fbpx
Таг: државјанство

таг: државјанство

Швајцарците на референдум гласаат за олеснување на процедурите за државјанство

Гласачите во Швајцарија денеска излегуваат на референдум на кој треба да одлучат дали земјата треба да ги олесни строгите правила за добивање на државјанство за третата генерација имигранти. Швајцарските закони, како што принесува „Би-би-си“, не гаранираат доколку некој е роден во земјата дека по автоматизам ќе добие швајцарско државјанство, а имигрантите мора да чекаат 12 години за да аплицираат за...

Ердоган најави дека сириските бегалци ќе можат да добијат турско државјанство

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека владата работи на проекти со кои на сириските бегалци ќе им биде овозможено да стекнат турско државјанство ако тоа го сакаат, пренесуваат турските медиуми. - Сакаме да им помогнеме на сириските пријатели и да им понудиме можност да станат државјани на Турција – изјави Ердоган во говорот во јужната провинција Килис, која се наоѓа...

Издадени потврди на 293 мигранти

Министерството за внатрешни работи во изминатите 24 часа издало потврди за искажана намера за поднесување барање за признавање право на азил на 293 мигранти. Според државјанството, потврди се издадени на 241 државјанин на Сирија и на 52 државјани на Ирак, додека нема издадено потврди на државјани на Авганистан. Од први јануари до вчера издадени се вкупно 89.116 потврди на мигранти.  

Францускиот парламент го поддржа одземањето на државјанството на терористите

Францускиот парламент доцна синоќа ја усвои уставната измена што овозможува да им се одземе француското државјанство на лица што се осудени за тероризам. Уставните измени се предложени по терористичките напади во Париз, извршени на 13 ноември. Во нападите загинаа 130 лица, а повредени беа повеќе од 350. Одземањето на француското државјанство би се однесувало на осудени лица кои имаат двојно државјанство, но и...

Валс: На обвинетите за тероризам ќе им се одзема француското државјанство

Францускиот премиер, Мануел Валс, денеска најави дека во Уставот на Франција ќе се направат измени со кои ќе се овозможи на лицата обвинети за тероризам, кои имаат двојно државјанство, да им се одземат француските документи. Таа одлука ќе биде една од мерките воведени во рамките на вонредната состојба во Франција, која е на сила од терористичките напади во Париз на 13 ноември. Валс,...

Одземено државјанството на поранешниот грузиски претседател

Грузискиот претседател Георги Маргелашили потпиша декрет за одземање на државјанството на својот претходник, Михаил Сакашвили. Декретот е потпишан во согласност со законот за државјанство на Грузија, бидејќи Сакашвили примил државјанство од друга држава, односно од Украина. Сакашвили беше претседател на Грузија во два мандати, од јануари 2004 година до ноември 2013 година. Од мај годинава е гувернер на Одеса. Партија на Сакашвили,...

Човекот што ги спаси париските заложници ќе добие француско државјанство

Францускиот министер за внатрешни работи, Бернар Казнев, штотуку најави дека Ласана Батили, еден од вработените во еврејскиот супермаркет „Хиперкашер“, кој беше мета на терористички напад два дена по „Шарли ебдо“, ќе добие француско државјанство по итна постапка. Француската држава го наградува Ласана Батили за неговата храброст на денот на заложничката драма. Батили, кој е муслиман и имигрант од Мали, на...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...