fbpx
Таг: Едуино

таг: Едуино

Во сесиите за учење на Едуино изминативе три месеци учествувале 23.000 наставници

Над 23.000 учесници присуствувале на сесиите реализирани преку платформата за учење Едуино во текот на изминативе три месеци. УНИЦЕФ, Бирото за развој на образованието и Смарт Ап поддржаа единаесет вебинари за зајакнување на капацитетите на наставниците, воспитувачите и другите практичари во образованието, на теми поврзани со примена на иновативни методи на настава со фокус на дигитални алатки и дигитално...

ЕДУИНО организира „Игратон“ – креативен предизвик за деца од 3 до 10 години

По повод 20 Ноември, Светскиот ден на детето, тимот од колективниот портал ЕДУИНО ќе го организира креативниот предизвик ЕДУИНО Игратон, кој преку едукативните игри помага во правилниот раст и развој кај децата. Од 22 до 28 ноември годинава, во „игратонот“ може да учествуваат сите деца од 3 до 10 годишна возраст во домашни услови со родителите/старателите, во градинките со воспитувачите...

Промовирани нови теми на бесплатните ЕДУИНО-вебинари за наставници, воспитувачи и професори

По спроведениот прв серијал ЕДУИНО-вебинари 2020 кој опфати бројка од над 18.000 учесници, тимот на ЕДУИНО го најавува новиот серијал на вебинари со бесплатни онлајн предавања и можности за стекнување на повеќе видови сертификати наменети за наставниците, воспитувачите, професорите и сите заинтересирани учесници на теми од областа на образованието. Вебинарите се бесплатни интерактивни неформални настани, каде што учесниците имаат можност...

Уште 10 наставници се придружија на ЕДУИНО Амбасадорите – креатори на дигитални образовни ресурси

Уште 10 наставници се придружија на иницијативата ЕДУИНО Амбасадори, која го обединува и го афирмира наставниот кадар што придонесува во развој и создавање дигитални образовни содржини, соопштија од иницијативата. „Иницијативата ЕДУИНО Амбасадори започна по само една година од постоење на ЕДУИНО, поточно во март 2021 кога за првпат им оддаваме јавно признание на најпосветените наставници, првите 23 ЕДУИНО Амбасадори. Затоа...

Една година од Едуино платформата: Најзаслужни наставниците кои креираа трајни ресурси за образованието

Едуино платформата е траен ресурс кој ќе може да се користи и по пандемијата, а наставниците се одговорните без кои процесот на далечинско учење немаше да биде успешен. Ова е заклучокот кој го споделија присутните на настанот „Една година од постоењето на ЕДУИНО“ кој се одржа на платформата Зум, а на кој учестувуваа министерката за образование и наука, Мила...

Ако има едно дете позитивно на ковид-19 во одделението, епидемиолог ќе одлучи дали цело одделение ќе оди во карантин

Наставата од претстојната учебна година, планирано да започне да се изведува онлајн, а родителите на децата од прво до трето одделение ќе имаат право на избор, дали да ги пуштат на училиште со физико присуство, или и тие да ги следат часовите од дома. За ова информираа на прес-конференција министрите за здравство и за образование и наука Венко Филипче...

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна...