fbpx
Таг: дрога

таг: дрога

Албански државјанин снабдувал наркозависници во Кичево

Полициската станица од Кичево, поднела кривична пријава против на Д.Б. (22) од Елбасан, Република Албанија, кој е осомничен за неовластено производство и пуштање во промет на опојни дроги, психотропни сустанци и прекурсори. Според полициските информации, на 19 овој месец, при претрес во куќа на улицата 11 Септември во Кичево, каде пријавениот привремено престојувал, пронајдени биле 40,7 грама марихуана, што албанскиот...

Царинските кучиња откриле шест килограми марихуана на Табановце

Мобилните тимови на царинската управа, вчера на граничниот премин Табановце, спречиле шверц на шест килограми марихуана, сокриена во автомобил со германски регистарски ознаки, кој бил пријавен за влез во државата. Во возилото, марка „опел астра“, патувале двајца германски државјани, В.Б. (42) и А.Ф. (28), кои веднаш биле приведени. Дрогата, која била сокриена во фабрички шуплини на возилото, ја откриле царинските кучиња. -...

Кривична пријава за познат скопски дилер на дрога

Единицата за недозволена трговија на скопската полиција, поднела кривична пријава против дилер на дрога, кој минатата недела бил фатен со пакувања хероин, информираат од МВР. Според пријавата, тој е осомничен за неовластено производство и за пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори. Судија на претходна постапка на осомничениот му одредил 30-дневен притвор. Од полицијата информираат дека скопјанецот, на...

Адријано поврзан со наркокартел

Поранешниот бразилски фудбалски интернационалец и напаѓач на Интер, Адријано е обвинет за врски со наркокартел во Рио де Женеиро, јавува „Би-Би-Си“. Обвинителството тврди дека Адријано на наркодилерите им го дал својот мотоцикл за да го користат при криминални активности. Бразилскиот фудбалер имаше успешна кариера во Италија, освојувајќи титула со Интер, но поради недисциплина и повреди, ја прекина кариерата. Првите обвиненија за неговата...

Криел дрога под хауба

Дополнително кај пријавениот во чорапот од левата нога пронајдено е уште едно кесе со помала количина марихуана
Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 25-годишниот И.Н. од Скопје, кого го товари за неовластено производство и продажба на опојни дроги, психотропни сустанци и прекурсори и за овозможување употреба на опојни дроги. Пријавениот, на 6 јули годинава, отворајќи ја пред полициските инспектори хаубата од неговото патничко моторно возило „БМВ“, исфрлил најлон кеса со опојна дрога марихуана, што претходно ја...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...