fbpx
Таг: дрвја

таг: дрвја

Општина Центар ќе отстрани 4 дрвја за изградба на градинка во населба Пролет, но ќе насади 20 јавори

Општина Центар најави дека поради изградбата на детска градинка во населба Пролет, ќе наложи да се отстранат 4 дрвја за да се ослободи простор за градинката. Од општината посочуваат дека подоцна во дворот на градинката ќе пресадат 4 јасени, а на местото на отстранетите дрвја ќе засадат 20 јавори. Како што посочуваат од Општина Центар, првата детска градинка во населба...

Со граѓанска наука до заштита на природата: се мапираат растителните видови кај Вевчански извори

Еко-свест и Натура МК започнуваат со примена на граѓанска наука за да помогнат во идентификација и мапирање на растителни видови во Споменикот на природа „Вевчански извори“ и со тоа да овозможат подобар мониторинг и заштита на шумите во ова заштитено подрачје. Еко-свест и Натура МК спроведуваат обука за правилно индентификување и мапирање на видови дрвја - буката, костенот и дабот...

Град Скопје во акција за сечење и кастрење дрвја во Кисела Вода, жителите негодуваат [фото]

Утрово жителите на населбата Кисела Вода се разбудија од звукот на моторните пили. Качени на дигалката од камиончето, работници на ЈП „Паркови и зеленило“ беа ангажирани од Град Скопје да ги сечат и кастрат дрвјата во парковите околу станбените згради на улица Христо Татарчев. Иако имаат решение да ги сечат и кастрат дрвјата коишто се обележани со симболи „С“ и...

Минатиот месец биле исечени рекорден број дрвја во Амазонија

Бројот на исечени дрвја во Амазонската дождовна шума во Бразил во јануари го надминал уништувањето на шумите во споредба со истиот месец минатата година. Обесшумената површина била пет пати поголема од онаа во 2021 година, што претставува најголема уништена површина во јануари од почетокот на евиденцијата во 2015 година, пишува „Би-би-си“. Во јануари биле обесшумени вкупно 430 квадратни километри, површина...

Општина Охрид ќе сече цел дрворед во центарот за да проширува улица, граѓаните на протест

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ денеска протестираше пред општинската зграда во Охрид поради сечењето на еден од главните дрвореди во центарот на градот за да се гради новиот булевар „Македонски просветители“. Ќе се сечат вкупно 62 дрвја. „Ние сме никој и ништо, но ние сме сите, сите вие, сите ние. Доста се сечеа дрвјата во нашиот град, тие припаѓаат на нашите...

Обединет Балкан за чист воздух: Утре и задутре ќе бидат засадени 400 дрвја во регионот и во Скопје

На 19 и 20 ноември во повеќе градови во регионот, вклучително и во Скопје, ќе бидат засадени вкупно 400 дрвја. Како и минатата година, се организира регионалната акција „Дрво на пријателството“ што ја спроведува Европскиот фонд за Балкан (ЕФБ), во соработка со Мој Воздух/AirCare, во Македонија и други локални партнери во сите земји од регионот на Западен Балкан. Во Скопје,...

Амбициозни цели се зацртуваат на КОП26 во Глазгов, но остварувањето останува под прашалник

Глобалната Конференција за климатските промени на ОН (КОП 26) што се одржува во Глазгов, Обединетото Кралство, досега донесе заветувања на огромен број промени за ублажување или неутрализирање на климатските промени. Сепак, заветувањата на глобалниот настан на Обединетите Нации нема да бидат задолжителни, а различните групации на „зелените“ организации и групи велат дека и предлозите не се доволни за да...

Ќе требаат и до 50 години за да се обноват шумите што изгореа

Од две до пет децении се потребни за да се обноват уништените шуми и екосистеми кои настрадаа во пожарите. Штетата од беснеењето на пламените јазици на повеќе локации низ земјата од многу аспекти е немерлива. Значењето на шумите, во услови кога се справуваме со климатските промени и сите последици од нив за човекот, живиот свет и животната средина, е...

Општина Центар за сечата на „Орце Николов“: Отстранетите дрвја ќе бидат заменети со нови

Општина Центар во врска со протестот на „Зелен хуман град“ за заштита на преостанатите 10 дрвја на улицата „Орце Николов“ порача дека „останува посветена на остварување на заложбите за создавање на чиста, уредна и еколошка општина, општина која треба да претставува пример за другите општини во државата“. Порачаа дека го разбираат револтот на граѓаните, но и дека исечените дрвја ќе...

Се протестираше за преостанатите 10 дрвја на улицата Орце Николов (Галерија)

На улицата Орце Николов во Скопје денеска со почеток во 12 часот се протестираше за спас на преостанатите 10 дрвја на улицата, кои останаа неисечени досега. Другите дрвја настрадаа при реконструкцијата на оваа улица. Организаторите, иницијативата „Зелен хуман град“ побара да престане уништувањето на градското зеленило. „Ќе запре ли некогаш, под власта на која било партија, уништувањето на белите дробови на...

Отворен Зелениот покрив на ГТЦ, мини-парк на 1.800 квадрати

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, Нарине Сахакјан, постојан претставник на Програмата за развој на Обединетите нации, и директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски денеска официјално го пуштија во употреба зелениот покрив на Градскиот трговски центар, каде граѓаните во текот на работното време на објектот ќе може да се релаксираат и да се забавуваат. На вкупно 1.800 квадратни метри на просторот...

Дрворедот на улицата „Максим Горки“ обновен со 18 јапонски цреши

По петочното сечење на исушените дрвја, Градот Скопје денеска засади нов дрворед од 18 висококвалитетни повеќегодишни садници од видот јапонска цреша на улицата „Максим Горки“. Дрвјата се донација од вработените во локалната канцеларија на Европската банка за обнова и развој во земјава, информираат градските власти. - Во името на Град Скопје сакам да упатам благодарност до вработените во локалната канцеларија...

Од половична информација до медиумска возбуда за јапонските цреши 

Една  половична информација за отстранувањето на јапонските цреши на улицата „Максим Горки“ во центарот на Скопје ги возбуди социјалните мрежи каде корисниците побрзаа да напишат дека дрвјата се сечат без никаква причина и без најава. Атмосферата дополнително се вжешти откако ваквиот наратив експресно го прифатија и повеќе портали (Дојде крајот на Јапонските цреши на Максим Горки; Општина Центар ги исече јапонските цреши во...

Град Скопје: Исечени 14 суви јапонски цреши, ќе се засадат 18 нови на „Максим Горки“

По барање на општина Центар, екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска извршиле сечење на 14 целосно суви јапонски цреши на едната страна на улицата „Максим Горки“ во центарот на Скопје, информираат градските власти. Градот Скопје во понеделник на нивно место ќе засади 18 нови јапонски цреши и ќе го обнови дрворедот на ова улица во централното градско подрачје. „Сакаме да...

Дрвјата во Расадник родија згради (герила-акција)

Во интересна герила акција група граѓански активисти денеска искажаа протест против градењето без контрола во општина Кисела Вода, односно најавата за изградба на згради на просторот на Расадникот. „Дрвјата во Расадник родија згради. Македонија е земја на чудата, чуда се случуваат секој ден насекаде околу нас, а нам ни останува само да се чудиме. Најчудно од сè е како во...

Сотировски: Не ни кажаа дека Градот нема ингеренции да ги ослободи сите заробени дрвја кога го потпишавме меморандумот

Во јануари годинава скопскиот градоначалник Петре Шилегов и деканот на Шумарски факултет при ПМФ во Скопје, Кирил Сотировски потпишаа меморандум со кој Градот се обврзува да ослободи над 800 дрвја, заробени во бетон и асфалт низ скопските улици, а Факултетот да ја даде потребната стручна помош. Јавноста тогаш дозна дека во Скопје има стотици дрвја, скапоцени „фабрики за кислород“...

Граѓанска герила акција: Скопските дрвја во синџири

Граѓаните денеска со акција во Градскиот парк во Скопје, симболично доцртувајќи ги забетонираните корења на дрвјата, ставајќи синџири и оставајќи пораки за слобода на зеленилото, ги повикаа надлежните градски и општински власти да го отстранат бетонот со кој се задушени корењата на повеќе од 1.000 дрвја на територијата на Скопје, но и низ останатите градови во државата. „Како градоначалник кој...

„Вграденото“ дрво во кафулето се исуши – не се знае кој е надлежен, Градот или Центар

Се исуши уште едно од забетонираните дрвја во градот, на улица Македонија, буквално вградено во затворената тераса на кафуле и едно од 800 евидентирани од експертите од Шумарскиот Факултет во Скопје, покажа проверката што ја направи прави тимот од оваа институција. Ова е второ дрво за кое е потврдено дека се исушило  поради тоа што му биле забетонирани корењата и стеблото...

Кој да ги спаси скопските „зелени фабрики за кислород“ заробени во бетон?

Од 1.000 досега евидентирани заробени дрвја во Скопје од страна на скопскиот  Шумарски факултет, само мал дел се веќе ослободени или ќе бидат ослободени во наредниот период, пред да се исушат. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов се изјасни дека Градот е надлежен за спас на само 187 дрвја кои биле на булеварите и на градските сообраќајници, додека за останатите се надлежни...

Шилегов бил надлежен за 187 од 1.000 дрвjа во Скопје и е изненаден од каде баш сега интерес за „заробените“

Само 187 од 1.000 дрвjа на територијата на Скопје, чии што стебла се забетонирани, асфалтирани или на друг начин оштетени и поради тоа им се заканува сушење, се во надлежност на Градот и на нивно „ослободување“ градските власти ќе работат до крајот на оваа година. Ова го соопшти на денешната прес-конференција по повод акцијата „Дрво за секое дете“, скопскиот градоначалник...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...