fbpx
Таг: двојазичност

таг: двојазичност

По веста на Порталб, започна менувањето на патните табли од времето на „Албанија на Енвер Хоџа“

Потребни беа над 50 години Јавното претпријатие „Македонијапат“ да започне со замена на информативните табли каде соседна Албанија сè уште фигурира како Народна Република. Интервенцијата на тимот на ЈП „Македонијапат“ следеше откако пред неколку недели Порталб.мк го покрена ова горливо прашање, заедно со пропустите во употребата на албанскиот јазик на информативните табели крај патиштата, пишува Порталб.мк. Порталб.мк на лице место...

Порталб: Нема одговорност за патните табли за Албанија од времето на Енвер Хоџа и за непочитувањето на двојазичноста

Иако поминаа неколку години од усвојувањето на Законот за двојазичност во земјава, којшто гарантира употреба на албанскиот јазик во сите органи на централната власт, неговото спроведување е на незадоволително ниво. Непримената на законот се забележува на информативните табли по патиштата, во градовите со албанско мнозинство, па сè до администрацијата и судството. Загрижува фактот што после толку години на некои...

Новите печати ќе бидат и со новото име и според Законот за употреба на јазиците

По налогот од Владата од пред неколку дена сите државни институции во својата работа и во различните документи да почнат да го употребуваат новото име на земјава - Република Северна Македонија, од Илинденска број 2 стаса ново задолжение - да се изработат нови печати во склад со законот за употреба на јазиците. Како што објасни владиниот портпарол Муамет Хоџа, на...

Одржана првата владина седница со превод од и на албански

Владата соопшти дека на вчерашната 117-тата седница првпат министрите Албанци говореле на албански јазик, според одредбите на Законот за употреба на јазиците. Овој закон беше објавен во „Службен весник“ иако не доби потпис од претседателот Ѓорге Иванов. Биле прифатени владините измени на законот за абортус, со кој се укинуваат претходните ограничувања, а започната е и постапка за решавање на проблемот...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот што насилно го истурка власта е неуставен, неприменлив и штетен

Зоран Заев и Талат Џафери режираа разочарувачки ден во Собранието, доведувајќи ја во прашање препораката за отпочнување на преговори за ЕУ, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека „ова е реакција на амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние во врска со насилничкото и недемократско носење на штетниот закон за двојазичност.“ „СДСМ го погази Деловникот за работа на Собранието. Владејачкото...

„Тврдокорни“: Со двојазичноста се губи македонскиот карактер на државата

Здружението „Тврдокорни“ и Македонските обединети сили (МОС) заедно со уште неколку здруженија, денеска одржаа протест пред македонското собрание против законот за јазиците. Тие порачаа дека нивните непријатели се во Собранието и Владата затоа што тие 27 години го уништуваат сопствениот народ. Според нив со двојазичноста се губи македонскиот карактер на државата, се губи и самата држава која дефакто станува трета...

„Тврдокорни“ денеска ќе протестираат против законот за јазиците

Македонски обединети сили (МОС), „Тврдокорни“ и уште неколку здруженија денеска во 13 часот пред Собранието на Република Македонија организираат „Протест против двојазичноста и албанизација на Македонија“. Според организаторите, двојазичноста е губење на македонскиот карактер на државата. Во повикот на ова здружение на граѓани се вели дека законот за двојазичноста ќе има долготрајни и несогледливи последици врз нашата татковина, дека двојазичноста...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност кој денеска се изгласа во Собранието е неуставен

Законот за двојазичност кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека „со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата, за неа е само мртво слово на хартија.“ „Овој закон беше донесен со измама, односно лажно исцртување на европско знаменце, со што беа злоупотребени процедурите за донесување на...

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Заев дека е „дрско лицемерен“ во грижата за македонскиот јазик

Дрско лицемерие е тоа што на истиот ден кога пратениците на СДСМ во Собранието гласаа за потреба за носење на противуставен закон за двојазичност во целата држава, Зоран Заев говори за некаква лажна грижа за македонскиот јазик, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на говорот на премиерот Заев за унапредување на македонскиот јазик. „Ако Зоран Заев вистински се грижеше за зачувување...

„Тврдокорни“ на 2 септември ќе протестираат против двојазичност и кампови за мигранти

Иницијативата „Тврдокорни“ преку нивната „Фејсбук“ страница повика на марш кој ќе се одржи на 2 септември во сабота, со почеток во 17 часот под мотото „Марш за аболиција на патриотите – Марш за будење на Македонскиот народ“. Според најавите, протестот ќе почне од Соборниот храм по што ќе продолжи до Владата, а ќе заврши пред Собранието. „Ајде сите заедно да се...

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот за јазици, смета дека е спротивен на Уставот

Вчерашниот предлог-закон за двојазична Македонија од Зоран Заев се коси со Уставот на Република Македонија, изјави членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ не може и не смее да го поддржи законот што е „спротивен на Уставот“. Милошоски појасни дека тоа што „кукавички“ е направено е тоа што на овој предлог-закон за двојазична Македонија е ставено европско...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат политичари кои лажат

ВМРО-ДПМНЕ прашува каква е состојбата со двојазичноста, поради контрадикторноста на тоа што го кажува Зоран Заев и портпаролот на Алијанса за Албанците. „Кој лаже, Зоран Заев или Арбен Таравари? Кој ги манипулира гласачите и народот, Алијанса за Албанците или СДС?     Дали лаже Таравари кога вели дека побарале двојазичноста да се реализира експресно и Заев се согласил со тоа или...

ВМРО-ДПМНЕ: Џафери ја почна двојазичноста

Нелегално избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, поддржан од СДС, почна да го применува албанскиот јазик како јазик на кој Собранието се обраќа до јавноста, покрај македонскиот, давајќи ни само мал поглед како ќе се одвива и ќе се имплементира двојазичноста на дело, обвини ВМРО-ДПМНЕ. Партијата вели дека Џафери кажал „дека нема намера да го почитува сегашниот закон за употреба...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се претвори во маша на Рама и на Тачи и закана по безбедноста во регионот

Криминалецот Зоран Заев во еден ден ги направи Македонците и Бугари и Срби, и покажа како планира „да ја витка кичмата“ на Македонецот во иднина, порачува ВМРО-ДПМНЕ во денешното редовно утринско соопштение за јавноста. Партијата вели дека Заев е поттикнувач и поддржувач на пеењето на албанската химна во Собранието и дека со кршење на Уставот, законот и на деловникот...

Заев за БТВ: Ќе му докажеме на Иванов дека ја гарантираме унитарноста на Македонија

„Господинот Иванов го крши Уставот, ја штити владејачката гарнитура и сето тоа го прави за да нема трансфер на власта и да нема одговорност на врхушката на нашите политички опоненти. Јас сум убеден дека со овие чекори што ги преземаме, ќе дојде до доделување на мандатот од Ѓорге Иванов кај нас за да формираме влада и во македонското Собрание...

ВМРО-ДПМНЕ: Да не се плашеше СДСМ од народот, ќе имаше избори во мај

„Да не се плашеше СДС од сопствениот народ, локални избори заедно со нови предвремени парламентарни избори ќе имаше во првата половина на мај. Да не му беше на СДС поважна тиранската платформа и континуираното провоцирање кризи, граѓаните ќе гласаа согласно законот на 7 или на 14 мај, односно за две недели отсега“, одговори ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на Дејан...

ВМРО-ДПМНЕ: Тиранската платформа е дело на Еди Рама и е подметната како кукавичко јајце

„Секојдневно се нижат искази и докази дека тиранската  платформа е дело на Еди Рама и дека таа има цел да ја турне Македонија во уште подлабока криза и да ја редефинира во согласност со визиите на соросовите играчи на Балканот“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „аболираниот криминалец Зоран Заев е само уценет човек,...

Стотина средношколци од Охрид отворено застанаа зад „За заедничка Македонија“

Средношколци од Охрид од утринава застанаа зад протестите на движењето „За заедничка Македонија“. Околу стотина ученици од средното техничко училиште „Св. Наум Охридскки“, средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ и од охридската гимназија „Св. Климент Охридски“, се собраа на градскиот плоштад. Носејќи го државното знаме, скандираа дека се за зачувување на унитарниот карактер на државата и за поддршка на политиката на претседателот...

ВМРО-ДПМНЕ: Тиранската платформа значи директно мешање во внатрешните работи

„Меѓу тиранската платформа и државните и национални интереси на својот народ, аболираниот криминалец Зоран Заев ја одбра платформата. Тиранската платформа значи директно мешање во внатрешните работи на Македонија“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „овојпат Заев ја продава цела Македонија, само за да ја засити својата патолошка желба за власт без поддршка од народот“. -...

„Цивил“: МВР да ги спречи нападите врз новинари, активисти и врз јавни личности

„Цивил“ – Центар за слобода го осуди физичкиот напад врз новинарот на Телевизија 24 во текот на протестите вчеравечер. „Ова не е изолиран инцидент и станува очигледно дека насилството е дел од имиџот на протестите од самиот почеток. Се тепаат новинари кои ја вршат својата работа, да ја информираат јавноста за настаните. Се напаѓаат активисти за човекови права и јавни...

ЗНМ бара МВР да реагира по смртните закани за новинарот Борјан Јовановски

Смртните закани, говорот на омраза и јавното омаловажување кон новинарот Борјан Јовановски можат директно да ја загрозат неговата безбедност за што ќе биде поднесена пријава до МВР, соопшти Здружението...