fbpx
Таг: државна поддршка

таг: државна поддршка

Фактоје: Лозарството во Северна Македонија „цвета“, во Албанија на раб на опстанокот

Земјоделските производи што доаѓаат од Македонија ги доведоа албанските земјоделци во тешкотии во лозарската индустрија. Цените се поевтини, а албанските земјоделци се чувствуваат безнадежно кон регионалната конкуренција. Тие наведуваат дека не успеваат да кренат глава затоа што не се поддржани од националните политики што треба да ги субвенционираат, како што е случајот со земјоделците во Македонија каде количината на...

Германија инвестира 500 милиони евра во системите за вентилација поради корона вирусот

Германската влада донесе одлука да инвестира 500 милиони евра за подобрување на системот на вентилација во јавните установи, со цел да се спречи ширењето на корона вирусот. Ќе се доделуваат неповратни средства за да се подобри циркулацијата на воздухот во јавните установи, музеите, театрите, факултетите и училиштата. Приватните компании засега не можат да се пријават за овој вид на...

За мали и микро компании нова бескаматна кредитна линија од 31 милион евра

Преку Развојната банка, микро и малите домашни компании погодени од ковид кризата ќе добијат финансиска поддршка од државата. Вкупниот износ на третата бескаматна кредитна линија е 31 милион евра, од кои 60 милиони денари односно 1 милион евра се буџетски средства од програмата П1 на Министерството за економија, а 30 милиони евра се од Европската унија. Одлуката ја донесе Владата...

ФИТР преку „Стартапувај 2“ избра 84 стартап компании кои ќе добијат 2,35 милиони евра

Финансиска поддршка од Фондот за иновации и технолошки развоj (ФИТР) преку јавниот повик „Стартапувај 2“ ќе добијат 84 стартап компании. Од вкупно 235 компании кои аплицирале во рамките на овој јавен повик, 203 ја поминале фазата на административна проверка, а 181 продолжиле во финална селекција. Државата во 84-те компании ќе вложи 2,35 милиони евра, најавија на денешната прес-конференција заменик-претседател...

Објавен повикот за доделување три милиони евра за мали и средни претпријатија

Распишан е првиот јавен повик на Фондот за иновации и технолошки развој, на кој малите и средни претпријатија ќе може да аплицираат со предлог проекти, а за кој од буџетот се издвоени 185 милиони денари или околу 3 милиони евра. На прес конференцијата на која беше извршена промоцијата на јавниот повик, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев истакна дека денес...

Предвидени се 50 милиони евра за економски развој во буџетот за 2018 година

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска во Владата го презентираа петгодишниот План за економски раст. Заев рече дека со овој План, за следната година се предвидува финансиска стабилност и развој на економијата. - Од буџетот за 2018 година се предвидени 50 милиони евра за програмата за економски развој што е за 46 проценти повеќе од...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...