fbpx
Таг: Драги Рашковски

таг: Драги Рашковски

Куќен притвор за Рашковски за „Софтвери“

Драги Рашковски, поранешниот генерален секретар на Владата ќе биде во куќен притвор до правосилноста на пресудата, одлучи попладнево судијката Фанка Јанчулева Михаиловска за случајот „Софтвери“. Притворот му е одреден поради опасност од бегство и тој доби и забрана да комуницира со останатите обвинети. За останатите обвинети не беше одредена мерка притвор. Обвинителката Ивана Трајчева рече дека смета оти останатите обвинети...

Осум години затвор за Рашковски за случајот „Софтвери“

Казна од осум години затвор пресуди судијката Фанка Јанчулева Михаиловска за поранешниот генерален секретар на владата, Драги Рашковски за случајот во јавноста познат како „Софтвери“. За делото злоупотреба на службената положба Рашковски е осуден на седум години затвор, додека за делото перење пари, доби една и пол година затвор. Судијката му засмета единствена казна од осум години, во кое...

Рашковски поднесе кривична пријава против обвинителката која го води неговиот случај

Dragi Rashkovski
Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски утрово соопшти дека поднел кривична пријава против обвинителката која го води случајот против него наречен „Софтвери“, во кој тој е обвинет за корупција. Како што соопшти Рашковски, тој ќе поднел повеќе кривични пријави, а веќе поднел и претставка до Советот на јавни обвинители, Републичкиот јавен обвинител и до Шефот на Основното јавно обвинителство...

Контраспин: Дали Ковачевски го ослободи и Трајко Вељаноски?

Aко се појде од тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ дека под власт на СДСМ правдата е мислена именка, бидејќи апелацискиот суд донел решение за укинување на мерката притвор за Драги Рашковски и тоа се образложува со тврдење дека „пиунот Ковачевски го ослободил миленикот на Заев“, тогаш се наметнува и прашањето дали Ковачевски го ослободил и Трајко Вељаноски, бидејќи и овој му е миленик...

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ спинува за работата на ДКСК и за индексот на перцепција на корупцијата

Тврдењето дека Антикорупциска комисија работи по инструкции на СДСМ е тенденциозно и неосновно, а тоа се гледа по предметите коишто ги имаат отворено. Само изминатата година ДКСК, меѓу другото, отворила предмет за Драги Рашковски кој беше Генерален секретар на Владата, за поранешниот функционер на СДСМ, Рубинчо Заревски кој добил грант од Фондот за иновации, потоа за лицата кои учествувале...

Скопска Апелација го укина притворот на Драги Рашковски и Трајко Вељаноски

Апелацискиот суд - Скопје вчера донесе одлука да ги укине куќните притвори на Драги Рашковски и на Трајко Вељаноски. Поранешниот генерален секретар на владата, Драги Рашковски и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски ќе имаат обврска да се јавуваат во судот секој прв работен понеделник во месецот, а одземени им се и патните исправи и тие не смеат да ја...

Поднесено обвинението против Рашковски: Парите од тендерите ги префрлал на свои сметки и си отплаќал кредити

Dragi Rashkovski
По неколкумесечна истражна постапка денеска Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска Кривичниот суд во Скопје поднесе обвинение против поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Покрај него, за злоупотреба на службената положба и овластување при спроведување јавни набавки на софтвер обвинение добија и уште шест лица. На Рашковски му се става на товар дека сторил продолжено...

Замрзната сметката и имотот на Рашковски и на неговите деца, со одлука на Кривичниот суд

На барање на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Основниот кривичен суд Скопје, донесе одлука да го замрзне имотот и сметката на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, како и на неговите две малолетни деца. Според Кривичниот суд, одлуката е со цел, „да не дојде до осуетување на намирувањето на оштетното побарување во текот на кривичната постапка“. Во предметот...

Апелација одлучи Драги Рашковски да оди во куќен притвор, без понудената гаранција од половина милион евра

Dragi Rashkovski
Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, од притвор во Шутка оди во куќен притвор, одлучил Апелациониот суд Скопје. Советот не ја прифатил претходно понудената гаранција од 500 илјади евра. Според Апелација, иако жалбата на решението за притвор на Рашковски е со гаранција, Советот оценил да не ја прифати, поради тоа што сѐ уште постои основан страв дека може да...

Обвинителството отвори уште една истрага против Драги Рашковски

Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција, отвори нова истрага за веќе осомничениот поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Станува збор за истрага во која тој, со уште две осомничени лица, се товари дека во периодот од 2017-2019 година при спроведување на постапка за јавна набавка, потпомогнат од останатите двајца осомничени, ја злоупотребил службената положба и овластување. „Во...

Рашковски доби 30-дневен притвор, судот ја прифати жалбата на обвинителството

Dragi Rashkovski
Основниот кривичен суд во Скопје ја прифати жалбата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и му определи 30-дневен притвор на поранешниот генерален секретар на владата Драги Рашковски. Освен на Драги Рашковски, прифатена е и жалбата за сопственикот на „Инвоока гроуп“, Даниел Станчев, така што 30-дневен притвор му е изречен и на него. Се очекува Драги Рашковски да...

Обвинителство почна истрага за софтверот, Драги Рашковски приведен претпладнево

Dragi Rashkovski
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) вчера почнало истрага за случајот за софтверот за сообраќајни прекршоци за МВР, а полицијата по наредба на обвинител ги привела доскорешниот секретар во премиерскиот кабинет и екс генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, и сопственикот и управител на фирмата што ја доби спорната набавка „Инвока гроуп“, Даниел Станчев. Според...

Драги Рашковски поднесе оставка, се надева дека лажните вести ќе престанат

Dragi Rashkovski
Драги Рашковски денеска со писмо објавено на неговата фејсбук страница, даде оставка од функцијата во Владата, секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на програмата. Во писмото со датум од 12 април, адресирано до премиерот Зоран Заев, тој ги наведува причините за неотповикливо повлекување од досегашната функција. „Вистината нека се провери преку институциите. Нема затскривање позади функции. Се...

Мухамед Зекири на местото на Рашковски како генерален секретар на Владата

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири е именуван за нов секретар на Владата на РСМ на денешната 24.седница, информираа вечерва од владината прес-служба. Зекири доаѓа на местото на Драги Рашковски, којшто си поднесе оставка од оваа функција пред речиси два месеци. Иако Мухамед Зекири се споменуваше како можен директор на Фондот за здравствено осигурување, сепак на Зеќири сега му припадна функцијата...

Расте бројот на владини и политички функционери заболени од ковид-19

Ковид-19 забрзано се шири во државните институции во земјава. Во текот на вчерашниот ден, пристигнаа неколку потврдени информации за заболени владини и политички функционери од ковид-19. Владиниот координатор за комуникации, Марјан Забрчанец вчера вечер соопшти дека е тестиран позитивен на корона вирусот. Тој на Фејсбук напиша дека имал лесни симптоми на настинка. „Добро се чувствувам, ги следам целосно советите на...

Обвинителство отвори предмет за Рашковски за тендерот за набавка на радарски систем

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас по објавената аудио-снимка на која се слуша како генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски наводно врши незаконски влијанија и местење на тендер за М-НАВ ( Македонска навигација) со италијанска фирма.   „По реакциите во јавноста во кои обвинителството се повикува да го расветли случајот со спорниот тендер за набавка на радарски систем, Основното...

Заев нема да бара оставка од Рашковски, си ги исполнувал обврските и се извинил

Премиерот Зоран Заев засега нема да бара оставка од генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, за случајот „М-НАВ“. Според него, најпрво треба да се согледаат последиците од целиот случај, па потоа да се донесе одлука. Заев додаде дека Рашковски ги исполнувал сите свои работни обврски, а и јавно се извинил за случајот. - Случајот со „Леонардо“ го затекнавме кога дојдовме...

Рашковски нема да поднесе оставка и ќе тужи повеќе лица за клевета

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски најави дека утре ќе поднесе кривична пријава за неовластено снимање против Климент Чепуњовски, како и тужби за клевета и навреди против Иванка Василевска, Горан Момировски, Миленко Неделковски, Љупчо Златев. Арбитражна постапка ќе биде поднесена и против медиумите „Курир“, „Инфомакс“ и „Лидер“. Рашковски, на прес-конференција ги објасни деталите околу случајот во „М-НАВ“, кој беше обелоденет...

Додека не се комплетира Агенцијата, државни службеници ќе преведуваат на албански

Она што го направив јас е да ги искористам капацитетите на Секретаријатот, кои што не се професионални преведувачи, ама се Албанци и вршат и други работи во Министерството. Ние ќе правиме превод се додека Агенцијата не се опреми со кадар, порача вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на денешната прес-конференција во владата, пренесува „Порталб“. На прес-конференцијата беа и директорот на...

ВМРО-ДПМНЕ 11 пати му се извини на Рашковски за искажани клевети

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски на својот „Фејсбук“ профил објави дека опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ 11 пати му се извинила за 11 обвинувања кои ги искажале за него откако тој поднел тужби за клевета. Во напишаното тој вели дека добил извинувања за обвинувањата за непотизам, кумски врски, присвојување на материјална корист, незаконско работење и се што требало да доведе до...

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...