fbpx
Таг: државни функционери

таг: државни функционери

Бајрами: Промените во владата и именувањата со политички пазари ја зголемуваат корупцијата

Северна Македонија минатата година спроведе разочарувачки процент на активности против корупцијата. Но, тоа што е уште поразочарувачко е фактот дека од 2021-та година овој процент е преполовен. Односно, ако во 2021 година се реализирани 20%, во 2022 година оваа бројка е сведена на 10%. Bо врска со оваа проблематика, Порталб.мк разговараше со членот на Државната комисија за спречување на...

Алатката за потрошените пари на државните функционери не е ажурирана од 2021 година

Доколку сакате да видите колку пари потрошил одреден актуелен министер за авионски карти, колку пари зел за дневници, такси превоз, хотели или колку потрошил по ресторани, користејќи ја Алатката за отчетност која беше промовирана од страна на Владата, нема да биде успешно, барем не за 2022 и за 2023 година. Алатката за отчетност не е ажурирана од 2021 година, па...

ЕФН го осудува однесувањето на државните функционери кон новинарите во Северна Македонија

Во изминатите денови, државни функционери во Северна Македонија во неколку наврати вербално малтретираа новинари и медиуми. Европската федерација на новинари (ЕФН) се приклучи на својата партнерска организација во Северна Македонија – Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), во осудата на несоодветното однесување на јавните личности и потсетувањето на моралните обврски што ги носи јавната функција, соопшти ЗНМ. „Од 16 јануари,...

Вучиќ им забрани на министрите да ги коментираат случувањата во регионот

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска потврди дека премиерот Александар Вучиќ на сите министри, државни функционери и службеници им забранил да ги коментираат случувањата во регионот, јавува дописникот на „Мета“ од Белград. „Премиерот нè замоли да му овозможиме, поради сериозноста на темите и на регионалните односи, тој да одговара на прашањата во врска со регионалните политички теми“,...

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна...