капацитети, ниската примена и ограничената меѓусекторска соработка остануваат главна пречка за напредок во овој сектор. Воспоставувањето на регионалниот систем за управување со отпад и понатаму се соочува со одложувања, а нестандардните и дивите депонии претставуваат важен проблем за...

Вистиномер: Тетовци никако да ги наполнат градите со чист воздух, градот под Шара најзагаден во свет

Локалните власти во Тетово, од она што се гледа на терен, немаат спроведено активности за намалување на аерозагадувањето. Погрешните политки со дозволи за градби, индиферентниот однос кон узурпаторите, дивите депонии, придонесоа Тетово да биде број еден загаден град во светот. Сегашната локална власт, пак, во својата предизборна програма вети дека ќе се залага за обновливи извори на енергија, фабрика за...

Порталб: Тетово меѓу градовите со најзагаден воздух во светот, проблемот останува нерешен

Во Северна Македонија, со доаѓањето на есента и со почетокот на грејната сезона доаѓа и проблемот со загадувањето на воздухот. Тетово и понатаму останува на светските топ листи за најзагаден воздух на глобално ниво. Нивоата на штетни честички на загадениот воздух кои ги надминуваат дозволените вредности во последниот период се зголемуваат. Овој проблем со години ги мачи тетовчани, но...

Шар Планина не смее да биде заштитена само на хартија, апелираат граѓанските организации

Концесиите за малите хидроелектрани, нелегалната сеча на дрвја, криволовот и насилната урбанизација се меѓу најголемите опасности кои ја демнат Шар Планина. Додека трае процесот за прогласување на дел од планината за национален парк и во очекување на јавните расправи меѓу локалното население, екологистите и институциите, јавноста сè погласно апелира дека заштитата на Шара не смее да остане само на...

Меѓународниот ден на реките, екологистите го посветија на борбата против малите хидроцентрали на Лешница

Меѓународниот ден на реките, кој секоја година се одбележува во последната недела од септември, годинава екологистите во Македонија го посветуваат на апелот за спас на реките на Шар Планина од малите хидроцентрали. Пред два дена, екологисти, граѓански здруженија, планинарски друштва, мештани од околните села Вејце, Бозовце, Бродец и Вешала, како и вљубеници во природата во Тетово формираа неформално граѓанско...

Во Битола мерачите на аерозагадувањето не работат, Министерството со контрадикторни одговори за причините

Двете мерни станици кои ги мерат загадувачките ПМ10 честички во воздухот во Битола не работат - Битола 1 од 16 јуни, а Битола 2 од 18 март годинава. Според официјалниот допис од Министерството за животна средина и просторно планирање од јуни, во одговор на барањето за информација од јавен карактер од Платформата „Земи Здив“ од Битола, за причините зошто не...

„Еко-герила“ од Тетово: Владата прифати да помогне за филтри на мали претпријатија

Владата го прифати предлогот на еколошката организација „Еко-герила“ од Тетово кој се однесува на поставување на филтри на оџаците на малите и средни претпријатија, првенствено на оние кои произведуваат мебел, на подрачјето на Тетово и Гостивар. - Во Полошкиот регион има 31 вакво претпријатие и сите тие својот отпад, кој се состои од иверици, сунѓери, кожа, пластика го користат како...

Загадувањето во Тетово е за 60 отсто намалено по затворањето на „Југохром“ (инфографик)

Според мерењата на Министерството за животна средина и просторно планирање, 60 отсто од загадувањето на воздухот во Тетово било резултат на работењето на комбинатот „Југохром“ чие производство е запрено во ноември 2016 година поради недостиг на соодветна филтер-станица. Во 2015 година, просечната среднодневна концентрација на ПМ10 честичките во Тетово била 298 микрограми на еден кубен метар. Забележителен е пад од повеќе...

Аерозагадувањето во Тетово – приказна која постојано се повторува

Тетово и понатаму се бори со загадувањето на воздухот и е на листата на најзагадени градови во светот. Ситуацијата посебно се влошува кога започнува грејната сезона, бидејќи голем број на граѓани се греат на дрва. Информациите дека во Македонија се дише најзагаден воздух во Европа, од страна на Светската здравствена организација предизвикаа низа реакции кај граѓаните. Велат, најмногу се...

На владина седница ќе се расправа за дислокацијата на тетовската депонија

Се работи на решение за дислокација на депонијата во Тетово и тоа прашање наскоро ќе се најде на владина седница. Што се однесува до комбинатот „Југохром“,  прашањето ќе се решава со писмени гаранции за преземени обврски од сите засегнати страни. Тоа премиерот Зоран Заев на денешната средба, на која биле и вицепремиерот Кочо Анѓушев и министерот за животна средина и просторно...

Еко-активистите имаат големо влијание врз институциите за заштита на околината

Активностите и дебатите за еколошките теми имаат големо влијание врз надлежните институциите во преземањето соодветни чекори за заштита на животната средина, беше истакнато на денешната панел-дискусија „Жените во заштита на животната средина“, организирана во чест на Денот на Европа. Универзитетската професорка Беса Арифи смета дека досегашните акции на невладините организации дале плод и дел од институциите презеле превентивни мерки во областа на екологијата. -...

„Еко-герила“ бара засилена контрола врз производствените капацитети во Тетово

Здружението „Еко-герила“ преку писмено соопштение упати јавен повик до инспекторатот за екологија на Општина Тетово, да извршува почести проверки на разни производствени капацитети лоцирани на територијата на општина Тетово, во согласност со законските обврски. - Треба почесто да се контролира дали производствените капацитети ги исполнуваат еколошките критериуми за интегрирани Б-дозволи. Жителите на населбите, каде што се наоѓаат овие производствени капацитети,...

Политички партии и „Еко герила“ потпишаа договор за подобрување на животната средина

Трајно решение на проблемот со дивата депонија, работење на комбинатот „Југохром“ по сите еколошки стандарди и уредување на просторот на тетовската касарна во градски парк се трите точки, кои повеќе политички партии се обврзаа дека ќе ги исполнат во идниот парламентарен состав, како дел од договорот кој денеска го потпишаа со еколошкото здружение „Еко герила“. - Знаеме дека тетовската касарна...

„Еко герила“ ги повика партиите да потпишат иницијатива за заштита на животната средина

Движењето „Еко герила“ упати повик до политичките партии, кои имаат кандидати за пратеници во шестата изборана единица, да ја потпишат иницијативата и да се обврзат дека во првите шест месеци од нивниот мандат во Собранието ќе работат на три главни точки кои се однесуваат на заштитата и на унапредувањето на животната средина во градот Тетово и во Полошкиот Регион. „Проблемите...

„Еко-герила“: Истекува рокот на „Југохром“ за филтри, комбинатот поминува неказнето

Денеска истекува рокот што пред две години Владата на Република Македонија му го одреди на комбинатот „Југохром“ за да се прилагоди со еколошките стандарди и да набави филтри. Од еколошкото движење „Еко-герила“ велат дека „Југохром“ ги злоупотребил сите досегашни рокови и дека за тоа проаѓа неказнето. „Фактот што „Југохром“ ги злоупотреби сите досегашни рокови и проаѓа неказнето од Министерството за екологија и...

„Еко герила“: Или чист воздух или блокирање на институциите

На протестот против загадениот воздух, еколошкото здружение „Еко герила“ побара за една недела, односно до 25 овој месец, да се преземат соодветни мерки против предизвикувачите на аерозагадувањето во Тетово, а во спротивно најави блокади на институциите. - Ова е ултиматум што го упатуваме до Владата и до Општина Тетово. Од нив бараме да престане со работа „Југохром“, сè додека не се постават...

Mал број мерки за намалување на аерозагадувањето во Тетово

Локалната власт спроведува мал број мерки за намалување на аерозагадувањето во Тетово, заклучија учесниците на денешната трибина „Здравата животна средина - основно човеково право“. Засега, според еколошките здруженија, во функција е само повкувачкиот центар за пријавување загадување на животната средина, а делумно се спроведува и еко-рапортот. Но, за жал, Општината нема преземено мерки против големите загадувачи, како што е дивата депонија. -...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...