fbpx
Таг: Државна комисија за спречување на корупција

таг: Државна комисија за спречување на корупција

Пет милиони евра се одлеале од институциите за склучување авторски договори во последниве 4 години

Генералниот секретаријат на Владата исплатил најмалку 2,4 милиони евра, од 2017 година, до крајот на 2021 година за авторски договори. Парите им се исплатувале на лица за да присуствуваат на владини седници и да креираат записници, да учествуваат на состаноци, да креираат содржини за веб-страницата или да даваат редовни консултации. Антикорупциската комисија смета дека е прекршен законот, односно за...

Вистиномер: Технички неопремени, корупционерите рачно бројат кој функционер не поднел пријава за имотна состојба

Жилава или килава борба против корупцијата. Владата неколку години ветува набавка на софтвер во ДКСК, но, тој до денес не е набавен. Недостасува и вмрежувањето со базите на 23 институции од каде може да се користат податоци и документи. Покрај тоа, Комисијата функционира со половина од предвидените кадри, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Зголемени надлежности,...

Вистиномер: Гаши не може да „пресуди“ дали Исмаили е чист како солза

Во продолжение ја пренесуваме анализата на „Вистиномер“ на изјавата на претседателот на „Алтернатива“, за поранешниот министер за култура, Хусни Исмаили: Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, во телевизиско гостување на дневникот на ТВ Сител, даде недоследна изјава. На прашање на новинарот дали со кадри како поранешниот министер за култура, Хусни Исмаили, кого партијата го предложи за потпретседател на Собранието на РСМ,  а...

Дебата на Антикорупциска: Новиот закон за дивоградбите е спорен од многу аспекти

Многу неодговорени прашања остануваат отворени, поради што Владата треба да го повлече новиот закон за дивоградби, којшто од претседателот Стево Пендаровски не беше потпишан и тој со забелешки го врати во Собранието на РСМ. Експерти, претставници на невладини организации и еколошки здруженија и претставници на надлежни институции излегоа со свои ставови на денешната јавна дебата „Уредување на правниот статус...

Антикорупциска отвори постапка за ЈП „Градски паркинг – Тетово“ по неповолниот ревизорски извештај

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) денеска отвори постапка за Јавното претпријатие „Градски паркинг - Тетово“, откако го разгледа извештајот за извршена ревизија на финансиски извештаи и ревизија на усогласеност на Државниот завод за ревизија за работата на ова претпријатие за 2018-та година, во кој се најдоа серија на законски прекршувања, пренесува „Порталб.мк“. - Денеска решивме да отвориме постапка, во...

Антикорупциска предупреди што не смее власта да прави во текот на изборната кампања

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ги извести министерствата, единиците на локалната самоуправа, фондовите, агенциите, дирекциите, јавните претпријатија, регулаторни тела, трговски друштва и други институции основани од државата, како и јавноста, дека во периодот од распишувањето на предвремените избори до нивното одржување нема законски можности да дава мислења по барања за постапување на институциите. Истовремено Антикорупциска ги предупреди...

Антикорупциска: Со субвенциите за велосипеди и клима уреди не е прекршен Изборниот законик

Фото: Борче Поповски
Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) на денешната седница одби 8 од 9 приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, за прекршување на Изборниот законик и Законот за спречување на корупција. За приговорот во однос на злоупотреба на имот во сопственост на Општина Шуто Оризари за одржување прес-конференција од страна на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, ДКСК побара дополнителни информации од локалната самоуправа за...

Османи: Антикорупциска и законот за СЈО се клучни за позитивен извештај од ЕК

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата како дел од институционалните посети поврзани со имплементацијата на реформите од Планот 18. Според Османи, ДКСК не е само важен елемент во превенцијата на криминалот и корупцијата, туку и еден од условите по кои Европската комисија, а со тоа и земјите...

„Транспаренси“ го честиташе транспарентниот избор на новите антикорупционери

Транспаренси Интернешенел Македонија (ТИМ) му честита на Собранието „за ефикасното спроведување на постапката за избор на претседател и членови на Државната комисија за спречување на корупцијата“ и на претседателката Билјана Ивановска и на другите членови им посака  успешна работа во справувањето со корупцијата „како еден од најголемите проблеми кој го нагризува македонско општество“. - Ја добивте довербата во една транспарентна...

Изборот на новите антикорупционери денеска на комисија, па на собраниска пленарка

Во собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ќе се утврди предлог-листата за именување на претседател и членови на Државната  комисија за спречување на корупцијата, односно за новите антикорупционери. Потоа таа листа ќе оди на гласање во Собранието. Во Законодавно-правната комисија ќе се дискутира и за предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за класифицирани информации, по...

Антикорупциска: Комисија која од борец стана творец на корупција (визуелизација)

Државната комисија за спречување на корупцијата беше формирана во 2002 година како клучно тело во спречување и справување со коруптивното однесување на носителите на функции и злоупотреби на јавните пари. Првиот состав на новото тело го оправда ентузијазмот и надежите – покрена неколку капитални случаи и единствениот антикорупциски предмет со судска разрешница - „Бачило“. Но, веќе по парламентарните избори во 2006...

Антикорупциска не работи 7,5 месеци, Собранието расправаше за нов закон

Антикорупциската комисија, клучното државно тело за спречување корупција и судир на интереси, веќе седум и пол месеци не функционира откако во март последниот претседател Игор Тантуровски поднесе оставка, а од 2 април членовите беа „испратени“ на одмор на неопределено време. Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска одржа јавна расправа за предлог-законот за спречување на корупција и...

Претседателот на Антикорупциска комисија, Тантуровски поднесе оставка

Претседателот на антикорупциската комисија, Игор Тантуровски, официјално поднесе оставка од својата функција, дознава „ТВ21“. Во документот Тантуровски вели дека оставката ја поднесува од здравствени и семејни причини. Тантуровски е втор антикорупционер кој се одлучи на ваков чекор, по вчерашната оставка на членот и поранешен претседател на ДКСК, Горан Миленков. Извори од антикорупциска за „ТВ21“ велат дека оставки најавиле и членовите Жаклина Дамчевска...

Горан Миленков од Антикорупциска комисија поднесе оставка

Членот на Државната комисија за спречување на корупцијата и поранешен претседател, Горан Миленков си поднесе оставка, објави „Телевизија 24“. Миленков ја потврдил информацијата за телевизијата, но не сакал дополнително да коментира ништо. Засега не се познати причините за неговата оставка и дали ќе следуваат нови. Оставката следува по скандалот за ненаменски трошења на дел од членовите на ДКСК.

Тантуровски: Нема да поднесам оставка затоа што не чувствувам одговорност

Јас не чувствувам одговорност, не бев посочен како одговорен ниту во извештајот и од тие причини немам намера да поднесам оставка, изјави за „А1 он“, претседателот на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), Игор Тантуровски, по обелоденувањето на скандалот за трошењето во Комисијата. - Извештајот беше направен за интерна употреба, но целта на неговото објавување во јавноста беше единствено...

ОЈО ќе го истражува трошењето пари во Антикорупциска

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека, по допрен глас, оформило предмет за трошењето на буџетски средства од страна на членовите на Државната комисија за спречување на корупција. „По објавите во медиумите, обвинителството презема дејствија за утврдување на фактите во предметот, за прибирање на податоци и на потребната документација од Управата за јавни приходи и други релевантни институции“, велат од ОЈО.

ВМРО-ДПМНЕ побара мислење од Антикорупциска за расправата за Зврлевски

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија денеска до Државната комисија за спречување корупција поднесоа барање за мислење во однос на собраниската расправа за разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зрлевски. „Собраниската седница на која се расправа за разрешувањето на јавниот обвинител, почната на 5 јули, сè уште е во тек, а тоа е во спротивност со член...

Тантуровски уште една година ќе биде прв антикорупционер

Членовите на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната седница едногласно му дале уште еден едногодишен мандат на актуелниот претседател на Комисијата, Игор Тантуровски. „На денешната 182. седница на Државната комисија за спречување на корупцијата, во согласност со Законот за спречување на корупцијата и со деловникот за работа на комисијата, поради истекот на мандатот на претседателот, се спроведе...

Антикорупциска ги одби сите приговори на СДСМ за предизборни вработувања

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) денеска на јавна седница ги одби како неосновани сите приговори на СДСМ што се однесуваа на незаконски вработувања во неколку државни институции во предизборниот период. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку својот претставник Стевица Јосифовски до ДКСК поднесе четири приговори за вработувања во Министерството за правда, односно за избор на шест нотари, во „Македонска пошта“, Театарот за...

Антикорупциска отвори четири случаи за вработувања пред изборите

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) денеска на јавна седница отвори постапки за четири случаи на противзаконски вработувања во јавни институции и претпријатија во предизборниот период. Претставките до антикорупциска ги поднесе Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, а од вкупно пет, ДКСК не ја прифати претставката што се однесуваше за вработувањето на информатички администратор во самата комисија. Антикорупциска отвори постапки во врска со...

Само 6,5 отсто од барањата за изводи во 2022 година граѓаните ги пополниле во електронска форма [инфографик]

Само 6,5 отсто од барањата поднесени од граѓаните за издавање на извод од матична книга на родени, умрени или венчани се во електронска форма, додека останатите се поднесени лично,...