fbpx
Таг: Дубравка Угрешиќ

таг: Дубравка Угрешиќ

Почина хрватската писателка Дубравка Угрешиќ

Познатата хрватска писателка Дубравка Угрешиќ почина денеска на 74-годишна возраст во Амстердам, во кругот на своите пријатели и семејство, информираше загрепскиот Мултимедијален институт, пренесува Индекс.хр. Писателката Угрешиќ поради нејзините антинационалистички ставови, на почетокот од 90-тите години на минатиот век се отсели од Хрватска во Амстердам поради медиумските напади и дел од јавноста кон неа. Од 2001 година живее и работи...

Хрватската писателка Дубравка Угрешиќ доаѓа во Скопје на книжевниот фестивал „Друга приказна“

Главната награда на регионалниот книжевен фестивал „Друга приказна“ оваа година ќе ѝ биде доделена на угледната хрватска писателка Дубравка Угрешиќ, за нејзините вонредни остварувања во експерименталната проза. Разговорот со неа ќе го води Румена Бужаровска, а ќе бидат промовирани две нејзини нови книги на македонски јазик. За творештвото на Угрешиќ ќе зборуваат и Гоце Смилевски (писател), Мерима Омерагиќ (книжевна...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...