fbpx
Таг: дуке бојаџиев

таг: дуке бојаџиев

[ФОТО] Величествен концерт на Дуке Бојаџиев во Градскиот парк во Скопје

Вчера вечер во рамките на одбележувањето на Денот на Европа, 9 мај во Градскиот парк во Скопје се одржа концерт на филмскиот композитор, пијанист и продуцент, Дуке Бојаџиев. Сцената на која 20-члениот симфониски оркестар на Македонската филхрамонија под диригенство на маестро Ана Спасовска изведуваше дел од воодушевувачкото творештво на Бојаџиев, беше поставена пред езезерцето во скопскиот парк каде на посетителите...

Младите во фокусот на овогодинешното одбележување на Денот на Европа

Делегацијата на Европската Унија, заедно со „Јуроп Хаус“, ќе го одбележат Денот на Европа 2022 година преку низа активности организирани под слоганот #ThinkForward. Со оглед на тоа што 2022 година е Европска година на младите, програмата вклучува голем број активности поврзани со младите, информираат од Делегацијата на Европската Унија во Скопје. Главниот јавен настан годинава ќе биде единствено уметничко искуство...

„Крв да ни се стори“ е нова песна на Каролина, Пијан Славеј и Дуке Бојаџиев

Каролина Гочева, Бранислав Николов и Дуке Бојаџиев ја претставија својата нова песна „Крв да ни се стори“. Песната е објавена и достапна за преслушување на YouTube. Музиката и текстот се на Бранислав Николов, аранжманот и продукцијата се на Дуке Бојаџиев. Песната е снимена во Студио Скопје на Дуке Бојаџиев и во студиото Алшар на Ивица Јанкуловски. Како инструменталисти во реализација на...

Дуке Бојаџиев ја освои публиката со „Сон, верба, љубов“

Во рамките на фестивалот „Охридско лето“, синоќа во Антички театар - концерт за паметење, вистински спектакл приреди македонскиот и еден од нашите најдобри современи пијанисти и композитори, Дуке Бојаџиев, со својот фантастичен проект „Сон, верба, љубов“. Публиката со овации и со аплауз на отворена сцена, воодушевено ги прими изведбите на Бојаџиев, главно познати, како, на пример, музиката за филмовите „До...

Вечерва во Антички театар, Дуке Бојаџиев со својот проект „Сон, верба, љубов”

Вечерва, во рамките на фестивалот „Охридско лето“, во Антички театар, концерт ќе одржи еден од нашите најдобри современи пијанисти и композитори, Дуке Бојаџиев, со својот фантастичен проект „Сон, верба, љубов“. Бојаџиев ќе настапи со својот ансамбл од специјални гости: Исмаил Лумановски - кларинет, Тања Царовска - вокал, Мартин Ѓаконовски - контрабас, Мартина Блажеска - вокал, Костас Анастасиадис - перкусии, Владимир...

Уметничка слика од Свето Стефановски, подарок за Дуке Бојаџиев

Група редовни проследувачи на концертите на фестивалот „Охридско лето“, воедно и пријатели на познатото композиторско семејство Бојаџиеви, денеска, во култното охридско кафуле „Аквариус“ му подарија уметничка слика од Свето Стефановски, на светски афирмираниот музички уметник, по потекло од Македонија, Дуке Бојаџиев. Бојаџиев, утревечер на Антички театар ќе го изведе фантастичниот проект „Сон, верба, љубов“, кој се очекува како врвен спектакл...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...