fbpx
Таг: EFCSN

таг: EFCSN

Асоцијацијата ЕФЦСН претставена во Брисел како поборник и гласник на проверувачите на факти од Европа

Европската мрежа за стандарди на проверката на факти (European Fact-Checking Standards Network -EFCSN) ги претстави своето управно тело и новосоздадениот Кодекс на професионални стандарди на јавна церемонија во Брисел на 16 ноември. На настанот присуствуваа и претставници на институции на ЕУ, платформи за дигитални медиуми и на граѓанското општество. Во текот на изминатава година, ЕФЦСН собра повеќе од 50 организации...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...