fbpx
Таг: е-здравство

таг: е-здравство

Дигитализација во здравството – дали и колку се заштитени здравствените податоци на граѓаните?

„Мое здравје“, „Телемедицина“, „Е-рецепти“, се само дел од дигиталните услуги кои ги нуди Министерството за здравство, а министерот Фатмир Меџити сè повеќе ги промовира и најавува новите дигитални услуги преку кои граѓаните ќе имаат опција што е можно повеќе да ги избегнуваат непотребните редови и чекања пред болничките шалтери. Последна од низата дигитални услуги е апликацијата „Мое здравје“, која нуди...

Заврши меѓународниот проект за е-здравство: Млади истражувачи со нови технолошки решенија

На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) се одржа завршна конференција во рамки на меѓународниот проект „Wide Health“, кој беше фокусиран на паметни уреди и технологии, е-здравје; здравство водено од податоци; вештачка интелигенција и машинско учење за здравство. Во овој проект учествуваа партнери од пет држави: ФЕИТ/УКИМ – координатор на целиот проект, Институтот Јожеф Стефан од Словенија, University of...

Родителите да не се колебаат, да ги вакцинираат своите деца, порачуваат здравствените власти

Кампањата за редовна имунизација, која денеска ја започна Министерството за здравство со поддршка на УНИЦЕФ, треба да се справи со колебливоста на родителите и старателите во процесот на донесување одлуки за вакцинирање на своите деца. Ова беше речено денеска при посетата на пунктот за имунизација во поликлиниката „Букурешт“ од заменик-министерката за здравство д-р Маја Манолева,  претставничката на УНИЦЕФ, Патриција...

Денеска издадени речиси 10.000 рецепти за висок притисок и 8.000 за дијазепам

Денот не е завршен, а на македонските граѓани денеска, до 16 часот, веќе им биле издадени речиси 9.800 рецепти за лекот „еналаприл“, 8.700 рецепти за „метформин“ и 8.000 рецепти за „дијазепам“, покажуваат податоците на веб-платформата Е-здравство, која беше промовирана денеска. Лекот „еналаприл“ е за хипертензија, односно за висок крвен притисок, „метформин“ е лек за дијабет, додека дијазепамот за анксиозност и...

Промовирана веб-платформата „е-здравство“: онлајн информации за вакцини, рецепти и упати

Информации за тоа кога треба да го однесете вашето дете на вакцина, информации за Програмата за рана детекција на малигни заболувања, податоци во реално време за бројот на издадени упати и рецепти, се само дел од новините што ги нуди новата веб-платформа е-здравство која беше промовирана денеска. Веб-платформата е изработена од Управата за електронско здравство, со поддршка од УНИЦЕФ...

Проектот „m.Health” е победник на Хакатонот „Е-Здравство” на ФИТР и РОШ Македонија

Проектот „m.Health” понуди најиновативно и најкреативно решение за подобро управување со здравствениот систем, во рамките на првиот хакатон „Е-Здравство”, кој се одржа минатиот викенд во организација на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и РОШ Македонија, а во соработка со Министерството за здравство. На хакатонот, 11 проектни тимови под менторство на експерти од здравството работеа на развој на...

Објавен првиот хакатон на ФИТР и Рош Македонија „Е-Здравство“ за иновативни решенија во здравствениот систем

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) во соработка со фармацевтската компанија Рош Македонија како корпоративен партнер, заедно со Министерство за здравство и Управата за електронско здравство, денеска го објавија јавниот повик за учество на првиот хакатон: „Е-Здравство“, со кој ќе се бараат е-решенија за подобро управување со здравстениот систем и кои ќе бидат целосно бесплатни и достапни до...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...