fbpx
Таг: дозволи

таг: дозволи

Министерството за животна средина објави дигитален регистар со издадените А или Б-еколошки дозволи

Сите компании кои поседуваат А или Б-интегрирана еколошка дозвола од денеска се објавени како дел од дигиталниот регистар што го изработи Министерството за животна средина и просторно планирање. На веб страната https://registers.mk поставени се дигитализирани и мапирани информации на повеќе од 450 страници, со имиња, адреси и дејност на субјекти, како и индустриите во кои работат. За секоја компанија е...

Издадените дозволи за движење од МИОА ќе важат и за полицискиот час што ќе почне од среда

Душко Арсовски Муамет Хоџа фото : Влада на РСМ
Портпаролот на Влада, Душко Арсовски информираше дека дозволите за движење во време на полициски час што минатата година ги издаде Министерството за информатичко општество и администрација ќе важат и за време на ограниченото движење на граѓаните од утре до 22 март 2021 година. „Министерството за информатичко општество и администрација е задолжено да објави соопштение со кое ги известува граѓаните и...

„Еуромакс ресорсис“ ја објави структурата на 488 работни места во Иловица-Штука

„Еуромакс ресорсес“ објави список на 488 директни работни места во проектот Иловица-Штука, за кои ќе организира конкурси откако ќе ги добие потребните дозволи за експлоатација, информираат од компанијата. Од таму додаваат дека опсегот на работните места е усогласен со потребите објавени во Физибилити студијата за проектот, а земени се предвид сугестиите од локалните засегнати страни. „Еуромакс има стратешка определба за вработување...

ТВ „24“ и ТВ „21“ не добија национална дозвола, радиото „Слободна Македонија“ згаснува,

На денешната седница на Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) едногласно беше донесена одлуката да почне постапката за одземање на дозволата на радиото „Слободна Македонија“. Како што напомена претседателот на Советот, Лазо Петрушевски, останува можноста во законскиот рок од 15 дена откако радиодифузерот ќе ја добие одлуката, да преземе мерки за да ги исполни условите. Но,...

Царинската управа ќе го поедностави системот на извозни, увозни и транзитни дозволи

Поедноставување на системот за извозни, увозни и транзитни дозволи е една од темите на која се разговара на работниот состанок во просториите на Царинската управа, од 19 до 23 март реализиран со поддршка на Проектот за регионален економски развој финансиран од УСАИД. „Од работниот состанок се очекува да произлезат корисни совети и препораки за идните активности на поедноставување на постапките и...

„Југохром“ ќе стави филтри за да спречи загадување и ќе почне да работи догодина

Фабриката „Југохром“ од Јегуновце ќе почне со работа кон крајот на мај или на почетокот на јуни наредната година, а планирано е да се постави филтер за отпрашување на печките 7 и 8 за да се спречи загадувањето. Ова беше истакнато на денешното потпишување на меморандумот за разбирање помеѓу Владата и „Југохром“. - Фабриката ќе продолжи да работи, сопственикот ќе инвестира во системот...

ЗЕЛС бара итен датум за локални избори за да не дојде до колапс на општините

Функционирањето на голем број општински јавни установи ќе се доведе во прашање, а околу 45.000 вработени во локалната самоуправа, оштинските претпријатија и во образованието ќе останат без плата. На ова денеска предупредија градоначалниците на Скопје, Куманово и на Гостивар, но и членови на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС), Коце Трајановски, Зоран Дамјановски и Невзат Бејта, бидејќи нивниот и мандатот...

Дроновите (не)законски влетаа во политиката

Дроновите станаа политички алатки пар екселанс во Македонија и на Балканот. Првиот случај на користење дрон во политички цели беше регистриран на средината на октомвври 2014 година на мечот меѓу репрезентациите на Србија и на Албанија во Белград, кога среде натпревар, на стадинот на ФК „Партизан“, се појави дрон на кој беше закачено знаме со мапа на „голема Албанија“. Настанот...

Битола ќе добие парно греење следната година, вели Мицкоски

Tендерот за избор на градежна компанија што ќе ја гради топлификациската мрежа во Битола ќе биде објавен до крајот на мај, информираше генералниот директор на ЕЛЕМ, Христијан Мицкоски, при посетата на РЕК Битола. Следната година се очекуваат и првите приклучоци на централно греење во Битола, кое ќе биде од РЕК Битола. - До крајот на годината се очекува да почне изградбата на...

Во јули издадени 256 одобренија за градење

Во јули се издадени 256 одобренија за градење, што е за 28,7 проценти помалку во однос на истиот месец од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3.462.458.000 денари, што е за 37,9 проценти помалку во однос на истиот месец од претходната година. Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 181...

Црна Гора предвидува издавање на околу 15.000 странски дозволи за работа

Министерството за труд и социјална политика на Црна Гора предложи годишна квота од 14.800 дозволи за привремен престој и за работа на странци за следната година, како и 3.000 дозволи за капитални проекти. Квотата била предложена врз основа на бројката од најдобрата туристичка сезона, кога биле издадни 14.600 дозволи, при што дополнително се прифатени предлозите на одредени министерства, што резултираше со вкупно...

Посетите во затворот „Скопје“ ќе се закажуваат телефонски

Постетите во истражниот затвор „Скопје“, во населбата Шуто Оризари, отсега ќе се закажуваат телефонски, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. Оттаму информираат дека сите граѓани што сакаат да закажат посета треба да се јават на телефонскиот број 02/3115-706 и да ги остават своите податоци и податоците на лицето што сакаат да го посетат. „Доколку ги исполнуваат условите за посета, судскиот службеник ќе ги контактира...

Во август се издадени 206 одобренија за градба, што е за 32,9 проценти повеќе од лани

Во август се издадени 206 одобренија за градење, што е за 32,9 проценти повеќе во однос на истиот месец од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3.616.289.000 денари, што е за 299,8 проценти повеќе во однос на истиот месец од претходната година. Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 111 (53,9 проценти)...

Националниот парк „Галичица“ издава дозволи за движење

По големиот шумски пожар пред две недели, ЈУ Национанален парк „Галичица“ издава дозволи за движење низ терените на паркот. Следниот викенд е продолжен, така што интересот е зголемен, а дозволите за движење во границите на паркот можат да се подигнуваат до петок, 31 јули, секој работен ден од 9 до 13 часот во дирекцијата на паркот. При посетата во паркот заинтересираните...

Ограничено движење во шумите до 5 август

Од денеска до 5 август се воведува ограничување на движењето на сите лица во шумите и во шумските појаси во период од 7 часот наутро од 17 часот попладне, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Како што информираат оттаму, во шумите ќе можат да се движат само лица со соодветна дозвола од Јавното претпријатие за стопанисување со државните шуми...

Бројот на дозволи за превозниците до Германија, зголемен за 18 проценти

На состанокот на Македонско-германската мешовита комисија за меѓународен превоз на патници и на стока, што се одржа во Бон, е договорена прелиминарна квота дозволи за следната година, која е поголема за 1.200 дозволи или за 18 проценти повеќе од досегашната. Договорена е и размена на дополнителна квота од 400 билатерални транзитни дозволи за возила со стандарди „еуро 5“. Министерството за транспорт и врски денеска соопшти дека...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...