fbpx
Таг: Драган Данев

таг: Драган Данев

ВМРО-ДПМНЕ отсега со една пратеничка група, ќе ја води Никола Мицевски

На вчерашната седница Извршниот Комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ донел одлука наместо преку 10-те пратенички групи, пратениците да дејствуваат преку една група, чиј координатор ќе биде Никола Мицевски, информираат од партијата. Тоа бил предлог на Драган Данев, кој пред неколку дена се повлече од функцијата координатор. „Смената на координаторот на пратеничката група не е во врска со актуелните случувања во и околу...

ВМРО-ДПМНЕ го поднесе законот за амнестија за учесниците и организаторите на 27 април

ВМРО-ДПМНЕ го поднесе во Собранието предлог законот за амнестија на учесниците и организаторите на нападот во Собранието на 27 април лани. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, на прес-конференција рече дека предложено е Собранието да го донесе законот по скратена постапка. - Со овој закон се предвидува и се уредува начинот на ослободување од кривично гонење, запирање на поведените...

ВМРО-ДПМНЕ побара Мицкоски да се обрати пред пратениците, Џафери не дозволи

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, во процедурална забелешка прочита писмо од пратеничката група до претседателот на Собранието Талат Џафери со барање нивниот лидер Христијан Мицкоски, кој не е пратеник, да има обраќање пред пратениците. - Со оглед на ситуацијата во која се наоѓа Македонија, ние како пратеници и граѓаните, јас мислам и апелирам бидете на ниво на...

На седницата за уставни измени пак кавги за референдумот и за Договорот од Преспа

Собраниската седница за уставни измени минува во меѓусебни препукувања помеѓу власта и опозицијата за Договорот од Преспа. Од владејачкото мнозинство велат дека имплементирањето на Договорот e за Македонија да излезе од изолација и да има подобра иднина. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека Владата нема мандат да го менува Уставот и дека Договорот со Грција не е добро решение. Пратеникот од...

Данев: Власта без консултација со опозицијата подметнува измена на Изборниот законик

На почетокот на 53. седница на Собранието е објавена едночасовна пауза на барање од координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев кој реагираше на дополнувањето на дневниот ред со измени на Изборниот законик. Данев рече дека веднаш откако еврокомесарот Јоханес Хан излегол од собраниската седница „била подметната измена на Изборниот законик“, што никогаш претходно во државава не се правело...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара мислење за Спогодбата со Грција од Венециската комисија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека ќе побара толкување за Спогодбата со Грција од Венециската комисија. На прес-конференција во Собранието пратеникот Драган Данев повторно порача дека за неговата партија Спогодбата е штетна и капитулатнска и дека власта сака да го втурне и Собранието во кршење на процедурите за ратификација на оваа Спогодба. - Ако овој договор е толку добар за Република...

Пратениците дадоа зелено светло договорот со Грција да се разгледува по скратена постапка

Пратениците на денешната 51 седница на Собранието дадоа поддршка предлог-законот за ратификацијата на Договорот со Грција, кој беше потпишан во неделата од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, да се гласа по скратена постапка. Законот го образложи министерот за надворешни работи Никола Димитров кој рече дека е повеќе од неопходно Собранието да го разгледа овој закон...

Данев: Власта ја одби иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за намалување на акцизата на горивата

Граѓаните на Република Македонија денеска по којзнае кој пат беа сведоци дека пратениците на владејачкото мнозинство на чело со СДСМ уште еднаш ги ставија во преден план партиските и личните интереси наспроти интересите на граѓаните на Република Македонија, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, на прес-конференција во Собранието на Република Македонија. - Иницијативата на пратеничката група на...

Собранието ги донесе законите за судовите, за Судски совет и за високотo образование

Собранието на Република Македонија на денешната 45. седница ги донесе Законот за високото образование и измените и дополнувањата на законите за судовите, за Судскиот совет, за оружјето и за безбедност на сообраќајот на патиштата, како и за НБРМ, за класифицирани информации, за оружје и за ловство. Процедурално координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, рече дека нема да гласаат...

ВМРО-ДПМНЕ се врати во Собранието, порача дека оваа влада е најкриминалната досега

Оваа влада е најнеспособната и најкриминалната вада во историјата на Македонија и треба да биде минато, рече Драган Данев координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во излагањето за интерпелацијата која опозициската партија ја поднесе за работењето на Владата. -Заев е предводник на најнеработливата влада. Оваа влада покажа и докажа дека нема капацитет на водење на институции и наместо да се...

Данев очекува 61 глас на утрешното гласање за интерпелација на Владата

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата се подготвени со дискусија да ги изнесат сите факти и аргументи против 10-месечното владеење на актуелната Влада, изјави денеска координаторот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев, откако за утре во 11 часот беше и официјално закажана седницата за доверба на Владата, на барање токму на опозициската партија. Данев апелираше до сите пратеници на утрешното гласање пред...

Џафери даде нова пауза за пауза за координација за законот за јазиците

По првата пауза од еден час, претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја продолжи 32. седница на Собранието на која како прва точка на дневен ред требаше да биде третото читање на законот за употреба на јазиците, но Џафери повторно ја прескокна. По барањето на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, Џафери даде пауза од половина час за координација...

Драган Данев на местото на Ѓорчев како координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Владимир Ѓорчев повеќе нема да биде координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, соопштија денеска од опозициската партија. Ѓорчев, како што соопшти генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев на денешната прес-конференција, самиот побарал да се повлече од функцијата, поради „голем обем на обврски и презафатеност“. - Извршниот номитет на негово место за координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот со Бугарија е асиметричен, Македонија е оштетена

СДСМ, спротивно на ставот на експертите и и без присуство на опозицијата во Собранието, одлучи на своја рака, заради нивни политички интереси да го истурка договорот со Бугарија, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на прес-конференција во седиштето на партијата. - Власта, спротивно на интересите на македонскиот народ ратификуваше целосно асиметричен договор во однос на правата и обврските што ги...

Правдата е спора но на крајот секогаш доаѓа, порача Данев на протестот пред затворот „Шутка“

За седум дена нашите судии пак ќе одлучуваат за правдата, односно за слободата на нашите браќа и сестри кои сега се на другата страна од оваа ограда. Јас ги замолувам, од моето лично име и од името на сите нас, на сите чесни и искрени граѓани на Република Македонија, да судат човечно, да одлучуваат по правда, а не по...

ВМРО-ДПМНЕ: Поголема акциза за нафтата значи помалку пари во семејниот буџет

Со зголемување на акцизата на горивата за фрапантни 3,54 денари, ќе се одземат пари од семејниот буџет на граѓаните, изјави на прес-конференција Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ, како реакција на најавеното зголемување на акцизата на нафтата и на нафтените деривати во предлог-буџетот за 2018 година. Тој додаде дека зголемувањето на акцизата на горивата ќе значи и поголем трошок за повеќе производи кои директно зависат...

ВМРО-ДПМНЕ: Управниот суд подлегна на притисоците од СДС и од СЈО

Управниот суд подлегна под систематскиот притисок од СДС и од Специјалното јавно обвинителство и не дозволи прегласување во ниту едно избирачко место, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на одлуките на Управниот суд за тужбите што партијата ги поднесе во врска со одбиените приговори од ДИК за првиот круг од локалните избори. - ВМРО-ДПМНЕ до Управниот суд поднесе 24 тужби за 45 избирачки...

Лага е дека странски инвеститори си заминуваат од Македонија, реагира СДСМ

Лага е дека странски инвеститори планираат да заминат од земјава, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. „Нереформираната ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски упорно шири лажни вести. Вистината е дека Владата предводена од СДСМ докрај ќе ги испочитува сите договори со странските инвеститори што се во тек, со заемно почитување на обврските“, стои во соопштението на СДСМ. Од...

Во Владата залудно постојат министри за странски инвестиции, обвини ВМРО-ДПМНЕ

Владата на СДСМ за само три месеци ја покажа својата неспособност во привлекувањето инвеститори и во отворање нови работни места, обвини денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ. - Во Владата залудно постојат министри без ресор за привлекување инвестиции. Во Владата залудно постојат двајца советници од Србија кои се плаќаат со народни пари. Овие дебели хонорари не донесоа никаква добробит. Резултатот од оваа неодговорност...

ВМРО-ДПМНЕ: Постапката за разрешувањето на Зврлевски е целосно незаконска

Постапката за разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски која сакаат да ја истуркаат пратениците на СДС и Талат Џафери во Собранието е целосно незаконска, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој додаде дека „само за да се спаси од кривично гонење за делата како „Поткуп“, Зоран Заев е решен по незаконски пат и надвор од сите законски процедури да го менува...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...