fbpx
Таг: ДР-ДПА

таг: ДР-ДПА

Беса: Да престане политизацијата на научно-образовните институции

Движењето Беса денеска ги обвини владините партнери за политизација на научно-образовните институции, повикувајќи се на одлуката Институтот за духовно и културно наследство да го води кадар на Движењето за реформи на ДПА (ДР-ДПА). Од Беса прашуваат ако на ваков начин се делат научно-образовните институции, на кој разгранок на СДСМ, ДУИ и на ДР-ДПА му паднала ждрепката да раководи со Македонската...

ДУИ и ДР-ДПА ги објавија кандидатите за заменици-министри во Владата

ДУИ ги објави имињата на кандидатите за заменици-министри во Владата. Агим Нухиу се предлага за заменик-министер во Министерството за внатрешни работи, за заменик-министер за одбрана се предлага Беким Максути, за заменик-министер за образование - Висар Ганиу и за заменик-министер за финансии - Ширете Елези. Имињата на кандидатите за заменици-министри на ДУИ ги објави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на својот фејсбук-профил. Вечерва состанок...

Младите на ДР-ДПА на симболичен начин потсетија на инцидентите во Собранието

„Стоп на насилството - стоп на омразата“ е мотото на денешниот настан што младите на ДР-ДПА го организираа на градскиот плоштад во Тетово. Тие беа облечени со кратки маички со ликот на Зијадин Села и во воздух пуштија 27 балони, за, како што рекоа, на симбличен начин да потсетат на крвавите настани што се случија во Собранието на 27 април. - Тука сме за...

Нови 473 случаи на ковид-19, три лица починале

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени  1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на ковид-19, и...