fbpx
Таг: е-спорт

таг: е-спорт

Започна светското првенство во е-спорт во Саудиска Арабија со награден фонд од 60 милиони долари

Светското првенство во е-спорт започна денес во главниот град на Саудиска Арабија - Ријад, каде што ќе има натпревари во видеоигри во следните 8 недели. Според објавата на официјалната веб-страница на Фондацијата за Светски куп на е-спорт, овој настан во гејминг-индустријата има рекорден награден фонд од 60 милиони долари и повеќе од дваесет наслови во видеоигри, покривајќи игри како...

Кавга за пенали во финалето на Светското првенство во ФИФА е-спорт

Контроверзии го засенија резултатот од финалето на Светското првенство во ФИФА е-спортот, при што изби расправија откако Марк Захари – познат како „Mark11“ загуби од Мануел Бачур -„Bachoore“, на пенали. Тимот на Марк, Футвиц, тврди дека тој се обидел да ја прекине играта бидејќи неговите внесувања на контролорот биле видливи на големиот екран, откривајќи каде цели при шутирањето, јави Би-би-си. Играта...

Македонската е-спорт федерација викендов ја организира Првата македонска е-спорт лига во Dota 2

Македонската е-спорт федерација овој викенд ќе ја оргнаизира Првата македонска е-спорт лига во играта Dota 2. Отворените квалификации ќе се одржат в недела на 8 мај со почеток во 16:00 часот, а крајниот рок за пријавување на истите е в сабота на 7 мај исто во 16:00 часот. „Пријавете го вашиот тим и натпреварувајте се за слот во Прва Македонска Еспорт...

Познати победниците на гејминг настанот „А1 Game Fest“

A1 Game Fest
Заврши големиот гејминг настан „A1 Game Fest“ што викендов се одржа во трговскиот центар East Gate Mall во Скопје. Настанот во организација на А1 Македонија и GG.mk вклучуваше натпревари во видео-игрите CS:GO, Dota 2, Tekken 7, FIFA22, како и Cosplay натпревар. Љубителите на гејмингот во петокот и саботата имаа можност да ги следат  натпреварите во живо во East Gate Mall,...

Започна меѓународниот турнир во Валорант „Мастерс Берлин“, ќе трае до 19 септември

Во Берлин, главниот град на Германија, вчера започна вториот интернационален турнир во компјутерската игра „Валорант“, „Мастерс Берлин“, кој е дел серијата натпревари „Valorant Champions Tour - VCT“. Турнирот што го организира фирмата „Рајот Гејмс“, издавачот на „Валорант“, ќе трае до 19 септември. На турнирот настапуваат 15 тимови од целиот свет, кои претставуваат победници во борбите помеѓу 2.200 тимови од различни...

Македонската Е-спорт репрезентација ќе се натпреварува на Светско првенство

На 31 октомври годинава започнува Светското првенство во е-спорт на кое ќе се натпреварува и македонската репрезентација, заедно со 60 други држави. Минатата недела се одигра првиот квалификациски турнир во Текен, во организација на Македонската Е-спорт Федерација. „Поради состојбата со ковид-19, турнирот беше лимитиран на 16 учесници и без посетители. Стефан Глигоров од Скопје беше победник на натпреварите, кои се...

Украина го признава е-спортот како официјална спортска гранка

Министерството за млади и спорт на Република Украина официјално го прогласи е-спортот, односно професионалниот гејминг, како легитимен вид спорт во земјата, пренесува Мета.мк. На 9 септември 2020 година министерството објави дека Комисијата за признавање видови спортови со мнозинство гласови донела одлука дека е-спортот односно „кибер-спортот станува официјален вид спорт во Украина.“ - Ние не може да го ингорираме феноменот на брз...

Македонската е-спорт асоцијација најави онлајн турнир од први до петти јули

Македонската е-спорт асоцијација го организира вториот онлајн турнир оваа година во популарната видео игра “Counter Strike: Global Offensive”. Натпреварувањата започнуваат од 1 јули и ќе траат до 5 јули, со борба помеѓу најдобрите домашни тимови. Преносот на овој турнир ќе оди во живо на најпознатата платформа за стриминг на видео игри „Твич“. „Гејминг и еспорт сцената имаат голем потенцијал да...

Македонската е-спорт екипа освои прво место во „League of Legends“ и второ место во „Counter Strike“

Македонската е-спорт екипа освои шампионско место во „League of Legends“ и второ место во “Counter Strike: Global Offensive“ на европскиот куп на нации во е-спорт „StayHome European Nations Cup“. „Во League of Legends во финалниот меч ја совладавме репрезентацијата на Израел со резултат 3-1 во мечеви. Кантерџиите го заслужија второто место во овој шампионат во финалниот меч со Чешка каде...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...