fbpx
Таг: Единица за брзо распоредување

таг: Единица за брзо распоредување

Спасовски: Опремувањето на полицијата е врвен приоритет на МВР

Опремувањето на полицијата е врвен приоритет на Министерството за внатрешни работи, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска во касарната во Ѓорче Петров во Скопје присуствуваше на промоцијата на 15 комбиња набавени за потребите на Единицата за брзо распоредување. - Со ова се зголемува ефикасноста на единицата, а со тоа и безбедноста на граѓаните. Опремувањето на полицијата е...

Иванов постхумно ги одликуваше полицајците што загинаа во настаните во Диво Насеље

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска со „Орден за воени заслуги“ ги одликува Единицата за специјални задачи и Единицата за брзо распоредување при Министерството за внатрешни работи (МВР), а со „Медал за храброст“ постхумно ги одликува осумтемина припадници на МВР кои загинаа во настаните во Диво Насеље во Куманово од 9 и од 10 мај минатата година. Иванов, во својот...

Полиција, детектори и кучиња – Скопје деновиве како Париз и Брисел

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера изјави дека „превентивно е подигнато нивото на безбедност за да им се обезбеди сигурност на граѓаните“, а тоа се потврдува и деновиве на спортски настани, јавни собири и концерти кога повеќе од забележливо е присуството на редовните и специјални полициски единици и строг режим на контрола на посетителите на манифестациите. Зголемено присуство на...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...