fbpx
Таг: државна администрација

таг: државна администрација

Два часа протестираа дел од вработените во државната администрација, бараат усогласување на платите

Во периодот од 10 до 12 часот денеска, околу 13.000 вработени во државната администрација во земјава не работеа, туку протестираа пред институциите. Тие бараат ниту една плата да не биде под минималната плата од 18.000 денари, а бараат да се усогласат останатите плати. Протестирачите велат дека минималната и просечната плата во земјава растеле, но тие во изминатите десет години, не...

Анализа: Просечната возраст на вработените во администрацијата е 46 години – дали новите решенија за пензионирање ќе ја „подмладат“?

Задолжителното пензионирање на 64-годишна возраст за мажи и на 62-годишна возраст за жени треба да биде решение што ќе ја регенерира администрацијата, но тоа треба да се спроведе внимателно, бидејќи значи регрутирање на нови пензионери – коментираат економистите за „Порталб.мк“. Според последните достапни податоци, просечната возраст на администрацијата изнесува 46 години, а има и институции каде таа е над...

Пандемијата со Ковид-19 покажа дека најсигурна егзистенција има во државната администрација

Фото: Борче Поповски/Kolektif.mk
Пандемијата на Ковид-19 и мерките кои се преземаат за справување со оваа состојба, уште еднаш покажа дека најсигурно работно место, а со тоа и најсигурна егзистенција нуди вработувањето во државната администрација и вработувањето во јавниот сектор, изјави Слаѓана Тасева, претседател на „Транспаренси Интернешнл – Македонија“ (ТИ-М) во врска со извештајот „Проценка на ранливост од корупција во политиките и постапките...

Државната администрација на 14 декември ќе се приклучи на акцијата за чистење ѓубре

Над 40.000 вработени во македонската државна администрација на 14 декември ќе се приклучат на масовната акција за чистење ѓубре во главниот град и ширум државата. Административците ќе ги чистат јавните површини во периодот од 9 до 12 часот. Здравствените работници, наставниците и негувателите во градинките ќе го чистат кругот на јавните установи каде што се вработени, информираше министерот за...

Владата одлучи: Утре неработен ден на територијата на Град Скопје поради посетата на папата

Согласно последните организациски проценки поврзани со протоколот за посетата на папата Франциск, и согласно потребите и барањата на институциите и граѓаните, Владата донесе одлука утрешниот ден, 7 мај (вторник), да биде неработен ден за сите вработени во јавната и државната администрација на територијата на Град Скопје, информираат од таму. „Со оваа одлука се опфатени основните и средните училишта, а градинките...

Новогодишна поплава од огласи за вработување во државните институции

Од почетокот на декември, годинава речиси и да нема ден во кој не е објавен оглас за вработување во државните институции и јавните претпријатија. Се вработуваат државни службеници преку огласи што ги објавува Агенцијата за администрација, но и различни профили работници и раководители во огласи кои ги објавуваат самите претпријатија и институции. Меѓу другите, Агенцијата за администрација објави оглас за...

Бројката на административци ќе биде објавена в петок

Пребројувањето и анализата на состојбите во администрацијата е завршена и в петок ќе бидат презентирани бројките и состојбата, најави министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешниот брифинг. Извештајот за состојбата во администрацијата се најавува уште од стапувањето на функција на новата Влада.

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...