fbpx
Таг: државенипсит

таг: државенипсит

ДОМ: Да се одложи носењето на законот за државен испит

ДОМ не се сложува со брзината на носењето на законот за високо образование и затоа од партијата бараат одложување на неговото носење. - ДОМ предлага одложување на носењето на законот за високо образование за да се обезбеди широка јавна дебата и да се земат превид аргументите на студентите и на професорите - велат од ДОМ. Од партијата апелираат до МОН да...

Владата, сепак, го усвои државниот испит

На денешната отворена седница на Владата на Република Македонија, беа прифатени реформите на законот за високо образование, кои предвидуваат воведување државен испит за студентите. Со ова се затвори јавната расправа за овој закон, кој ќе биде испратен на гласање во Собранието на Република Македонија. Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, рече дека во изминатиот период имале конструктивни дебати со сите...

Jавна дебата за предлогот за државен испит на ДУТ

Правниот факултет на Државниот универзитет во Тетово денеска организира јавна дебата за предлогот за државен испит во високото образование, на која ќе се разговара и за последните предложени законски измени во високото образование. Министерството за образование и наука соопшти дека очекува квалитетни и конструктувни расправи за предлогот, кој е дефиниран по примерот на голем број земји во Европа.

Адеми: Сè уште нема конкретен предлог за државен испит

Министерот за образование Абдилаќим Адеми, по денешната посета на тетовското основно училиште „Миѓени“, уште еднаш го повтори истиот став дека сè уште нема конкретен предлог за државниот испит, пренесе „Радио Слободна Европа“. - И претходно кажавме, кога ќе излеземе со конкретен предлог, ќе ги повикаме сите да се вклучат во дебата и во тој период да дадат нивни размислувања, сè со...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...