fbpx
Таг: држави

таг: држави

„Фридом Хаус“: С. Македонија бележи демократски напредок како единствена на Балканот меѓу земјите во транзиција

Северна Македонија како држава во транзиција бележи демократски напредок изиминатава година, со подобрување од 0.07 поени, односно го зголемила индексот на демократија од 3,75 на 3,82, за разлика од повеќето други земји во регионот, стои во извештајот на „Фридом Хаус“ насловен „Земји во транзиција 2021 година“. Ова е втор најдобар резултат од вкупно 29 земји кои се анализираат во...

Софија: Од Западен Балкан до ЕУ ќе се трча индивидуално, нема да се чекаат другите

Напредокот на секоја од земја од Западен Балкан ќе се оценува според индивидуалните постигнувања и од ниту една држава, која е подготвена за членство во Европската Унија, нема да се бара да чека друга за влез во Унија, се наведува во соопштението на бугарското Министерство за надворешни работи, во кое ја поздравува Стратегијата за Западен Балкан на Европската комисија. „Стратегијата...

„Фајненшл тајмс“: ЕУ ќе прими шест држави од Балканот, меѓу нив и Македонија

Планот на ЕУ е во своето членство да прими шест држави: Албанија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија, но и Косово, пишува „Фајненшл тајмс“. Според весникот, главната причина за таквиот потег на Брисел е што Балканот служи како главен „терен“ преку кој илјадници емигранти стигнуваат до тлото на Европската Унија. Меѓутоа, „Фајненшл тајмс“ тврди и дека стратезите на...

Стопанска комора на конференција во Тирана за иднината на Балканот во глобалната економија

Претставници на Стопанската комора на Македонија ќе учествуваат на конференцијата „Иднината на Балканот - кон глобална вклученост“, која ќе се одржи денеска во Тирана. На конференцијата, како што информираат од Комора, ќе се разговара за перспективите на институциите за глобална вклученост на земјите од Западен Балкан, за состојбите на пазарот на капитал во овие земји, но и за можностите за...

Советот за безбедност на ОН има шест нови земји-членки

Советот за безбедност на Обединетите Нации има шест нови членки Екваторска Гвинеја, Брегот на Слоновата Коска, Холандија, Кувајт, Перу и Полска. Знамињата на овие земји, денеска беа поставени пред седиштето на ОН во Њујорк. Египет, Јапонија, Сенегал, Украина и Уругвај го завршија својот мандат минатата година. Советот за безбедност на ОН има 15 членки помеѓу кои и постојаните Кина, Франција, Русија,...

Казахстан предлага „исламски Г-20“

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев денеска излезе со иницијатива петнаесетте најразвени држави од Организацијата за исламска соработка да создадат форум за развој на науката и економијата налик на Г-20. Назарбаев предлогот го даде на самитот за наука и технологија на ОИС во Атана, јави ТАСС. – Сметам дека треба да создадеме форум, како Г-20, неофицијална група за развој на науката и на...

СДСМ: Пресудите против Ристески и Панов се доказ за коруптивното владеење на ВМРО-ДПМНЕ

Судските пресуди против градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ, Марјан Ристески и Александар Панов се првите институционално потврдени докази за децениското криминално, коруптивно и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ на секое ниво на власт, се вели во утринското соопштение на СДСМ. Во него се додава дека „ВМРО-ДПМНЕ веќе има двајца градоначалници кои се осудени за несовесно и неодговорно владеење“. „Владимир Талевски е првоосомничен во случај...

Светска банка ќе издвои 57 милијарди долари за Африка

Светска банка соопшти дека ќе издвои околу 57 милијарди долари за инвестиции во следните три години во државите во Африка. Најголем дел од тие средства, 45 милијарди долари, ќе ги издвои Агенцијата за меѓународен развој во рамките на Светска банка, која ќе дава бескаматни кредити на најсиромашните земји. Претседателот на Светска банка, Џим Јонг Ким, оваа недела ќе ги посети Руанда...

Велика Британија ќе воведе такса за работниците од ЕУ

Британската влада сака да воведе такса од 1.000 фунти за секој британски работодавец што ќе вработи работник кој потекнува од некоја од земјите членки на Европска Унија. Британскиот министер за миграција, Роберт Гудвил, пред Горниот дом на британскиот парламент истакнал дека е можно воведување на такса за работниците од ЕУ. Гудвил истакнал дека ќе има програми кои ќе дозволуваат работниците во земјоделството да...

Американците утре ќе гласаат за нов претседател

Утре 225 милиони Американци ќе гласаат за нов претседател, а ќе победи кандидатот кој ќе освои 270 електорски гласа, апсолутно мнозинство од 538. Во трка се демократската кандидатка Хилари Клинтон и републиканецот Доналд Трамп. Изборите се одржуваат во вторникот по првиот понеделник во ноември, на секои четири години, а гласањето е во еден круг во секоја од 50 американски сојузни држави. Победата...

Мароко по 40 години повторно сака членство во Африканската унија

Мароко поднесе официјално барање за приклучување кон Африканската унија (АУ) по 40 години, соопшија денеска од таа организација. Мароко е единствената африканска земја која не е членка на таа организација, која ја сочинуваат 54 држави. Властите во Рабат ја напуштија организацијата во 1975 година поради спорот околу Западна Сахара, која АУ ја смета за независна држава, а Мароко за своја јужна провинција. Членките...

Самит посветен на бегалската криза ќе се организира во ОН, в понеделник

Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) ќе организира самит посветен на бегалската криза во седиштето на ОН во Њујорк на 19 септември, в понеделник. На самитот ќе се разговара за стратегијата за дејствување на државите на интернационално ниво, во врска со овој глобален проблем. На овој настан ќе присуствуваат и претставници од Меѓународната организација СОС Детско село, за да се презентираат...

Во Германија се доселиле рекорден број државјани од земјите членки на ЕУ

Имиграцијата на државјани од земјите членки на Европска Унија во Германија достигна рекордно ниво. Лани, во Германија се доселиле 685.485 државјани на Романија, Полска и на Бугарија, пишува весникот „Велт“, повикувајќи се на официјални статистички податоци. Во Германија во најголем број се доселиле Романци (174.779), Полјаци (147.910), Бугари (71.709) и Хрвати (50.646). Како најголема економска сила во Европа, Германија има многу...

СДСМ: Колку вработувања се спречија со петте милијарди евра што ги изнесе „фамилијата“?

„Кумот Ставрески нека каже како заедно со кумашинот Груевски успеаја да изнесат криминално повеќе од 5 милијарди  евра пари на граѓаните надвор од државата и колку уништени вработувања се тоа за луксузите на фамилијата? Како е можно со пад на преработувачката индустрија од 2 отсто на годишно ниво, со пад на земјоделството од 0,7 отсто, со бруто-инвестиции еднакви речиси на нула, да креира...

„Твитер“ предупредува за хакерски напади спонзорирани од држави

„Твитер“ првпат во својата историја објави предупредување до корисниците дека хакери, спонзорирани од држави, се обидуваат да украдат доверливи податоци од нивните компјутери. Во соопштението се наведува дека нема индиции оти хакерите успеале да преземат чувствителни информации од „мала група компјутери“ кои биле мета, а компанијата исто така не понуди детали за нападот или потенцијалните осомничени во истрагата која ја спроведуваат. „Твитер“...

Педесет држави со резолуција ги осудија нападите врз новинари

Заеднички подготвена резолуција во Обединетите нации, во која се осудуваат нападите врз новинари, како и неуспехот да се казнат одговорните за убиства, тортура, киднапирање и за произволно апсење на медиумски работници, поднесоа речиси 50 држави. Во нацрт-резулуцијата се повикуваат сите 193 држави-членки да направат сè за да се спречи насилството, заканите и нападите против медиумите. Во текстот се повикува на брза...

Русија прати помош за борба со еболата во пет африкански држави

Помош за борба против епидемијата на ебола, испорача Русија во пет африкански држави. Пакетите ги исфрли транспортен авион на руската компанија „Волга-Дњепар“. Се работи за пет контејнери, секој со 18 тони заштитни и други средства, изјави по телефон член на екипажот на авионот од Абиџан, јави ТАСС. Руската помош е испорачана во ДР Конго, Гана, Мали, Гвинеја-Бисао и во Брегот на...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...